• resmi ilanlar
Ayşe KUDU boluexpress@hotmail.com

BİLİNÇALTIMIZIN TRAFİK HALİ

04.02.2016 00:00:02

 

Efenim, evden dışarı adımımızı attığımız anda başlıyor trafik. Trafiğin -e hali, -i hali, -de hali derken -den halini de yaşadıktan sonra varıyoruz varacağımız yere. Bu arada neler olmuyor ki?

Beynimizdeki düşünceler bağlantısını koparmışçasına çıkıyor inlerinden; ya dünü tartışıyorlar kendi aralarında, ya da yarını planlıyorlar. Anı düşünen pek olmuyor. Zamansızlıktan aklına bir cümle geliyor mesela, o cümleyi irdeliyor, fonda yer alan sokaklardaki insanlar eşliğinde. Sonra bir ‘’aha deneyimi’’ yaşıyor. Yeni bir şey keşfediyor ve aslında bir yaşına daha giriyor. Sürekli olsa ya bu. Aynı şeyleri tekrarlamak yerine tekrarladığımız şeylerden yeni bir şey keşfetsek ya…

İşte yine böyle bir gün…

Evden çıkıp arabaya doğru gidiyorum; aklım evde yaptıklarımı tekrarlıyor; gazı kapattım, kapıyı kitledim, dosyaları aldım mı? Aldım mı… Hee elimde ya işte! Gülüyorum kendime kimseye çaktırmadan. Arabaya biniyorum, el frenini çekmemişim. Gece soğuğundan donmasın diye, vitesi 1 de bırakmışım. Araba tüm sessizliği ve soğukluğuyla karşılıyor beni. Ölüm gibi. Şimdi ona bir nefes üflüyorum ve motorun sesi ile ruhu yerine geliyor. Derken, gözlerini kırpıştırıyor açarken. Bir iki sohbet muhabbetle ısındıktan sonra çıkıyoruz yola. Yolumuz biraz uzun.

Ana yoldan giderken sağlı sollu aralıklardan hızlı gelip son anda duran hatta durmakla kalmayıp önünüzden çıkan, sanki süpersonik reflekslerimiz var da biz bilmiyormuşuz gibi, arabaların ne düşündüğünü merak ediyorum en çok. Mesela, ‘‘o gelene kadar ben uçuş hızına yetişir, ışık hızına selam bile söylerim’’ mi diyor içinden ya da ‘‘transformers olduğumu artık herkes öğreneceknihahaha’’. Belki de transformerslardanOptimusPrime’mımdır, onu anlatmaya çalışıyorlardır bana yıllarca da, ben anlamıyorumdur. Bu işin peşini hemen bırakmayayım en iyisi.

Ana yol aşamasını atlattıktan sonra ikinci görev, kavşak. Kavşağa girenlerin öncelikli olduğu yolda ana yoldan gelenler kendilerine öncelik tanınsın istiyorum. Herkesin saygı gösterdiği, önünde eğildiği ana yolda istiyorum ki kavşaktakiler de benim önümde eğilsin. Üstünlük çabamızın aşağılık kompleksine dönüşmesinden pek haz etmeyenler olarak küçümsüyoruz kavşakta bekleyenleri. Hahaha ezikler… Hâlbuki kavşaktakilere yol vermek üstünlük çabamızın abiliğini gösterir. İnanılmaz ama kavşaktakilere yol verdiğimde trafiğin sıkışmadığını gördüm. EvetevetOptimus Prime benim…

Komplekslerimizin ifade yeridir yollar. Diyelim ki çocukken çok disiplinli olmayan, anne ve babanın tutarsız olduğu bir ailede büyümüşüz ve yaramazlık yapmak, kurallara uymamak o zamanlar prim yapıyormuş. Çünkü kendimizi ancak söz dinlemeyerek ortaya koyabilmişsek trafikte de kemerimizi takmamak, sollanmayacak yerde sollamak ve bizi geçeni geçmek kendimizi ispat etmemizin bir yolu olur. Yoksa ki beni geçen olmasa 50 km hızla gidilecek yerde 90 km hızla niye gideyim. Hep tahrik hep.

Öfkeleniyorsam trafikte çocukluğumda beceri eğitimi almadığım için, ne yapacağımı bilemediğimden yani yetersizliğimden aslında öfkem. Aslında sana da değil öfkem, geçmişime. Ama sen çıktın madem karşıma boş geçmeyeyim, sana da kusayım öfkemi. Çünkü üstünlük kurmak, haklı olmak istiyorsan öfke duygunu göstermen gerekiyor. Biz böyle öğrendik diyelim. Çünkü güçlü olmak öfkeli olmakmış.

Bir de arabaya binince olduğum insanla yolda yürürken ki ben o kadar farklıyım ki. Yolda yürürken daha mütevazi olan ben, arabaya binince herşey bana hizmet ediyormuş gibi geliyor. Koltuk’un atmosferine giriyorum, ayağım gazdan başkasına basamıyor. Fren mi? Ayy çok itici. Yaya yolundakileri bile es geçiyorum mesela. Sanki orada beni beklemek için varlar. Hahay ben geçiyorum ben! Biraz beklesinler canım.

 

Dipnot: Varacağım yere sağ salim vardım. Ya nasip yarına…

YORUMLAR  (Toplam 4 yorum)

 • bedri kolludemiroğlu  (25.09.2019 20:32:07)

  Çok güzel anlatmışsınız Türkiyedeki şoför kompleksini... ben sırf bu yüzden arabamı sattım. İstediğin kadar kurallara uyarak araba kullan ama karşındaki uymuyorsa çekileceksin başka alternatif yok Türkiyede...

 • ersin  (15.12.2017 11:21:52)

  emeğinize sağlık... her arkadaş sohbetinde dile geliyor olsada , sayenizde kitlelere ulaşılıp düzelmesi gereken sorunlarımız.

 • Nilgül  (30.03.2016 18:38:32)

  Kaleminize sağlık...

 • BERAT UZUN  (27.02.2016 09:24:47)

  yazılarınızı ilgi ile takip ediyoruz. devamını bekliyoruz.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Yazarın son yazıları

  Yazarın TÜM YAZILARI

  NÖBETÇİ ECZANE

  • SİNEM Eczanesi Tabaklar Mah.Kutucular Sk.No:7/A(Karaçayır Migros Çaprazı) Tel: 0374 218 21 26
  • ATALAY Eczanesi Kültür Mah. Yavuz Sok. No: 23/ 1(Kültür Cami Karsisi) Tel: 0374 215 41 53
  Vefat edenler

  KÖŞE YAZILARI

  TÜM YAZARLAR

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Site içi arama

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit