• resmi ilanlar
Mehmet Korkusuz m_korkusuz_14@hotmail.com

Ak Parti, CHP ve MHP

06.01.2014 00:14:20

 

Yerel seçimlere artık 83 gün kaldı.

Ak Parti Adayı Alaaddin Yılmaz, CHP Adayı Mehtap Özcan Mısırlıoğlu ve MHP Adayı Şükrü Gülez.

Adayların kişisel özellikleri, farklılıkları kadar oluşturacakları projeler de seçmen nezdinde bu süreçte bir hayli önemli.

Projelerinin ilk bölümünü açıklayan isim CHP’nin kadın adayı Mısırlıoğlu oldu.

“14 Kazanacak” sloganına uygun olarak projelerini kategorize eden Mısırlıoğlu, ilk 4 kategoride 25 proje açıkladı, kalanlarını ise düzenleyeceği basın toplantılarında duyuracağını ilan etti. Büyüyen ve hızla gelişen Bolu’da kent yaşamına kolaylık sağlayacak projelere sahiplik yaptığı dikkatlerden kaçmayan Mısırlıoğlu, açıklayacağı diğer projeler için şimdilik iyimser bir tablo ortaya koydu. Engellilere yönelik sosyal sorumluluk içeren projeleri ve ulaşım noktasındaki hedefleri dikkat çekici. Fakat Mahalle Evleri Projesi, bence Mısırlıoğlu’nun ilk bölümde en fazla öne çıkan ve en başarılı projesi.

CHP Adayı gerçekleştirdiği ev ve işyeri ziyaretleriyle başarılı bir çalışma performansı sergiliyor. Kendisini bu süreçte rakiplerden ayıran en önemli özellikler, rakiplerinden aylar önce çalışmalara başlamış olması ve alışılagelmişin dışında, kadın bir adayın seçmenlerin karşısına çıkması.

 

***

Ak Parti Belediye Başkan Adayı ve mevcut Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz,

Alaaddin Yılmaz için siyasette sıkça kullanılagelen klişe sözleri sarf etmek beyhude bir çaba.

Gerçekleştirdiği projeleri ve üslubunun yanı sıra hedefleri ile de Bolu siyasetine damga vuran bir isim. 2004’ten bu yana vesayeti reddeden, ısrarcı ve inandığı görüşü ve yaklaşımı ne pahasına olursa olsun sonuna dek savunan bir belediye başkanı. Artısıyla eksisiyle ikinci dönemi geride bırakıyor. Kendisinin kent yaşamında köklü değişiklikleri beraberinde getiren radikal projeleri, inanıyorum ki dün ve bugün değil, gelecekte de tartışma konusu olacak.

Alaaddin Yılmaz, mevcut belediye başkanı olması nedeniyle yarışa bir adım önde başladığı bir gerçek. Kentte düne kadar karşılarında ceket iliklenen güç odakları, yakınılan bürokrasi ve her önerileri emir gibi yerine getirilen iş çevrelerine karşı sergilediği dik duruş ve tavizsiz yaklaşım vatandaş nezdinde Alaaddin Yılmaz’ın kendisine büyük bir güç kazandırdı. Çünkü düne vatandaşların karşılarında ezildiği kişiler karşısında artık bir Alaaddin Yılmaz vardı. Yılmaz’ın iki dönemlik görev süresi sonunda sergilediği özgüvende bunun açık bir örneği. Bu süreçte Yılmaz’ın rakipleri sadece CHP ve MHP adayları değil. O aynı zamanda kendisinin de artık bir rakibi. Çünkü kişinin kendisini en güçlü hissettiği an en zayıf olabileceği anları da beraberinde getirir. O nedenle büyük avantajla gireceği seçim Yılmaz için bir dezavantaja da dönüşebileceği ihtimali unutulmamalı. Çünkü Yılmaz’ın yerelde yerle bir ettiği vesayetin yerini bizzat kendisinin doldurmaya başladığını düşünenlerin sayısı pek de az değil.

Yılmaz şu ana dek proje açıklamasında bulunmadı; ancak bu kendisi için bir eleştiri konusu olmamalı. Yapılanlara şöyle bir göz gezdirdiğimizde gerçekleştirmeyi taahhüt edeceği şeylere inanmak güç değil.

 

***

MHP Belediye Başkan Adayı Şükrü Gülez,

Kendisi hakkındaki bu ilk yorumum. Genç yaşım dolayısıyla yeni tanıma imkânı bulduğum Gülez için araştırmalarda en çok öne çıkan parlak siyasi geçmişe sahip bir sülalenin mensubu olması. Siyasi görüşü savunmak uğruna geçmişte bedel ödeyen; fakat çizgisini hiç kaybetmemiş biri. Şu ana dek eleştirilere konu olan iki noktası var. Birincisi, Hüseyin İka’yı partiye kazandırmak için mesai harcamış olması, diğeri de seçimlere 83 gün kala hiçbir proje açıklamasında bulunmamış olması.

 

***

İlerleyen günler neler getirir bilinmez. Vatandaşın yoğun ülke gündemiyle alakalı haklı meşguliyeti sürüyor. Bir ay öncesine kadar harıl harıl devam eden anket çalışmaları yoğun ülke gündeminin etkisiyle durdurulmuş vaziyette. Rakamsal boyutta sonuçlara dair öngörü de bulunabilmek şimdilik boş muhabbetten öte gitmez.

           

                                                                                                         İyi haftalar

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit