• resmi ilanlar
Mehmet Korkusuz m_korkusuz_14@hotmail.com

Belediye’ye 700 bin TL’lik kaynak önerim var! Söyle Başkanım; “Var mısın?”, “Yok musun?”

14.06.2013 00:00:01

Bolu Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği kafeterya ihalesi adeta kıran kırana geçti.

Daha önce bir kez meslektaşlarımla çay içmeye gittiğim ve eski adıyla Oba Kafe olarak bilinen Belediye’ye ait taşınmazı kiralamak üzere, ihaleye 13 müteşebbis katıldı.

Bu müteşebbislerin hemen hemen tamamı, birbirinden genç, tecrübeli ve alanlarında başarılı girişimcilerden oluştuğu bir aşikar.

Müteşebbislere bir göz gezdirdiğimizde, Fatih Alemdar, Erdal Ataş, Engin Kayalıoğlu, Recep Kaynarpınar, Özgür Özcan, Selçuk Akbay, M. Ali Atalay, Devar Orman Ürün. Ltd. Şti., Mehmet Erdoğan, Seçim Cangiz, Ali Karataş, Koç Makine Ltd. Şti ve Ahmet İlhan isimleriyle karşılaşıyoruz.

Aylık kira bedeli 2 bin TL’den ihaleye çıkarılan taşınmaz, ihale sonunda 16 bin 500 TL’ye başarılı işadamlarından Engin Kayalıoğlu’na kiralandı.

İşyerinin bulunduğu mekan ve çevresindeki iddialı işyerleri, yeni işletmeci için rekabeti yüksek bir çalışma hayatını beraberinde getireceğe benziyor. Çünkü kira bedeli oldukça iddialı bir rakam; aylık 16 bin 500 TL. Yıllık kira bedeli ise toplam da 198 bin TL. Ya da Bolu Belediyesi’ne yıllık 198 bin TL’lik yeni bir katma değer.

***

Bu ihale hakkındaki bilgileri gazete sayfalarından okuyunca aklım birden Gölcük’e gitti. Hani yakın geçmişte Bolu Belediyesi’ne bağlanan, Milli Park vasfını taşıyan doğa harikası Gölcük’e.

Girişinin sağ ve sol bölümünde iki ayrı işyeri bulunan Gölcük’e.

İşyerlerinden biri yıllık 10 bin TL’ye, diğeri ise yıllık 15 bin TL’ye kiralanan işyerlerinin bulunduğu Gölcük’e.

Bolu Belediyespor üzerinden kiraya verilen bu iki işyeri, aylık kirası 16 bin 500, yıllık kirası ise 198 bin TL’yi bulan Oba Kafe’yi göz önüne getirdiğimde, kulübe toplamda yıllık 25 bin lira gibi cüzi bir gelir sağlıyor.

Sonra içimden geçirdim; Keşke bu işyerleri de Bolu Belediyespor tarafından ihalesiz kiraya verileceğine, Bolu Belediyesi tarafından ihale edilseydi. İşte o zaman bu işyerleri yüz binlerce liraya kiraya verilebilirdi. Böylelikle hem memleket kazanırdı, hem de hizmet kalitesi büyürdü. Peki, neden Bolu Belediyesi tarafından kiraya verilmiyor bu işyerleri? Bunun yanıtı elbette ki Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’dan aranmalı.

 

Bunları söylüyorum, çünkü… Bu bölgedeki işyerlerinin 10 ila 15 bin TL’ye kiralanmasına pek çok müteşebbis şaşkınlıkla karşılıyor. Öyle ki, geçtiğimiz günlerde tanıdık iki girişimci aynen şöyle dedi: “Gölcük’teki işyerleri ihaleye çıksın, yıllık kira bedeli olarak 350’şer bin TL’yi gözden çıkarmaya hazırız!”

Öyle ya bu girişimciler gibi iki kişi daha çıksa, telaffuz edilen rakamların üzerinde bir bedeli Gölcük’teki işyerlerine kira bedeli olarak öder, bu sayede Bolu’ya daha büyük katma değer sağlarlar.

Şimdi Belediye Başkanımıza siz değerli okuyucularımızın huzurunda önerimi açıklıyorum.

Sayın Başkanım, Bolu’ya daha büyük katma değer sağlamaya var mısın, yok musun?

Çünkü müteşebbis, tecrübeli pek çok girişimci, hem Bolu’ya daha büyük katkı sağlamak, hem de hizmet kalitesini daha da yükseklere çıkarmak için sıraya girmiş bekliyor.

Şehrin emin kişisi olan sizlerin yanıtınızı bekleyeceğim.

 EBUZER ABİ’DEN KUCAK DOLUSU SEVGİLER!

Bolu Express Gazetesi köşe yazarlarından Ebuzer Kaya’nın yorumlarını sanırım artık bilmeyeniniz yoktur. Kendisinin siz Express okuyucularına kucak dolusu selamları var. Üzerimde kalmasın.

Miraç Kandili gecesinden bu yana en son dün telefonda görüştüm kendisiyle. Sizlere iletilmesini istememişti ama meraklılarına söyleyeyim. Rahatsızdı. Şimdi oldukça iyi, sesi dinçti.

Ebuzer Abi özletti kendini. Ama formu yerinde maşallah. Bolu’dan ne var, ne yok üzerine muhabbetler oldukça uzun sürdü. Laf döndü dolaştı Gölcük’e kadar uzandı. Rapor süresi, yıllık izin falan filan derken, Ebuzer Abi döndüğü Ankara’dan son dakika bilgileri aktardı. Ebuzer Abi’nin kulağına Gölcük hakkında flaş bilgiler gelmiş. İddialar doğruysa, tıpkı bir zamanlar Abant konusunda İl Özel İdaresi’nin başına geldiği gibi, Gölcük aynı yöntem ve uygulamayla Bolu Belediyesi’nden de geri alınabilirmiş.

Ne diyeyim, hayırlısı.

Bu arada küçük bir not, Ebuzer Abi pek yakında yine bu sayfalarda sizlerle buluşacak.

 

Neyse! Hepinize iyi tatiller diliyorum, sevgili okuyucular. Ben hafta sonu Gölcük’teyim. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit