• resmi ilanlar
Fatma Kubilay

MUHTEŞEM YASA?

11.12.2012 00:48:36

 

Türkiye’nin gündemine aniden oturuverdi Muhteşem yüzyıl. Hala daha da tartışılıyor. Kanuni 30 yıl mı at üzerindeydi, 10 yıl mı at üzerindeydi. Bırakın kardeşim kaç yıl at üzerindeydi. Neticede 46 yıl hüküm sürmüş ve sonunda saltanatı bitmiştir.

            30 yılda at üzerinde olsa, 10 yıl da at üzerinde olsa haremi varmıymış, cariyeleri varmıymış siz ondan haber verin. Hürrem Sultan’dan bazı kaynaklara göre 5, bazılarına göre 6 çocuğu olmuş mu olmamış mı? Mahidevran Sultan’dan bir oğlu olmuş mu, olmamış mı? Herhalde bu çocukları leylekler getirmedi. Bana göre adı üzerinde tarih, o devirler kapandı. Biz önümüze bakalım. (Tabii ki tarihten ders alalım ve tarihi çok iyi bilelim.) Ama Sultan Süleyman öz oğlu Şehzade Mustafa’yı boğdurttu mu? Bitti kardeşim. Hemen beni cehaletle suçlayanları duyar gibiyim. Asıl böyle söyleyenler at gözlüğü ile bakıyorlar. Gerçekleri görmek istemiyorlar. Asıl cehalet aynı noktaya takılıp kalanlarda. Padişahlar insan değil mi kardeşim, tabii ki zaafları olacak. Ayrıca ellerine o kadar güç verilmiş, her şey iki dudaklarının arasında yanlışları da olacak. Bu insan olmanın gereği. Hatasızlık Allah’a mahsustur. O zaman neyi tartışıyoruz.

            Hataları görmezden gelmekle yol kat edemeyiz. Doğruları örnek alarak, hatalardan da ders alarak ilerlemeliyiz. Haremi görmezden gelerek, padişahların öz evlatlarını, kardeşlerini öldürdüklerini ya da kapalı yerlere kapattıklarını kabullenmeyerek, benim atam 30 yıl at üstündeydi, 30 yıl at üstündeydi, 30 yıl at üstündeydi… diyerek hiçbir yere varılamaz. Herkeste temcit pilavı gibi aynı şeyi söylüyor gına geldi yani. İsterse 46 yıl at üstünde diyelim 6-7 çocuğu, Mahidevran’ı, Hürrem’i, bir harem dolusu cariyeyi (köleyi) üfleyip uçuramayız.

            Tabii ki Kanuni dönemi Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarını en çok genişlettiği dönemdir. Bunu liseyi bitiren her Türk genci bilir. En azından benim dönemlerimde liseyi bitirenler diyelim. Şimdi ki müfredatı tam olarak bilemiyorum.  

            Diziye gelince adı üstünde dizi, kurgu, kimse yüzde yüz gerçek olduğunu iddia etmiyor, edemez. Kimsenin de dizi ile tarihi birebir örtüştürdüğünü düşünmüyorum.

            Bu arada herkes Muhteşem Yüzyıl’la uğraşadursun Büyükşehir Belediyesi Yasası Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı. Maalesef ülke bölünmeye doğru gidiyor. Muhteşem Yüzyıl, kanuni derken Muhteşem? bir yasa daha çıkmış oldu.

            Yasaya göre Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van Büyükşehir olacak. Diğer Büyükşehir Belediyelerinin sınırları il mülki sınırları olacak.

            Bu illere bağlı ilçelerin mülki sınırları içindeki köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği sona erecek, köyler mahalle olacak, belediyeler ise belde ismiyle tek mahalle olarak bulundukları ilçenin belediyesine katılacak.             Bu illerin bucak teşkilatları da kaldırılacak.

            Bu illerdeki il özel idarelerin tüzel kişiliği ile İstanbul ve Kocaeli’ndeki orman köyleri de dâhil köylerin tüzel kişiliği sona erecek.

            İspanya’da Katalonya Bölgesi son noktaya geldi, ayrılıyor. Onlarda böyle başlamışlardı.Araştırırsanız görürsünüz.

            Atı alan Üsküdar’ı geçiyor. Siz hala daha Kanuni 30 yıl at üstündeydi demeye devam edin. Daha ne diyeyim.

            Sağlıcakla kalın.

                                                                                          

             

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • semiha samandağlı  (08.01.2013 09:15:48)

  Fatma hanım, ellerinize sağlık..duyguları osmanlı saraylarının zindanlarına takılı kalmış sanal olarak geçmişe sahip çıktıklarını sananlara güzel bir cevap olmuş yazınız.. AMA BU TARTIŞMALAR SUNNİ BİR GÜNDEM YARATIP BU ÜLKENİN GELECEĞİNİ ETKİLEYEN YASALARI MECLİSTEN GEÇİRMEK.. VEYA LÜTFEN DİKKAT EDELİM, SN. KARADAYIYI GÖZALTINA ALIP İMRALI CANİSİNE HEYET GÖNDERMEK. BİR KERE DAHA DİKKAT..PAZARLIK PKKNIN SİLAH BIRAKMASI FİLAN DA DEĞİL. YANİ ANAYASADA YER ALACAK VE/VEYA YER ALMAYACAK METİNLER.ÜLKEMİZİN ADI BİLE TEHLİKEDE. HERKES DE KARADAYI NIN GÖZALTINI KONUŞA DURSUN,ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇİYOR.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Yazarın son yazıları

  Yazarın TÜM YAZILARI

  NÖBETÇİ ECZANE

  • SİNEM Eczanesi Tabaklar Mah.Kutucular Sk.No:7/A(Karaçayır Migros Çaprazı) Tel: 0374 218 21 26
  • SEVAL Eczanesi Sağlık Mah. Hekim Sok.No 9A/13 (Köroğlu Devlet Hast.Acil Karşısı) Tel: 0374 270 31 30
  Vefat edenler

  KÖŞE YAZILARI

  TÜM YAZARLAR

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Site içi arama

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit