• resmi ilanlar
Genc-i Nihan boluexpress@hotmail.com

RIZK’IMIZI KİMDEN BEKLİYORUZ?

14.01.2016 00:20:02

 

Bizler Elhamdülillah Müslüman’ız… Yaşadığımız nefes aldığımız sürece hayatımızı idam ettirmek için para kazanmaya ihtiyacımız var ve hemen hepimiz rızkımızı kazanmanın derdine düşmüş durumdayız. Hepimizde haklıyız çünkü günümüzdeki hayat şartlarını bunu gerektiriyor. Hani derler ya “ ne kadar ekmek o kadar köfte” diye işte aynen bu zihniyet işledi bizlere … Oysa ki bizi yaradan bizleri topraktan var eden o büyük yaradan şu kaygılandığımız konuyu bizler dünyaya gelmeden bizleri yaratmadan çoktan düşünmüş ve bizler de kaygılanmayalım diye bizlere büyük kitabımızda şöyle bildirmiş. “Birçok canlı, rızkını kendi elde edemez. Sizin de, onların da rızkını Allah verir.” Yüce Allah her canlının hayvanın ve insanın rızkını ezelde takdir etmiş ve ayırmıştır. Hani insanlarının dünyaya gelir gelmez ecelleri kaderi ölüm şekli yaşamın başladığı çizgiden bittiği çizgiye kadar ne yapacağı ne yaşacağı kiminle hayatını birleştireceği kaç kez nefes alacağı nasıl belliyse rızkıda ömürü boyunca ne yiyip ne içeçeği zaten Allah tarafından taktir edilmiştir. Allah’ın verdiği bizim için taktir ettiği rızık hiçbir zaman artmaz veya azalmaz hayatımızda bunu aklımızın bir kenarına kazıyarak yaşamamız belki de bu rızık kaygısını hiç yaşamamıza gerek kalmaz diye düşünüyorum. Bu konuyla alakalı basit de bir örnek aslında çokda denilen bir söz var “ KİMSE KİMSENİN RIZKINI YİYEMEZ” derler ya işte aynen öyle.

İnsanlar Allah’ın emrettiği müslümanlığın kuralları çerçevesinde çalışır ve aldığı kazandığı parayı helal yoldan kazanmak için gayret gösterirse Allah ezelde canlının alnına yazdığı rızkı verirmiş. Çoğu zaman benimde birçok kez şahit olduğum çok kezde yaşadığım olaylardan biridir ki Allah niyeti halis olanlara ve rızkını helal yoldan kazanmak isteyenlere amacı gayesi bu olanlara ummadığı yerden bir çok kez rızık gönderirmiş. Bunuda bir hadis-i şerifle anlatmak gerekirse “Allahü teâlâ, müminin rızkını ummadığı yerden verir.”

Sonuç olarak bizler insanlar tabiki rızık kaygısı yaşayalım bunun için helal yoldan rızkımızı kazanmak için çalışalım amaçımızı gayemizi niyetimizi tutalım Allah’ın bize ezelden yazdığı rızkı kazanmaya çalışalım hiç şüphe duymayalım ki onun bizim için yazdığı rızıktan daha hayırlısı yoktur ve olamazda ve yine hiç şüphe duymayalım ki o rızık bize fazla fazla yeter…

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI

NÖBETÇİ ECZANE

  • SİBEL AKAR Eczanesi Bahçelievler Mah.Yunus Emre Sok.No: 57/9 (E-5 GÜRKAN KURUYEMİŞ ARKASI) Tel: 0374 250 14 20
  • GAMZE Eczanesi Karaçayır Mah.Şehit Selen Paşa Cad. Özlem Sitesi B1 Blok No:76/A Tel: 0374 222 28 82
Vefat edenler

KÖŞE YAZILARI

TÜM YAZARLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Site içi arama

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit