• resmi ilanlar
Genc-i Nihan boluexpress@hotmail.com

BİZDEN DEĞİLSİN NOEL

30.12.2015 00:00:03

O kadar kendimizden uzaklaştık o kadar benliğimizi kaybettik ki hızla akıp giden yozlaşmış hayatımızda nerden geldiğimizi unutur olduk. Olaylar nasıl tepki vermemiz gerektiğini neye sevineceğimizi, neye üzüleceğimizi neyi kutlayıp neyi kutlamayacağımızı bile karıştırdık. Yılların verdiği ve hala üzerimizden atamadığımız  batı özenticiliği ve  yıllardır darbecilerin üzerimizde baskı sağladığı korku perdesi bir türlü benliğimize dönmeye fırsat vermedi. Bu bizde öyle bir ruh haline sebep oldu ki yanlışlar doğru doğrular yanlış kabul edildi. Kadim medeniyetimizden bize kalan gelenekler, töreler gericilik  yobazlık söylemlerine maruz kalırken, batıdan bize empoze edilen inancımıza, kültürümüze aykırı her türlü kutlama, adet ilericilik (medeniyet!) diye önümüze sunuldu. Bunlarda biri de noel kutlamaları… Yine geldi yılbaşı..

         Noel kutlamalarıyla ilgili fikrimizi bildirmeden öncelikle noel kutlamalarının baş figürü noel babadan bahsetmek istiyorum. Öyle ki birçok firmanın, cafelerin, eğlence yerlerinin yılbaşı için yaptığı kampanyalarda rol alan noel babanın kim olduğunu neyi temsil ettiğini birçoğumuz bilmiyoruz. Noel baba yüzyıllar önce yaşamış bir hristiyan rahibin figürüdür. Aziz Nicholas isimli bu rahip noel geceleri bazı evlere hediyeler bırakırmış. Onun anısını yaşatmak isteyen bazı hristiyanlar da ondan sonra onun kılığına girip hediye dağıtmışlar.

           Peki bundan bize ne! Din bizim dinimiz değil, rahip bizim rahibimiz değil kutlamalar bize ait değil. Bize ait olmayan bizden olmayan bir saçmalığı bu kadar sahiplenmenin manası nedir? Neden yılbaşında sokaklarımızda başka dini temsil eden bir figür dolanıyor? Neden yeni yıla nasıl girersen yıl öyle geçer saçmalıkları çocuklarımızın zihnine kazınıyor? Bizden olmayanı, bize karşı olanı bu kadar sahiplenmenin, bu kadar hayatımıza girmesine müsaade etmenin nasıl bir açıklaması olabilir? Artık bırakalım yumuşatılmış cümlelerle bu saçmalığa sahip çıkmayı. Ve artık yeter belediyelerimizin bizim paralarımızla hazırladıkları yılbaşı paketleri,programları. Artık bize bizden olanlarla gelin..

 

 

YORUMLAR  (Toplam 6 yorum)

 • ÇAKABEY  (08.01.2016 13:50:17)

  BİZDEN DEĞİLSİN NOEL !!! YAZIYI OKUMA FIRSATI BULAMADIM FAKAT...BU BAŞLIK HERŞEYİ ANLATIYOR...İSLAM DİNİMİZİN KESİN BİR ÖLÇÜSÜ ; KİM BİR KAVME BENZEMEYE ÇALIŞIRSA O DA ONLARDANDIR. İNCE ÇİZGİ, ELEŞTİRİ YAPANLAR DİKKATLİ YAZMALI... YAZARI ( nihan) TEBRİK EDİYORUM....

 • nardugan bayramı  (31.12.2015 09:27:59)

  Akçam ağacına hediye

 • oku araştır  (31.12.2015 09:27:02)

  Hakkında söylenenler tamamen uydurma ve efsaneden ibarettir.

 • ayaz ata  (31.12.2015 09:23:31)

  Başka bir kültürden güzel olan bir öğeyi almak neden yanlış olsun? Tüm dünyayı üç evlek Arap yarımadası üzerinden kavramaya çalıştıkları için buna verecek yanıtları yok. Kaldı ki bizim kültürümüzde yeni yıl da var, Noel Baba da var. Türklerin mavi süslü kuşamı ve geyiklerin çektiği kızağıyla Ayaz Ata

 • dindar nesil yetisiyor  (30.12.2015 20:28:55)

  Az daha ha gayret olmak üzeresin yazında ne dedigin belli degil.yeni bir araba alırken yeni bi ev alırken yeni bir kıyafet alırken bile insanlar birbirlerine iyi dileklerde bulunurlar.koskoca bir yıl acısıyla tatlısıyla gecip giderken yeni bir yılın baslıyor olması icin iyi dileklerde bulunmak ve tebrik etmek hepsi bu. noel baba figürü ise batı toplumunun oldukca sempatik bir pazarlama aracı.cocuklara da oldukca sevimli geliyor. Hak ve hukuk üstüne bir nesil yetistirmeyip dindarlık üstüne bir nesil yetiştirmek amacımız olursa sonuc bu olur.

 • noel kutlayan kim senin kafan karışmış  (30.12.2015 16:12:10)

  noel ne ya biz yılbaşını kutluyoruz sanane

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Yazarın son yazıları

  Yazarın TÜM YAZILARI

  NÖBETÇİ ECZANE

  • SİBEL AKAR Eczanesi Bahçelievler Mah.Yunus Emre Sok.No: 57/9 (E-5 GÜRKAN KURUYEMİŞ ARKASI) Tel: 0374 250 14 20
  • GAMZE Eczanesi Karaçayır Mah.Şehit Selen Paşa Cad. Özlem Sitesi B1 Blok No:76/A Tel: 0374 222 28 82
  Vefat edenler

  KÖŞE YAZILARI

  TÜM YAZARLAR

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Site içi arama

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit