• resmi ilanlar
Ayşenur Hocaoğlu ABAT

ALLAH'IN KULUNU SEVMESİ

05.04.2013 00:23:23

 

Cenabı Allah dünyada inanan inanmayan ayrımı yapmadan bütün kullarına eşit muamelede bulunmaktadır. İnsanlara merhamet etmekte muhafaza etmekte ve rızıklandırmaktadır. Allah'ın bazı kulları da vardır ki kendisinin emirlerine harfiyen uymakta, yasaklarından da o ölçüde sakınmaktadır. Rabbimiz de onlara karşı ayrı bir alaka göstermekte ayrı bir şekilde sevmektedir.

 

Ebu Hureyre r.a  rivayet edilen bir hadiste böyle kullarına karşı olan muamelesi şöyle anlatılır:

Her kim ihlas ile bana kulluk eden bir dostuma düşmanlık ederse, ben de ona karşı harp ilan ederim. Kulum, kendisine emrettiğim farzlardan bence daha sevimli herhangi bir şeyle bana yakınlık sağlayamaz. Kulum Bana nafile ibadetlerle durmadan yaklaşır nihayet ben onu severim. Kulumu sevince de ben onun işiten kulağı gören gözü tutan eli ve yürüyen ayağı olurum. Benden ne isterse onu mutlaka veririm. Bana sığınırsa onu korurum. (buhari)

 

Allah bu hadiste bazı kullarını dost kabul ettiğini açıklamıştır. Bu insanlar için büyük bir onurdur. Cenabı Allah'ın kullarını sevmesi ve bunu meleklere bildirmesi de şöyle anlatılmaktadır:

Allah bir kulu sevdiği zaman Cebraile: "Allah filanı seviyor onu sen de sev! diye emreder. Cebrail de o kulu sever sonra gök halkına:

"Allah filanı gerçekten seviyor; onu siz de seviniz!" diye hitap eder. Göklerdekiler de o kimseyi severler. Sonra da yeryüzündekilerin gönlünde o kimseye karşı bir sevgi uyanır. (buhari)

 

Bu halde Rabbimizin kendi sevgisinin yer ve gök halkına ilan edişidir. Kulun sevgisine karşılığını vefada bizlere örnek olacak şekilde en dorukta karşılık verişidir. Allah Tealan'ın kulunu sevmesi ona hayır dilemesidir, hayır yollarını ona kolaylaştırmasıdır, nimetleriyle rızıklandırmasıdır, dünya ve ahirette iyilikler ihsan etmesidir.

 

YORUMLAR  (Toplam 2 yorum)

 • Mşy  (08.02.2015 15:36:10)

  çok teşekkürler ederiz.en lüzumlu konular bunlar. yazmaya devam ediniz.Allah muininiz olsun

 • tulay  (25.12.2014 23:04:47)

  cok guzel aydınlatıcı yazı yazmıssın tşk edrım boyle konularda yazılarını beklıyoruz

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Yazarın son yazıları

  Yazarın TÜM YAZILARI

  NÖBETÇİ ECZANE

   STAD ECZANESİ Eczanesi Karamanlı Mah.Stadyum Cad.No:39/aTel: 0374 2170575

   IHLAMUR ECZANESİ Eczanesi Borazanlar Mah.Hürriyet Cad..No35/E(Adliye Hizası,Osmanlı Kafe Karşısı)Tel: 0374 212 55 80

  Vefat edenler

  KÖŞE YAZILARI

  TÜM YAZARLAR

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Site içi arama

  Karamanlı Mahallesi Parkalan Sokak No:11 Bolu   Tel: 215 5 000   Faks: 215 0 666

  Tasarım ve Programlama: Piskevit