• resmi ilanlar
Fuat Bayramoğlu

MİLLİ EĞİTİM BAKANI, ZİYA SELÇUK’UN ARDINDAN…

07.08.2019 11:00:05


Türkiye´deki 17,5 milyon öğrencisi,
915 bin öğretmeni ile
Yüzelli (150) ülkenin nüfusundan daha fazla olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın
En tepedeki ismi
Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr Ziya Selçuk,
05 Ağustos 2019 Pazartesi günü Bolu’ya geldi.

Bakan Selçuk, yoğun bir program çizelgesiyle, Bolu’da bir gün kaldı.
Bolu-Aladağlar’a çıktı. Kamp merkezini ziyaret etti. Güreş Milli Takım Kampını ziyaret etti.
Orada gençlerle buluşarak aktivite olarak gençlerle bisiklete bindi. Kano’da gençlerle kürek salladı.
Liselilere kitap okuduklarını kanıtlamaları halinde ücretsiz kamp sözünü yeniledi.
Bakan Ziya Selçuk Bolu Aladağ Gençlik İzcilik ve Spor Kampüsü'nde kamp yapan öğrencilerin ziyaretinin ardından, Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tasarım Beceri Atölyesi'nde eğitim gören öğrencileri, daha sonra da Bolu Valiliği'ni ziyaret etti.
Bolu Atatürk İlkokulu’na yapılması düşünülen gezi vakit darlığı nedeniyle iptal edildi.
Bolu Valiliği'nde İl Eğitim Değerlendirme toplantısına katıldı.
Bolu Valiliği'nde gerçekleştirilen toplantının ardından,
Bakan Selçuk AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret etti.

Aynı gün saat 16:00’da Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Mavi Salonda Bolu’daki öğretmenlere hitap etti
Daha sonra Bakan Selçuk, Solmaz Ahmet Baysal Öğretmen Evi'nde Bolulu hayırsever iş adamları ile bir araya gelerek, eğitime yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür edip, plaket takdim etti.

SAYIN BAKANIN, BAİBÜ’DEKİ EĞİTİMCİLERE HİTAP ETTİ.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye'nin 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında gerçekleştirdiği Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları'nda Bolu'da görev yapan öğretmenlerle bir araya geldi

Hitabetinde Bakanın birçok incelikleri göze çarptı. Eğitim öğretim konularında zirveden göründüğü şekliyle akademik, bilimsel verilere dayalı, gönüle dokunan, helal kazanan, işin erbabı olmak gerektiğini üstüne basa basa anlatan nazik, esprili ve düşündüren nezih bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşması sık sık alkışlarla desteklendi.

Sayın Bakanın, entelektüel, karakter ve sosyal özelliklere sahip vede mesleğine hâkim olduğunu gördük.

Genel kültürlü, mantıklı, analiz ve sentez yapabilen, sezgi gücü güçlü, hayal kurduran, muhakeme yapabilme gücünü iyi sunabilen yapısı var.
İfadelerinde dengeli, uyumlu,  girişkenlik, hafıza gücü, dinamiklik, kararlılık, düzenlilik,  ciddi olma gibi özelliklerini karma olarak bir bütün olarak sergiliyor.
Dış görünüm olarak kusursuz, güçlü hitap edebilme becerisi, salondaki grubu anlayabilme, iş disiplini, işbirliği, kendinin ayarlayabilme gibi özelliklerini hitabetiyle sentezledi.

Sayın Bakan, Milli Eğitim Bakanlığının amaçlarını ve hedeflerini, misyon-vizyonunu, stratejilerini, tarihçesini, kurumsal ilkelerini, değer önermelerini çok iyi yansıtıyor.

Konferansında, görevini yaparken amirlik edasıyla değil, “Bunlar benim görevlerim ve dolayısıyla ben de görevimi yerine getiriyorum” diye dinleyicileri ve yol arkadaşları olan eğitimcilerle hakikat çizgisinde buluşturarak,  olunması gereken çizgilerdeki mesajını sundu.

Sayın bakanın en büyük silahı Tebessümü olduğunu gördük.  En önemli diğer silahı ise, insanları ve işini sevdiğini bunun da, yaşama sebebi olarak ifade edebilmesinde, gördük.
***
BAİBÜ Mavi Salonu’nun hınca hınç dolması, hiç kimsenin konferansı terk etmemesi, konferansın çok başarılı ve yararlı olduğunun en büyük göstergesiydi. Eğitimciler bakanını izledi,takip etti ve sevgilerini sundu.

Sayın Bakan, bu toplantı sonrası isteyen öğretmenlerle birebir gönülden görüşmesi, herkese tevazuuyla tebessümlerini sunması, dinlemesi, liderlik özelliklerini samimi olarak yansıtması, son zamanlarda görmediğimiz ender güzelliklerdendi.


Burada Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, güven veren kadrolarıyla, bu büyük bir sınavı ustalık ve tecrübesiyle kusursuz bir şekilde tamamladı.

Sayın Bakanın Bolu gezi programın başarı ile gerçekleşmesinden dolayı,  Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe’yi tebrik ederiz. Yanındaki tecrübeli müdür yardımcıları, şube müdürleri ve kadroların planlı, programlı ve dikkatli oluşları, bu ziyaretin verimli ve huzurla geçmesini sağladı.
Bu ziyaretle de anlaşıldı ki,  Milli Eğitim Bakanlığının bir elinin de Bolu olacağı çok net görüldü.

04 Şubat 2019 tarihinde Bolu’da göreve başlayan, o günden beridir, Okulların “Öğretmenler Odası” toplantılarıyla öğretmenlerin yüreğine dokunmayı başaran, okulların eğitim faaliyetlerinin tümüne katılan ve haklı bir güven kazanan İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe’yi,  tatile denk gelen, kurban bayramı öncesi yoğunlukta  ve sıcak Ağustos ayında idarecileri, öğretmenleri ve personeli yalnız bırakmadıkları gibi, verdikleri üstün destek ve inanmışlık duyguları, gözlerden  ve gönüllerden kaçmadı.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI PROF. DR ZİYA SELÇUK’U, BİR DE EĞİTİM İLE İLGİLİ İFADELERİYLE TANIYALIM.

*Bazı öğretmenler iklim oluşturur. Bazıları da sadece hava durumu sunar. Bu iki öğretmen tipi mutlaka ayrı değerlendirilmeli ve kıymetlendirilmeli.

*Bakan Selçuk, öğretmenliğin, kolay bir meslek olmadığına dikkati çekerek "Gökyüzündeki bulutlar değişir, açılır, kararır. Asıl olan gökyüzü olmaktır, bulut olmak değildir. Bulutlar ya da şartlar ne olursa olsun öğretmen çocuğun hakkını sorgusuz ve peşin veren kişidir. Şartlar kötü olsa bile çocuğun hakkı pazarlık konusu bile olamaz."

*ÖĞRENCİLERİN, ÖĞRETMENLERİNDEN BEKLEDİĞİ İLK ŞEYİN SEVGİ VE SAYGI OLDUĞUNU VURGULAYAN BAKAN SELÇUK: "Çocuğun hayatına dokunmak, onunla her gün göz göze gelmek, onun hayatında çocuk diliyle söylersek ´kocaman´ yer sahibi olmak, bazen anneden ve babadan dahi önemli bir yer tutmak, umut dolu çocuk dünyasının kaptanı ve kahramanı olmak... Öğretmenlik dediğimiz, tam da böyle bir şey. Öğrenmeyi "hükmedici bir öğretmen" olarak değil, "kolaylaştırıcı bir rehber" olarak yapmayı tercih etmek… Bir öğretmen, öğrencisi için ya toprak olur ya bahçıvan. Topraksa çocuğun yetişmesi için her türlü koşulu hazırlar ve kucağında hayat bahşeder. Hayatın hediyesi ve emanetine sessizce hayranlık duyar. Bahçıvansa sürekli budamayı düşünür. Şurası olmadı, burası olacak der. Budayamazsa uzman bulur, budattırır. Ek dersti, etüttü, takviyeydi budar. Toprak her misafire hürmet eder. Bahçıvansa ayrık otu arar durur."

*"Doğru eğitimi, büyük insanlar verir"

*BAKAN SELÇUK, İYİ EĞİTİMİ VERECEK OLANLARIN ÖĞRETMENLER OLDUĞUNA DİKKATİ ÇEKEREK "Doğru eğitimi büyük binalar değil, büyük insanlar verir. Bu salonun girişinde ´İnsan, insanın gölgesinde yetişir.´ sözü misafirlerimizi karşılıyor. Zira şahsiyeti, şahsiyet bina eder. Güçlü bir şahsiyet olabilmek öğretmenin kendisini yetiştirmesinden geçiyor. Öğretmenlik çocuklara bir şey öğretmek değildir. Öncelikle ve hassaten öğretmenin kendi olgunlaşma serüvenidir. Kemalât ve kişisel gelişim yolculuğudur. Asıl yolcu öğretmendir. Çocukların gelişimi öğretmenin gelişimine doğrudan bağlıdır. Çocukları ancak ve ancak kendimize yatırım yaparak zengin kılabiliriz. Kamil bir öğretmenin koridordaki yürüyüşü bile derstir. Çocuklar ilk nazarda öğretmenlerin kalbiyle ilgilenir, beyniyle değil. O yüzden deneyimli öğretmenler bütün çocukların gözüne gözleri ve gülümsemeleri değmeden derse başlamaz. Bunun için çok yönlü öğretmenlere ihtiyacımız var."

*MİLLÎ EĞİTİM SİSTEMİNDE HER NE BAŞARMAK İSTİYORSAK BUNU BAŞARACAK OLANIN ÖĞRETMENLER OLDUĞUNU DİLE GETİREN BAKAN SELÇUK, “Siz bizim hikâyemizin başkahramanlarısınız. Sizin bize desteğiniz olmadığı müddetçe başarmamız imkânsız. Sizden tek ricam birlikte, yeniliklere açık çalışmalar yürütmeniz: çalışmamız, çalışmamız... Eğitim hikâyemizin başarısı yolunda ihtiyacınız olan her konuda ben yanınızdayım. Öğretmen Ziya Selçuk olarak yanınızdayım.  Biz birlikte başaracağız. Eğer bu çorbada bizim de tuzumuz bulunsun istiyorsak birbirimize destek olalım. Hiçbir mazeret, hiçbir ideolojik görüş farklılığı çocuğun hakkını ihmal etmemize engel olamaz. Ülkemiz, milletimiz, ailemiz, çocuklarımız, bugünümüz, geleceğimiz ve tüm insanlık için. Bu birlikteliğe daha önce hiç görülmemiş biçimde ihtiyacımız var. Çünkü hedeflerimiz büyük.”
***
Bu yazdıklarımızın Işığı altında;
Milli Eğitim Bakanımız Bolu'ya  geldi.


Bolu’da, çok derin izler bırakarak, İlimizden sessizce ayrıldı.
Ayrılırken de,

Bolu’da olmaktan ve ortamlardan memnun ve huzurlu olduğunu çevresi ifade etti.
***
Sayın Bakan toprak gibi.
Toprak olmaya talip.

Toprak tevazu sembolüdür.
Dağ gibi başını dik tutmaz.
Herkes üstüne basar geçer.
Kimseye bir şey demez.
Tahammülde de toprak gibi olmalı, insanların sıkıntılarına katlanmalı, demişlerdir.

Toprak gibi olmak iyidir. Toprak bir seviyedir. Ne çukur olmalı, ne de tümsek.
Toprak gibi mütevazı olan, her nimete kavuşur, bir parça yükselen toprakta su durmaz.
Susuz da hayat olmaz.

Sayın Bakan, şu an dev sorunlu yükler altında, tam bir toprak ana görünümünde dim dik ayakta duruyor. 2023 Hedefleri için de dim dik durmak zorunda

Eğitim kavgası insanlık var olduğu sürece hep sürecek.
Kazanan ise hep eğitimli, bilgili insanlık olmalı.
Sayın Bakan bunun ilk ilacını da bildirdi ve dedi ki;

“Hareket en iyi, en güçlü yerden başladı.
Öğretmenin yüreğinden”

Sayın Bakan Ziya Öğretmeni, Bolu’da her zaman ağırlamaktan,
Her zaman onur duyarız.
Güle güle Sayın Ziya Selçuk Öğretmenimiz,
Başımız gözümüz üzerinde yeriniz var,
Sizi, Bolu’ya gene bekleriz.


                                                                                                                                             Fuat Bayramoğlu
                                                                                                                                07 Ağustos 2019
                                                                                                                                         

 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Latif  (03.11.2019 23:19:30)

  Köşe yazısı mı bu? Çok uzun. Lakin ben mevzuyu anladım MEB bakanı müthiş büyük çalışkan başarılı biri... O zaman şunu soralım sayın yazara ve bakana Dünyanın hangi gelişmiş ülkesinde normal bir devlette Tarih dersi seçmelidir?

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Yazarın son yazıları

  Yazarın TÜM YAZILARI

  NÖBETÇİ ECZANE

  • EVREN Eczanesi Sağlık Mah. Dodurga Cad. Kutlu Apt. No:57(Çağsu Hastanesi Karşısı) Tel: 0374 270 20 26
  • SÜMER Eczanesi Sümer Mah.Cumhuriyet Cad.No:76/10(CUMHURİYET İLKÖĞRETİM OKULU KARŞISI İŞKUR YANI) Tel: 0374 215 92 38
  Vefat edenler

  KÖŞE YAZILARI

  TÜM YAZARLAR

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Site içi arama

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit