• resmi ilanlar
Mehmet İşgörücü boluexpress@hotmail.com

BARIŞ NE ZAMAN?

11.10.2017 11:00:02

 

       Barışın bu topraklara gelmesini bekliyorum. Belki ömrüm buna yetmez  ama bir gün doğumundaki serinliğin gelmesi gibi barışın egemen olmasını bekliyorum. Gökyüzündeki  güvercinlere bakarken barışın orada olduğunu bilerek bakmak istiyorum. Barış güvercinlerde değil gökyüzünde  olmalı. Mavi olmalı tıpkı barış gibi. Her geçen gün olan olaylar çıkan haberler umudumu azaltıyor. Yarın belki barış olabilir diye yeniden ümitleniyorum. Çünkü inanıyorum ki  benim gibi barış isteyen bir çoğunluk var. Ülkeler kendi iktidarlarını ve güçlerini göstermeye çalışırken belki tanımadıkları belki de hiç suçları olamayan insanları savaşla, fakirlikle, yoksullukla  yüzyüze bırakıyorlar. Biz de bunları üzüntüyle televizyonlardan, internetten, basın yayından öğreniyoruz. Belki çoğu bize binlerce kilometre uzak fakat insani duygularımız o kadar yakın ki. Eminim onlar bizim yerimizde olmak isterlerdi. Ya biz ? Onlar için ne yapabiliriz? Aslında bu sorunun cevabında kendimiz için neler  yapabileceğimiz de var. Çünkü her insanın yaşama, barınma, eğitim gibi hakları vardır. Bu belki en ilkel çağlardan beri böyle. Fakat şu bir gerçek ki eskiden insanlar daha az yıkıcı idi. Gittikçe acımasız olan bu dünyada birbirimiz için endişelenmeli ve harekete geçmeliyiz.

        Ne zaman seçilen bir Amerika Devlet Başkanı gerçek barışı taahhüt eder ve uygularsa bütün dünya için çok şey değişir. Aksi takdirde okyanus ötesinden yapılan söz ve silah düelloları daha da tehlikeli hal alacaktır. Bizim en yakın kapı komşumuz Suriye’deki  insanları bile binlerce kilometre öteden kendi emellerine alet edebiliyor.  Suriye’deki herkesle  komşu olmamıza rağmen manevi anlamda yakın değiliz. Hatta binlerce kilometre uzaktayız. Bugüne kadar aynı bayramları kutlayan aynı yemeği yiyen aynı  töreleri yaşatan insanlar şimdi binlerce kilometre öteden gelenlerle kendi dostlarını değişiyor.

      Barış ve huzur bütün insanlık içindir. Hiçbir ülke kendi barışının diğerinden önemli olduğunu söyleyemez. Atamız ne kadar yerinde söylemiş “ Yurtta sulh, cihanda sulh” derken. Bugün bile barış için bu sözün üzerine bir söz söylenememiştir. Dünya barışının koruyuculuğunu yapan Birleşmiş Milletler örgütü, bugün beş ülkenin menfaatine hizmet etmektedir. Bu beş ülkeden herhangi birinin dolaylı veya doğrudan zarar görmesi durumunda harekete geçen sadece birbirini kollayan bir yapı. Bunun en yakın örneğini Suriye’de ve Arakan’da yaşadık. Daha önce Azerbaycan Karabağ’da, Bosna’da gözlerini kapatan Birleşmiş Milletler güçlerine tanık olduk. Yalnız bizim bunları görmezden gelme şansımız yok. Çünkü biz acının paylaştıkça azaldığına inanıyoruz.  Bu acıların bir daha yaşanmaması için çalışmalıyız. Çok geç olmadan ve daha büyük acılar yaşamadan barışa inanmalıyız. Atamızın bize öğütlediği gibi ülkemizde ve dünyada barışın hakim olması için çalışmalıyız.

       Sevgi ve saygılarımla,

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Yazarın son yazıları

Yazarın TÜM YAZILARI

NÖBETÇİ ECZANE

    KINACI Eczanesi Eczanesi Bahçelievler Mah.Bandakçıoğlu Apt.No:12/2(50.Yıl İlköğretim Okulu Karşısı)Tel: 0374 215 50 86

    NANELİMON ECZANESİ Eczanesi Kültür Mah.Şehitler Cad.NO:29/2 (Köroğlu Dev.Hast.Karşısı)Tel: 0374 270 39 70

Vefat edenler

KÖŞE YAZILARI

TÜM YAZARLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Site içi arama

Karamanlı Mahallesi Parkalan Sokak No:11 Bolu   Tel: 215 5 000   Faks: 215 0 666

Tasarım ve Programlama: Piskevit