• resmi ilanlar

BOLULU GAZETECİNİN ŞARKISI REKORA KOŞUYOR

2020-12-05 11:00:02

Bolulu Seyfi Alp'in şiirini yazdığı ve klibinde oynadığı, Almanya'da müziğin başarılı ismi Kadr'in Rap müzik yapıp söylediği şarkı bir günde 185 bin üzerinde tıklandı.

Bolu Seben doğumlu, 1990 yılından itibaren Almanya'da 25 yıl süren gazetecilik yaşamı ardından yine gazetelerde, dergilerde öykü, hikaye, şiirler yazmaya devam etmiş olan Seyfi Alp'in,  04 Aralık 2020 yılında yazmış olduğu “Zaman” adlı şiiri, Almanya Türklerinin müzikteki başarılı ismi Kadr tarafından Rap müzik olarak yorumlanıp klip çekildi.

 

 

Hatay'da dünyaya gelen, Almanya'da yaşamını sürdüren, profesyonel şekilde Rap müzik yapan, okuduğu Türkçe şarkılarla büyük beğeni toplayarak geniş hayran kitlesine ulaşan başarılı şarkıcı Kadr (Abdulkadir Kaplan) söylediği, Seyfi Alp'in şiirini yazdığı ve klibinde oynadığı “Zaman” şarkısı kısa bir süre içinde 125 binin üzerinde izlendi.

 

“İkiyüzlü İnsanlarla İlgili Bir Şiir Yazmamı İstedi”

Yazdığı şiirinin şarkı sözleri haline dönüşmesi ile ilgili bilgi paylaşan gazeteci Seyfi Alp; “Şarkının geçmişi 6 ay öncesine Haziran ayına dayanıyor. Kadr 6 ay önce Minka'ya benim halkla ilişkiler müdürü olarak çalıştığım restorana menajeriyle geldi. Yemek sonrası menajeri beni Kadr ile tanıştırdı. Benimle ilgili bilgiler paylaşıp yazdığımı anlattı. İstekleri üzerine bir şiirimden kısa bir bölüm okudum. Kadr bana ‘Ağabey ikiyüzlü insanlarla ilgili bir şiir yazar mısın?' dedi. Ben o gece “ikiyüzlü” diye bir şiir yazdım. O şiirdeki karanlıktan ‘Korkmaz oldum' nakaratını yakaladı. Aslında o şiiri ben İkiyüzlü yazarken o karanlıktan korkmaz odlumda bilhassa yeni okuduğum Siyamcı adlı eser beni çok etkilemişti. Orada romanın kahramanının başından geçen olaylar ve karanlıkta sağa sola koşuşturmasından etkilenmiştim. Ardından Kadr bu yakaladığı nakarata yönelik bunu şarkı sözü yazar mısın?' dedi. Ben de eve kapandım be bunu bir çerçeveye oturtturdum. Şiiri yazdıktan sonra, bir araya gelip, bütün konuları enine boyuna konuştuk.”diye ifade etti.

 

“Çok Güzel Dönüşler ve Tebrikler Alıyorum”

Kadr rap müzikte büyük patlama yapmış, başarılı, genç bir kardeşleri olduğunu belirten Alp; “Bugüne kadar şarkıları 240 milyon defa izlenmiş. Ben tabi bu süreçte çok ciddiye aldım işi. Kadr ile ilgili nerede ne bilgi varsa adeta yuttum. Bunlarda tabi benim bu şarkı sözlerini yazmamda ve şuana kadar geldiğim aşamada çok yardımcı oldu. Bugün şarkı YouTube düştü ve izlenme çok güzel sayılara ulaştı. Bu beni çok heyecanlandırdı ve çok mutlu oldum. Çevremden arkadaşlarımdan çok güzel dönüşler ve tebrikler alıyorum.”dedi.

 

“Şiir Yazmaktan Çok Büyük Keyif Alıyorum”

Kendisinin bu günlere gelmesini sağlayan gelişmeleri de aktaran Alp; “Ben 14 yaşındayken Tercüman Çocuk dergisinde öykü türünde yazım çıkmıştı. Daha sonra 17 yaşında Sakarya'da 10 bin öğrenci içinde kompozisyon dalında Sakarya il birincisi olmuştum. Ondan sonra sürekli yazmaya yöneldim. 25 yıl Almanya'da büyük gazetelerde gazetecilik yapmak, Ali Kırca, Mehmet Ali Birant gibi büyük ustalarla çalışmak benim zaten Türkiye'de olan akademik birikimimi daha da keskinleşmesine neden oldu. Son 5 yıldır da yayına hazır öyküler yazdım ve yazıyorum. Özellikle son 1 yıldır şiir yazıyorum ve şiir yazmaktan çok büyük keyif alıyorum.”diye belirtti.

 

“Şarkının Klibinde Oynamamı İstedi”

Çalışmaya başlamadan önce olaya çok iyi konsantre olduğunu belirten Seyfi Alp; “Benim yazmadaki hırsım Kadr'in de müzikteki hırsına denk, örneğin bir konuşmada ‘Ağabey ben bir şarkıya konsantre olduğumda üç gün evden dışarıya çıkmıyorum.' dedi. Ben de bir konuyu yakaladığım zaman mesela öykü yazacağım zaman odama kapanıyorum, saatleri unutuyorum. Mum yakıyor, müzik açıyorum ve o olguyu, havayı yakaladığım zaman oturup yazıyorum. Daha önce hece ölçüsüyle yazıyordum ama bu ölçüde duygunun kaybolduğunu gördüm, şimdi serbest yazıyorum. Kadr gelecekte de yine birlikte çalışacağız. Şarkının klibinde oynamamı istedi. Orada benim onun şarkısını dinlemem ve yazmam, burada şarkının sözlerini benim yazdığıma vurgu yapmak için bunu kendisi istedi. Benimde ekran tecrübem olmasından dolayı olumlu yansıdı. Bundan sonra da yine birlikte çalışmalarımız devam edecek ve ben bu alanda başarılı olacağıma inanıyorum.”dedi. Haber: Fatma Marmara

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit