• resmi ilanlar

MHP KUZFINDIK KÖYÜNÜ ZİYARET ETTİ

2020-11-21 11:00:08

Kızfındık Köyü yangın felaketi sonrasında yaralarının sarılması için el birliği ile destek vermeye devam ediyoruz. Afad yetkililerinin köylüler ile yaptığı toplantıya katılarak yangın felaketi ile her şeyini kaybeden vatandaşlarımız ile sohbet ettik. Devletimiz tüm imkanları ile görevini yapıyor. MHP olarak bizde, afeti yaşayan köylülerimizi yalnız bırakmıyoruz. Afad Müdürlerimiz ve yetkilileri bu konuda oldukça tecrübeli, afetzedelerin devlet desteğini alabilmeleri ve sorunların kanunlar çerçevesinde çözüme kavuşturulmasında özverili bir çalışma yapıyorlar.

2 YIL ÖDEMESİZ, 20 YILDA GERİ ÖDEMELİ KREDİ VERİLECEK

Bildiğiniz gibi Kuzfındık köyünde büyük bir yangınla 16 ev ve ahır yandı ve kullanılamaz hale geldi. Bu ölçü ile Kuzfındık köyü afet bölgesi ilan edildi. Devletimiz yangında zarar gören hak sahibi vatandaşımıza evlerini ve ahırlarını inşa edebilmesi için Kredi kullandıracak. 2 yılı ödemesiz, toplam 20 yılda geri ödemeli kredi verilecek, krediler ev inşası için 120 bin, ahırların inşası için ise 40 bin TL olacak. Yeni yılda bu rakamlarda artış da olabilir. Tek katlı ve çift katlı ev projeleri sunulacak, ya da hak sahibi evini kendisi de yaptırabilecek.

KÖYLÜNÜN EKONOMİSİ İÇİN AHIRLAR ÇOK ÖNEMLİ

Köylünün ekonomisi için ahırlar çok önemli. Ancak ahırların yeniden yapılmasında yerleşim alanı ile ilgili sorunlar var. Eskiden birbirine bitişik nizam ile yapılan köy yerleşkesi, yeniden inşa edilince imar kurallarına göre yapılacak. Bu nedenle yoldan ve yan komşudan geri çekme paylarından sonra sadece ev yapacak kadar yerleri kalacak köylüler var. Yani bazı köylülerimizin bahçesine ahır sığdırması zor gözüküyor. Bu köylülerimize ahır yeri için, köy arazilerinden ya da hazineden alan tahsisine ihtiyaç olacak. Bu konu çok hızlı çözülmesi köylümüz için önem arz ediyor.

GIDA KOLİLERİ HAZIRLIYORUZ

Afad tarafından, geçici barınma için konteynırlar yerleştirildi. Bu kışı korunaklı geçirebilmeleri için tedbirler alınmaya çalışıyor. Biz de MHP olarak teşkilatlarımızla gıda kolisi hazırlıyoruz. Merkez ilçe teşkilatımız bu konuda duyarlı davranarak gıda kolilerinin hazırlanmasında öncülük yapıyor.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit