• resmi ilanlar

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJLARI

2020-10-28 11:00:08

Doğanay'dan 29 Ekim mesajı

DOĞANAY; “SAMİMİ DEĞİLLER”

AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay, ‘29 Ekim Cumhuriyet Bayramı' dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

 

AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay, ‘29 Ekim Cumhuriyet Bayramı' dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Nurettin Doğanay mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının; Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olan Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümünü kutlamanın haklı gururu, heyecanı ve mutluluğunu yaşamaktayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Milletimizin en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti, canları pahasına kazanılmış bir zaferin, yedi düvele Türk'ün gücünü gösteren bir silkinişin, sömürge altında yaşayamayan Türk milletinin birlik, beraberlik, dayanışma ve inanma gücünün en büyük mucizesidir. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da milletimiz, şanlı tarihimize, milli benliğimize sahip çıkacak, çağdaş uygarlık yolunda kararlı bir biçimde yürümeye devam edecektir.”

 

“EGEMENLİĞİMİZİ HEDEF ALAN ÇOK YÖNLÜ SALDIRILAR KESİNTİSİZ SÜRÜYOR”

 

“Atatürk'ün bizlere emanet ettiği ve hedef olarak ‘Muassır Medeniyetler Seviyesi' olarak belirlediği ülküye ulaşmak için 18 yıldır Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde emin adımlarla yolunda ilerleyen Türkiye Cumhuriyeti'nin önünü kesmek için, sınırlarımızın güvenliğinden ekonomimize kadar egemenliğimizi hedef alan çok yönlü saldırılar kesintisiz sürüyor. Türkiye, kadim tarihi birikimi, köklü devlet tecrübesi ve bir asra yaklaşan Cumhuriyet birikimi ile tüm bu sorunların üstesinden gelebilecek güce, imkana, kararlılığa sahiptir ve üstesinden de gelmektedir. Fakat bugün gelinen noktada Akdeniz'de, Karadeniz'de ve Ege'de 7 düvele meydan okuyarak milli gemileriyle petrol ve doğalgaz arayan, yerli ve milli İHA ve SİHA'larıyla Azerbaycan'da olduğu gibi dosta güven düşmana korku salan, bölgesinde ve dünyada oyuncu değil oyun kuran bir Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığından rahatsız olanları gördükçe de Gazi Mustafa Kemal'in; “dâhilî ve haricî bedhahlar” diye uyarısı da aklımıza gelmektedir.”

 

“GÖZYAŞI DÖKMELERİ OLSA OLSA TİMSAH GÖZYAŞIDIR”

 

“Atatürkçülüğü sadece duvarlara resim çizerek, ellerinde fenerlerle şarkı söylemek olarak özümseyen sığ bir düşüncenin bugün; “Kendi ülkemizde Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayamıyoruz” diye sahte gözyaşı dökmeleri olsa olsa timsah gözyaşıdır. Cumhuriyet rejimimizi yıkmak için 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi, milletimize doğrulan tanklara selam durarak evlerine sıvışan zihniyet, keşke Aziz Milletimizle birlikte Cumhuriyetimizi korumak için alanlarda mücadele verselerdi. O zaman bugünkü söylemlerinin bir anlamı ve samimiyeti olurdu. Bugün Atatürk ve Cumhuriyetin değerleri konusunda en son laf söyleyecekler, bu zihniyet mensuplardır. Çünkü samimi değiller! Bu duygu ve düşüncelerle Anadolu'nun her bir metrekaresini kanlarıyla sulayan, ilelebet yanacak bağımsızlık ateşimizin kıvılcımlarını tutuşturan kahramanlarımızı ve milletimizin gönlünde ölümsüzleşen tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere gazilerimizi saygıyla anıyor, milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum."

 

 

-------------

“BU NASIL BİR CUMHURİYET ANLAYIŞIDIR?”

 

CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, Cumhuriyet Halk Partisi olarak Anıtpark'taki Atatürk anıtına çelenk koyma ve 29 Ekim akşamında fener alayı yapma girişimlerinin içişleri bakanlığı genelgesi gerekçe gösterilerek iptal edildiğini vurgulayarak; “Kendi ülkemizde en büyük bayramımız olan Cumhuriyet bayramını istediğimiz gibi kutlayamıyoruz ama Suriyeliler,  İstanbul'da Arapça pankart açarak istedikleri gibi miting yapabiliyorlar. Suriyeliler, şeriatçı sloganlarıyla tuhaf tuhaf eylemler yaparken biz Türkler kendi ülkemizde bir fener alayı bile yapamıyoruz. Bunu anlayan varsa bana bir zahmet anlatsın” şeklinde konuştu.

 

 

 

‘Suriyelilerin ne ayrıcalığı var?' diyen CHP İl Başkanı Kazım Karsu, “Ayasofya'nın açılışında bulaşmayan virüs, düğünlerde bulaşmayan virüs, lokantalarda bulaşmayan virüs her ne hikmetse Cumhuriyet bayramı kutlamalarında bulaşıyor? Bu nasıl bir Cumhuriyet anlayışıdır? Bu iktidarın Cumhuriyet anlayışı nasıl bir anlayıştır? Anlamak çok güçtür” dedi. Her zorluğumuzu laik demokratik cumhuriyetten ve Atatürk'ün aydınlık yolundan sapmaksızın aşacağımıza inanıyorum” dedi.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında Başkan Karsu, “Cumhuriyet halkın iradesine ve toplumun değer yargılarına saygı duymak, bilhassa kimsesizlerin kimsesi olmaktır" ifadesini kullandı. Karsu, mesajında şu ifadelere yer verdi:"Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin gelecekte gerçekleri söylemekten ve savunmaktan korkmayan, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür gençlerle, dün olduğu gibi bugün de Cumhuriyet savunucularının ellerinde, omuzlarında yücelmeye devam edeceğine inanıyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, Cumhuriyetin kuruluşuna giden süreçte seve seve canlarını veren şehitlerimizle, o mücadelenin haklı ve onurlu nişanını benliklerinde, vücutlarında taşıyan gazilerimizi ve günümüzde Cumhuriyet ile Cumhuriyetin kazanımlarının korumaya kararlı olan halkımızı kutluyor, sevgiler, saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 

-------------------

 

Çağlar'dan 29 Ekim mesajı

 

 

İlimizin şirin İlçesi Yeniçağa Belediye Başkanı Recai Çağlar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Çağlar mesajında, “Yedi düvele karşı mücadelenin eseri olan Cumhuriyet kutlu olsun” dedi.

 

Haber: BMA

 

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, yedi düvele karşı kahramanca verilen destansı bir mücadelenin eseri olan Cumhuriyet'in, Türkiye'nin en büyük teminatı olduğunu belirten Başkan Çağlar, “Kurtuluş mücadelesini zaferle taçlandırarak Cumhuriyete taşıyan ruh ve inancın 97 yıl önce olduğu gibi bugün de tüm canlılığıyla dimdik ayakta duruyor. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yıl dönümünü ilk günkü gurur, heyecan ve sevinçle kutluyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, şanlı ecdadımızın yedi düvele karşı türlü yokluklar ve zorluklar içerisinde kazandığı kurtuluş mücadelesi, bizlere bugünkü genç Türkiye Cumhuriyeti'nin kapılarını aralamıştır. Esaret altında yaşayıp, onurundan taviz vermektense ölmeyi yeğleyen kahraman ecdadımızın gelecek nesillere bıraktığı en büyük miras olan Cumhuriyet, aynı zamanda büyük ve güçlü Türkiye hedeflerimizin de en büyük teminatıdır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ‘ey yükselen yeni nesil, cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz' diyerek Cumhuriyetimizi gençlerimize emanet etmiştir. Bu nedenle, kurtuluş savaşında küllerinden yeniden doğarak şahlanan necip milletimizin ebedi bir eseri olan Cumhuriyetimizi korumak ve yaşatmak en asli görevimizdir. Bu uğurda şartlar ne olursa olsun ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinde hak ettiği yere taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin banisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle yad ediyor, 97 yıllık şanlı Cumhuriyet tarihimiz boyunca vatan savunmasında canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

 

--------------

 

ÖZCAN CUMHURİYET BAYRAMI'NI KUTLADI

 

 

Mudurnu İlçemize Bağlı Taşkesti Belde Belediye Başkanı Tahsin Özcan, yayımladığı mesajla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.

 

 

Haber: BMA

 

 

Türk milletinin en önemli karakterleri arasında, bağımsız ve hür yaşama azminin de bulunduğunu ifade eden Taşkesti Belde Belediye Başkanı Tahsin Özcan mesajında, “Birinci Dünya Savaşı sonrası işgal edilen vatan toprakları, Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde, milletimizin azim ve kararlığı ile düşmandan temizlenerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Milletimizin ortak eseri, bağımsızlığımızın, demokrasimizin ve millet egemenliğinin sembolü olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yılını coşku ile kutluyoruz. Türk milleti olarak bugün bu topraklarda hür ve bağımsız şekilde ve huzur içinde yaşıyorsak bunu Cumhuriyete ve Cumhuriyetin kazanımlarına borçluyuz” ifadelerini kullandı.

 

Başkan Özcan, 29 Ekim Cumhuriyet'in kuruluşunun yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamayla, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun yönetim şekli Cumhuriyet'tir. Atalarımızın bizlere en büyük mirası olan Cumhuriyeti ilelebet yaşatmak konusundaki azim ve kararlılığımız ilk günkü heyecanla devam ettiğini belirtirken, milletimizin bayramını en içten duygularımla kutluyor ve başta Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

-----------------------------

 

AYHAN'DAN 29 EKİM MESAJI

 

 

Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olması nedeniyle bir mesaj yayınladı. Ayhan yayınladığı mesajda, “Bizlere düşen en önemli görevde; Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü korumak, savunmak, ileriye doğru emin ve güçlü adımlarla ilerlemek, Cumhuriyetin temel değerlerini gelecek kuşaklara teslim etmektir” ifadelerine yer verdi.

 

 

Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Cengiz Ayhan yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

 

 

“19 Mayıs 1919'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde başlayan Millî Mücadelemizin, Büyük Zaferle noktalanmasının ardından, Büyük Önder Atatürk'ün, “Türk Milletinin tabiat ve şiarına en uygun idare, Cumhuriyet idaresidir.” dediği Cumhuriyetimizin ilanının 97. yıldönümünü büyük bir gurur, coşku ve heyecanla kutluyoruz. Irk, din, dil ve cemiyet farkı gözetmeksizin idare edilenlerle idare edenleri demokrasi çizgisinde buluşturan Cumhuriyet, bu Aziz Milletin kendi egemenliğini kullandığı Devlet yapısıdır. Türkiye Cumhuriyeti, kadim tarihi birikimi ve köklü devlet tecrübesi ile tüm sorunların üstesinden gelebilecek güce, imkâna ve kararlılığa sahiptir.”

 

 

“CUMHURİYETİN TEMEL DEĞERLERİNİ GELECEK KUŞAKLARA TESLİM ETMEKTİR”

 

“Cumhuriyetin ilanı ile kalkınma ve modernleşme yolunda önemli adımlar atarak çağdaş dünyanın önemli bir üyesi olan Türkiye Cumhuriyeti; yakaladığı hızlı değişim ve dönüşümle sadece bölgesel bir aktör olarak kalmamakta küresel yönetiminde olmazsa olmazı olduğunu bugün daha gür bir sesle bütün dünyaya haykırmaktadır. Bizlere düşen en önemli görevde; Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü korumak, savunmak, ileriye doğru emin ve güçlü adımlarla ilerlemek, Cumhuriyetin temel değerlerini gelecek kuşaklara teslim etmektir. Bu görev ve sorumluluklarımızı yerine getirebilmek ve geleceğimizi daha iyi kurabilmek için bir yandan evrensel değerleri, bilimin ve aklın üstünlüğünü benimsemek, diğer yandan tarihimizi çok iyi bilmek zorunluluğumuz bulunmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle, başta bu aziz yurdu bize vatan yapan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan Aziz Şehitlerimizi, Kahraman Gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyor, aziz Türk Milletinin Cumhuriyet Bayramı'nı yürekten kutluyorum.”

 

--------------------------

 

Bulut'tan Cumhuriyet Bayramı mesajı

 

 

Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

 

Haber: BMA

 

Bulut yayımladığı mesajda cumhuriyetin ilelebet devam edeceğini vurgulayarak, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, ‘ya istiklal ya ölüm' parolası ile başlatılan Milli Mücadelemiz, milletimizin her türlü yokluğa rağmen destansı kahramanlığı sonucu zaferle noktalanmış ve milletimizin karakterine en uygun yönetim biçimi olan Cumhuriyet kurulmuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözlerinde de ifade edildiği gibi millet iradesine dayanan ve laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetinin 97'inci yaşını kutlamanın coşkusunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Yaşasın Cumhuriyet. Büyük yokluklarla kurulan Cumhuriyetimizin, bugün dünyanın sayılı ekonomileri arasına girmesini, demokrasimizi, huzurumuzu ve kardeşliğimizi Cumhuriyet'in değerlerine ve kazanımlarına borçluyuz. Bu nedenle Ulu Önder Atatürk'ün de dediği gibi, geleceğe güçlü biçimde ulaşabilmek, Cumhuriyetimizi korumak ve yaşatmakla olanaklıdır. ‘Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Ve Türk milleti emniyet ve saadetini sağlayan medeniyet yolunda, tereddütsüz yürümeye devam edecektir' şeklindeki veciz sözler, geleceğimize ışık tutması bakımından çok önemlidir. Tarih boyunca hiçbir zaman esareti kabullenmeyen atalarımıza layık olabilmek için ortak değerimiz olan Cumhuriyetimizin her geçen gün daha da güçlenerek ilelebet yaşaması için çalışmak hepimizin asli görevi ve sorumluluğudur” şeklinde konuştu.

 

Başkan Turhan Bulut, “Şanlı tarihimizin en önemli kilometre taşları arasında yer alan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97'inci yıldönümünde, tüm milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını büyük bir coşku ve gururla kutlarken, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılmak için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun“ ifadelerini kullandı.

 

-------------------

 

Allar'dan 29 Ekim kutlaması

 

 

İlimizin en büyük ilçesi Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Cumhuriyetin kuruluşunun yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı. Allar mesajında, “bu toprakları bizlere vatan olarak bırakan atalarımızı şükranla anıyoruz” dedi.

 

Haber: BMA

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde başlatılan Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlanmasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhuriyet'in kuruluşunun ilan edildiğini hatırlatan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, “Kurtuluş Savaşında canları ve kanları pahasına savaşarak adeta bir kahramanlık destanı yazan ve bu toprakları bizlere vatan olarak bırakan atalarımızı şükran ve minnetle anıyoruz. Her türlü yokluğa ve yoksulluğa rağmen Kurtuluş Savaşını kazanan atalarımızın kurduğu Cumhuriyet bugün dünyada söz sahibi bir ülke haline geldi. Türkiye Cumhuriyetini daha da güçlendirerek gelecek nesillere bırakmak için daha çok çalışmalıyız. Toplum olarak birbirimizi daha çok sevmeli ve birlik ve beraberliğimizi daha da kuvvetlendirmeliyiz. Milli mücadele ruhunu yaşatarak Cumhuriyetimizi güçlendirmek zorundayız. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yılını coşku ile kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımızın bölünmez bütünlüğü için canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

----------

 

YAMANER'DEN 29 EKİM MESAJI

 

 

Kıbrıs Gazisi ve TESUD Bolu Şube Başkanı Ahmet Şerafettin Yamaner 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olması nedeniyle bir açıklama yayınladı. Yamaner yayınladığı açıklamada, “Bu duygu ve düşüncelerle bu güzel ülkeyi bizlere emanet eden başta en büyük devlet adamı, büyük asker, Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ‘Tüm Şehit ve Gazilerimizi' rahmetle anar, yaşayan gazilerimize de sağlıklı uzun ömürler dilerim. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97'inci yılı hepimize kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

 

 

Kıbrıs Gazisi ve TESUD Bolu Şube Başkanı Ahmet Şerafettin Yamaner 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olması nedeniyle bir açıklama yayınladı. Ahmet Şerafettin Yamaner yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

 

 

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Benim en büyük eserim' dediği Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunun 97. Yılını kutluyoruz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti en iyi anlatan kişidir. “Ulus sevgisi kadar büyük sevgi yoktur. Hele aşığın Türk Ulusu olursa bundaki zevk hiçbir şeyde yoktur. Beni bu zevkten ayırmayın.” Diyerek; ülkesi ve milleti için yaptıklarını özetliyordu. 1914 yılında başlayan Birinci Dünya Savaşı'na Almanya yanında giren Osmanlı İmparatorluğu'nun kaderi de çizilmiş oluyordu. Birinci Dünya Savaşı'nda yenilmiş olmamız dolayısıyla bütün orduları dağıtılmış, tersanelerine girilmiş, Anadolu'da iç ve dış düşmanlar yer yer ayaklanmalar çıkartarak, Vatan toprakları, İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar, Yunanlılar ve Ruslar tarafından işgal edilmiş, Milleti savaşa sürükleyenler kendi canlarının kaygısına düşerek kaçmaya başlamış, Padişah tahtını ve saltanatını koruyacak tedbirlere başvurarak kurtuluşu İngiliz himayesinde, bazıları da Amerikan mandasına girmekle buluruz demiştir.”

 

 

“MUSTAFA KEMAL; TÜRKİYE'NİN SİYASAL YAPISINI DEĞİŞTİRMENİN İLK ADIMINI SALTANATIN KALDIRILMASINI SAĞLAMAKLA ATTI”

 

“Bu korkunç durum karşısında Türk Milleti şaşkına dönmüş, açlık, sefalet ve savaş yorgunluğu had safhaya ulaşmıştır. Bu durumda İmparatorluk Mondros Mütarekesi ile kayıtsız şartsız teslim oluyordu.

 

Gazi Mustafa Kemal Mondros mütarekesinin imzalanmasından sonra geldiği İstanbul'da Padişah Vahdettin ile görüşmesinden sonra ‘O gün anladım ki padişahlar milletlerin kaderini değil ancak şahısların huzurunu düşünürler' ‘O gün Türkiye'yi ancak Cumhuriyetin kurtaracağına iman ettim' diyerek bu iman ve inançla ve bir avuç silah arkadaşıyla 19 Mayıs 1919 sabahı Samsun'dan başlayıp Amasya, Erzurum, ve Sivas kongreleri sonucu ‘Ya İstiklal Ya Ölüm' parolasıyla Milli Mücadeleyi başlatmış, 23 Nisan 1920'de Ankara'da Büyük Millet Meclisini toplamış, Osmanlı egemenliğine son verilerek Türkiye Büyük Millet Meclisinin kararları ve Atatürk'ün direktifleri ile toplanan düzenli ordularla İnönü ve Sakarya Savaşları kazanılmış, Başkomutan 26 Ağustos 1922 tarihinde başlattığı Büyük Taarruzla düşman denize dökülmüştür. 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet ilan edilmiş ve egemenlik kayıtsız şartsız millete verilerek, İmparatorluk yönetimi son bulmuştur. Türk ulusunun kurtarıcısı bu günkü yaşantımızın mimarı Mustafa Kemal; Türkiye'nin siyasal yapısını değiştirmenin ilk adımını Saltanatın kaldırılmasını sağlamakla attı. (01 Kasım 1922) Türkiye Cumhuriyeti, Vatan evlatlarının can ve kanları pahasına kurulmuş, Cumhuriyet sistemi ile tüm vatandaşlara, Milletvekili, Bakan, Başbakan, Cumhurbaşkanı seçme ve seçilme hak ve ödevi verilmiştir.”

 

 

“TÜRK MİLLETİNİN BÜYÜK MİLLET OLDUĞU BÜTÜN DÜNYA ÜLKELERİNE GÖSTERİLMİŞTİR”

 

“Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, Türkiye Cumhuriyeti hudutları içinde yaşayan vatandaşları dil, din, ırk, siyasi düşünce ve inanç ayrımı gözetmeksizin kaderde, kıvançta ve tasada ortak değerlendirilmesi ilkeleri Cumhuriyet anayasasının başta gelen değişmez prensiplerini oluşturmuştur. Türkiye Cumhuriyeti parlamenter sisteme dayalı olarak, çağın çoğu gereklerine ayak uyduramayan bir imparatorluğun enkazı üzerine kurularak Dünya ülkelerine örnek olmuştur.

 

Kısa zamanda çok büyük işler yapılmış, bu işlerin en büyüğü Türk kahramanlığı ve Yüksek Türk Kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti'dir. Türk Milletinin büyük millet olduğu bütün dünya ülkelerine gösterilmiştir. Büyük Asker; Çanakkale'de Vatanını kurtarmak için bir cepheden diğer cepheye koşarken 34 yaşında idi. Bağımsızlık Savaşını 34 yaşında başlatmıştı. Cumhuriyeti kurduğunda 42 yaşında idi. Yıl 1923 Osmanlı Devleti yıkılmış, Anadolu'nun nüfusu 9.229.000, bunun 5.750.000'i kadın, geri kalanı yaşlı erkek, hastalıklı, sakat, çocuk. %95'i okuma yazma bilmeyen, eğitimden yoksun Türk Milleti. 40.000 köyün 5.000'inde ilkokul, 720 ortaokul ve 25 lise vardı. Öğretmenler yeterli şekilde eğitimli değildi. Kitap yoktu. Mustafa Kemal Atatürk ‘Savaş alanlarında zaferler kazanılır, başarı elde edersiniz ama arkasında irfan ordusu olmaz ise bu zaferler kalıcı değildir.' diyordu. Tüm Türkiye'de 344 doktor vardı. İlçelerin çoğunda doktor yoktu.”

 

 

“ATATÜRK'Ü SEVMEK VE TANIMAK ONUN YAPTIKLARINI BİLMEK VE GÖRMEKLE ANLAŞILIR”

 

“Zorlu savaş yıllarının yenilgisiz komutanı Mustafa Kemal Atatürk diyor ki: ‘Ey yükselen nesil istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.' ‘Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.' ‘Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare şekli cumhuriyettir.' Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Onuncu Yıl Nutkunda; ‘Sonsuza akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, mutluluklarla, huzur ve refah içinde kutlamasını gönülden dilerim.' demiştir. Atatürk'ü sevmek ve tanımak onun yaptıklarını bilmek ve görmekle anlaşılır. Cumhuriyetin değerini de anlamak için ne şartlarda, nelere rağmen ve ne pahasına bu günlere getirildiğini bilmekle anlaşılır.”

 

 

“CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNUN 97'İNCİ YILI HEPİMİZE KUTLU OLSUN”

 

“Milli ve dini bayram kutlamalarında günün anlam ve önemini kısa geçerek anlatıp siyasi konulara değinmek benim en büyük üzüntümdür. Şehit Allah yolunda Vatan uğruna canını veren kimsedir. Gazi ise aynı uğurda canını vermeye gidip, sağ kalan kimsedir. Şehit ve Gazilerimizi de sınıflandırmak, Şehit ve Gazi ailelerini ve biz Gazileri son derece üzmektedir. Konuşmalarımızın sonlarında Şehit ve Gazilerden bahsederken ‘Tüm Şehit ve Gazilerimiz' veya ‘Silah Arkadaşları' diye sonlandırmamız bizi rahatlatacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle bu güzel ülkeyi bizlere emanet eden başta en büyük devlet adamı, büyük asker, Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ‘Tüm Şehit ve Gazilerimizi' rahmetle anar, yaşayan gazilerimize de sağlıklı uzun ömürler dilerim. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97'inci yılı hepimize kutlu olsun.”

 

---------------

 

“EVLATLARIMIZI CUMHURİYET'İN KORUYUCULARI OLARAK YETİŞTİRECEĞİZ!”

 

 

Eğitim-İş Bolu Şube Başkanı Erhan Korkmaz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir açıklamaya yayınladı. Korkmaz yayınladığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğünün, Atatürk ilke ve devrimlerinin korunup kollanmasında hepimize görevler düşmektedir” ifadelerine yer verdi.

 

 

Eğitim-İş Bolu Şube Başkanı Erhan Korkmaz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olması nedeniyle açıklama yayınladı. Korkmaz yayınladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

 

“Aydınlanmanın ve çağdaşlaşmanın simgesi olan Cumhuriyet'in ilanının 97. Yıldönümünü, Cumhuriyetin öneminin bilinci ve kurucusuna duyduğumuz saygı ve sevgiyle kutluyoruz. Ulusumuz, Atatürk'ün önderliğinde dünya tarihinde eşine ender rastlanır büyük bir destan yazarak, tüm zorluklara göğüs germesini bilmiş, en değerli varlığımız Cumhuriyeti kurmuştur. Cumhuriyet'le birlikte hanedan egemenliği yerine halk egemenliği, teokrasinin yerine laiklik, dikta rejimi yerine de demokrasi uygulamaya konulmuş, egemenlik kayıtsız koşulsuz Türk Ulusu'na verilmiştir. Atatürk, "Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır" sözüyle izlenmesi gereken yolu bizlere göstermiş olsa da bugün Cumhuriyetimiz saldırı altındadır.”

 

 

“EVLATLARIMIZI CUMHURİYET'İN KORUYUCULARI OLARAK YETİŞTİRECEĞİZ!”

 

“Cumhuriyetin temel nitelikleri tartışmaya açılmakta; başta Öğretim Birliği ilkesi olmak üzere devrim yasaları çiğnenmekte; Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş bilim ve eğitim hedefi terk edilmekte; tarikatlar dernek adı altında toplumun ve kamu hizmetlerinin her alanında varlık göstermekte, ayrımcılıklar körüklenerek ulusal birlik ve bütünlüğümüz bozulmakta, üniter devlet yapımız parçalanıp dağıtılmak istenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğünün, Atatürk ilke ve devrimlerinin korunup kollanmasında hepimize görevler düşmektedir. Atatürk'ün izinden yürümeye, Cumhuriyet'i yaşatmaya ant içmiş, ilke ve devrimlerini, çağdaş yaşamı gönülden benimsemiş, Cumhuriyet'in sağladığı kazanımların bilincinde olan eğitim neferleri olarak Atatürk'ün Cumhuriyet'le yaktığı aydınlanma ışığını söndürmeden taşıyacak, demokratik laik Cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyacağız. Atatürk'ün izinde gidecek, gericiliğe geçit vermeyecek, bu ülkenin yarınları olan evlatlarımızı Cumhuriyet'in koruyucuları olarak yetiştireceğiz!”

 

 

“MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR”

 

“Büyük Önderimiz Atatürk'ün eşsiz sözlerini bir kez daha anımsatıyoruz: “Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, O'nu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz. Ey Türk gençliği, birinci vazifen Türk istiklalini ve Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur. Bu duygular ve coşkuyla tüm ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyoruz.”

 

-------------------

 

Beydili, Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı

 

 

Karacasu Beldesi Belediye Başkanı Celal Beydili, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. Beydili mesajında, “Cumhuriyetimizi korumak ve geliştirmek için pusulamız Atatürk ilkeleri ve devrimleridir” dedi.

 

Haber: BMA

 

Karacasu Belediye Başkanı Beydili, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı yayınladığı mesaj ile kutladı. Başkan Beydili, mesajında şu görüşlere yer verdi; “Cumhuriyet Bayramımızı büyük bir coşkuyla, umutla ve heyecanla kutluyoruz. Bu tarihi günde, bağımsızlık, özgürlük ve demokrasi için hep beraber kenetleneceğiz. Cumhuriyetin ve bağımsızlığın kıymetini her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı yolda, çağdaş uygarlık hedefi doğrultusunda hep beraber yürümeye devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkacağız. Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerini tekrar hatırlayalım, ‘Türk ulusuna en yaraşır yönetim biçimi kuşku yok ki cumhuriyettir.' Evet, Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet, yurttaş olmak, din ve vicdan özgürlüğü demektir; Eşitlik, adalet ve insan hakları demektir; Tam bağımsızlık ve çağdaşlık demektir; En önemlisi akıl ve bilim demektir. Cumhuriyet, bu topraklarda demokrasinin, insan haklarının, kadın haklarının güvencesi oldu ve olmaya devam edecek. Cumhuriyet, bağımsızlığın, özgürlüğün ve Atatürk'ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunun teminatıdır.”

 

Atalarımızın Cumhuriyeti kurmak için verdiği mücadeleyi hiçbir zaman unutmayacağız diyen Beydili, “Cumhuriyetimizi korumak ve geliştirmek için pusulamız Atatürk ilkeleri ve devrimleridir. Atatürk, en zor koşullarda Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açarak, halkın temsilcileri eliyle kendi kendini yönetmesinin temelini oluşturmuştur. Cumhuriyete sahip çıkmak bu nedenle milli iradeye de sahip çıkmak demektir. Bugün bu topraklarda özgürce yaşayan herkesin Mustafa Kemal Atatürk'e ve onun silah arkadaşlarına, Cumhuriyeti kuranlara sonsuz saygı ve vefa borcu vardır. Önlerinde saygıyla eğiliyor, rahmetle, minnetle anıyoruz. Cumhuriyeti korumak ve yaşatmak bizlerin en büyük sorumluluğudur. Bu büyük günde “Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi”ni bir kez daha hatırlayalım: “Ey Türk Gençliği birinci vazifen Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli buldur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur” ifadelerini kullandı.

 

--------------------

 

Bulut'tan Cumhuriyet Bayramı mesajı

 

 

Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

 

Haber: BMA

 

Bulut yayımladığı mesajda cumhuriyetin ilelebet devam edeceğini vurgulayarak, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, ‘ya istiklal ya ölüm' parolası ile başlatılan Milli Mücadelemiz, milletimizin her türlü yokluğa rağmen destansı kahramanlığı sonucu zaferle noktalanmış ve milletimizin karakterine en uygun yönetim biçimi olan Cumhuriyet kurulmuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözlerinde de ifade edildiği gibi millet iradesine dayanan ve laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetinin 97'inci yaşını kutlamanın coşkusunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Yaşasın Cumhuriyet. Büyük yokluklarla kurulan Cumhuriyetimizin, bugün dünyanın sayılı ekonomileri arasına girmesini, demokrasimizi, huzurumuzu ve kardeşliğimizi Cumhuriyet'in değerlerine ve kazanımlarına borçluyuz. Bu nedenle Ulu Önder Atatürk'ün de dediği gibi, geleceğe güçlü biçimde ulaşabilmek, Cumhuriyetimizi korumak ve yaşatmakla olanaklıdır. ‘Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Ve Türk milleti emniyet ve saadetini sağlayan medeniyet yolunda, tereddütsüz yürümeye devam edecektir' şeklindeki veciz sözler, geleceğimize ışık tutması bakımından çok önemlidir. Tarih boyunca hiçbir zaman esareti kabullenmeyen atalarımıza layık olabilmek için ortak değerimiz olan Cumhuriyetimizin her geçen gün daha da güçlenerek ilelebet yaşaması için çalışmak hepimizin asli görevi ve sorumluluğudur” şeklinde konuştu.

 

Başkan Turhan Bulut, “Şanlı tarihimizin en önemli kilometre taşları arasında yer alan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97'inci yıldönümünde, tüm milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını büyük bir coşku ve gururla kutlarken, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılmak için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun“ ifadelerini kullandı.

 

---------------------

 

“EVLATLARIMIZI CUMHURİYET'İN KORUYUCULARI OLARAK YETİŞTİRECEĞİZ!”

 

 

Eğitim-İş Bolu Şube Başkanı Erhan Korkmaz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir açıklamaya yayınladı. Korkmaz yayınladığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğünün, Atatürk ilke ve devrimlerinin korunup kollanmasında hepimize görevler düşmektedir” ifadelerine yer verdi.

 

 

Eğitim-İş Bolu Şube Başkanı Erhan Korkmaz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olması nedeniyle açıklama yayınladı. Korkmaz yayınladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

 

“Aydınlanmanın ve çağdaşlaşmanın simgesi olan Cumhuriyet'in ilanının 97. Yıldönümünü, Cumhuriyetin öneminin bilinci ve kurucusuna duyduğumuz saygı ve sevgiyle kutluyoruz. Ulusumuz, Atatürk'ün önderliğinde dünya tarihinde eşine ender rastlanır büyük bir destan yazarak, tüm zorluklara göğüs germesini bilmiş, en değerli varlığımız Cumhuriyeti kurmuştur. Cumhuriyet'le birlikte hanedan egemenliği yerine halk egemenliği, teokrasinin yerine laiklik, dikta rejimi yerine de demokrasi uygulamaya konulmuş, egemenlik kayıtsız koşulsuz Türk Ulusu'na verilmiştir. Atatürk, "Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır" sözüyle izlenmesi gereken yolu bizlere göstermiş olsa da bugün Cumhuriyetimiz saldırı altındadır.”

 

 

“EVLATLARIMIZI CUMHURİYET'İN KORUYUCULARI OLARAK YETİŞTİRECEĞİZ!”

 

“Cumhuriyetin temel nitelikleri tartışmaya açılmakta; başta Öğretim Birliği ilkesi olmak üzere devrim yasaları çiğnenmekte; Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş bilim ve eğitim hedefi terk edilmekte; tarikatlar dernek adı altında toplumun ve kamu hizmetlerinin her alanında varlık göstermekte, ayrımcılıklar körüklenerek ulusal birlik ve bütünlüğümüz bozulmakta, üniter devlet yapımız parçalanıp dağıtılmak istenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğünün, Atatürk ilke ve devrimlerinin korunup kollanmasında hepimize görevler düşmektedir. Atatürk'ün izinden yürümeye, Cumhuriyet'i yaşatmaya ant içmiş, ilke ve devrimlerini, çağdaş yaşamı gönülden benimsemiş, Cumhuriyet'in sağladığı kazanımların bilincinde olan eğitim neferleri olarak Atatürk'ün Cumhuriyet'le yaktığı aydınlanma ışığını söndürmeden taşıyacak, demokratik laik Cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyacağız. Atatürk'ün izinde gidecek, gericiliğe geçit vermeyecek, bu ülkenin yarınları olan evlatlarımızı Cumhuriyet'in koruyucuları olarak yetiştireceğiz!”

 

 

“MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR”

 

“Büyük Önderimiz Atatürk'ün eşsiz sözlerini bir kez daha anımsatıyoruz: “Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, O'nu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz. Ey Türk gençliği, birinci vazifen Türk istiklalini ve Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur. Bu duygular ve coşkuyla tüm ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyoruz.”

 

-------------------

 

Beydili, Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı

 

 

Karacasu Beldesi Belediye Başkanı Celal Beydili, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. Beydili mesajında, “Cumhuriyetimizi korumak ve geliştirmek için pusulamız Atatürk ilkeleri ve devrimleridir” dedi.

 

Haber: BMA

 

Karacasu Belediye Başkanı Beydili, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı yayınladığı mesaj ile kutladı. Başkan Beydili, mesajında şu görüşlere yer verdi; “Cumhuriyet Bayramımızı büyük bir coşkuyla, umutla ve heyecanla kutluyoruz. Bu tarihi günde, bağımsızlık, özgürlük ve demokrasi için hep beraber kenetleneceğiz. Cumhuriyetin ve bağımsızlığın kıymetini her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı yolda, çağdaş uygarlık hedefi doğrultusunda hep beraber yürümeye devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkacağız. Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerini tekrar hatırlayalım, ‘Türk ulusuna en yaraşır yönetim biçimi kuşku yok ki cumhuriyettir.' Evet, Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet, yurttaş olmak, din ve vicdan özgürlüğü demektir; Eşitlik, adalet ve insan hakları demektir; Tam bağımsızlık ve çağdaşlık demektir; En önemlisi akıl ve bilim demektir. Cumhuriyet, bu topraklarda demokrasinin, insan haklarının, kadın haklarının güvencesi oldu ve olmaya devam edecek. Cumhuriyet, bağımsızlığın, özgürlüğün ve Atatürk'ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunun teminatıdır.”

 

Atalarımızın Cumhuriyeti kurmak için verdiği mücadeleyi hiçbir zaman unutmayacağız diyen Beydili, “Cumhuriyetimizi korumak ve geliştirmek için pusulamız Atatürk ilkeleri ve devrimleridir. Atatürk, en zor koşullarda Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açarak, halkın temsilcileri eliyle kendi kendini yönetmesinin temelini oluşturmuştur. Cumhuriyete sahip çıkmak bu nedenle milli iradeye de sahip çıkmak demektir. Bugün bu topraklarda özgürce yaşayan herkesin Mustafa Kemal Atatürk'e ve onun silah arkadaşlarına, Cumhuriyeti kuranlara sonsuz saygı ve vefa borcu vardır. Önlerinde saygıyla eğiliyor, rahmetle, minnetle anıyoruz. Cumhuriyeti korumak ve yaşatmak bizlerin en büyük sorumluluğudur. Bu büyük günde “Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi”ni bir kez daha hatırlayalım: “Ey Türk Gençliği birinci vazifen Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli buldur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit