• resmi ilanlar

Bolu Belediyesi 2 adet fabrikayı Bolu Bel A.Ş.'ye devredecek

2020-08-10 11:00:12

“BELEDİYE SIKINTI YAŞIYORDU, ŞİRKETİN ELİ BİRAZ DAHA RAHAT”

Bolu Belediye Meclisi Ağustos Ayı 1. Oturumunda, Bolu Belediyesine ait 2 adet parke üretim fabrikasının ekipmanları ile Belediye şirketine devredilmesi konusu gündeme geldi. Konu ile ilgili Belediyenin taş satma konusunda sıkıntı yaşadığını ve şirketin bu konuda elinin daha rahat olduğunu belirterek açıklamalarda bulunan Başkan Özcan, “Bolu Bel A.Ş. boru üretimini yapıyordu. Ama taş üretimini belediye yapıyordu. Belediyenin bu taşı satmasında sıkıntılar yaşanıyordu. Şirketin eli bu konuda biraz daha rahat. Şirkette bunu talep etti” dedi.


Haber; Sefa GÜNAY

 

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Bolu Belediye Meclisi Ağustos Ayı 1. Oturumunda, Bolu Belediyesine ait 2 adet parke üretim fabrikası, 7 adet forktif 1 adet lastik tekerlekli yükleyici ve parke üretim fabrikasına ait ekipmanların belediye şirketine devredilmesi konusu gündem geldi. Belediye meclis üyelerine sunulan devir işlemi hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Özcan, “Eski adi tabiatın kalbi Köroğlu diyarı A.Ş. olan. Biz göreve geldikten sonra adı Bolu Bel A.Ş. olarak değiştirilen firma boru üretimini yapıyordu. Ama taş üretimini belediye yapıyordu. Belediyenin bu taşı satmasında sıkıntılar yaşanıyordu. Şirketin eli bu konuda biraz daha rahat. Şirkette bunu talep etti” dedi.

 

“BÖYLE BİR TASARRUFTA BULUNMAK İSTEDİK”

Devirin belediye aynı zamanda tasarruf sağlayacağını belirten Başkan Özcan, “Belediye doğrudan satış yaptığında vergi ortaya çıkıyor. Ancak belediye şirketler gibi değil. Belli işlerde zarar ettiği kalemleri vergi dairesine sunup bunu benim vergimden düşün diyemiyor. Ama şirketlerin böyle avantajları da var. Dolayısıyla bu şirket %100 Bolu Belediyesinin olan bir şirket. Biz burada daha avantajlı olacağını belediyenin lehine olacağını düşündüğümüz için böyle bir tasarrufta bulunmak istedik. Biliyorsunuz daha önce boru üretimini almıştı. Biz daha avantajlı olsun vergi avantajları olsun diye şirkete bunun ayni sermeye olarak devrini talep ettik” ifadelerini kullandı.


Başkan Özcan'ın konuşmalarının ardında meclis üyelerinin önerisi ile devir talebi oy çokluğu ile Plan Bütçe komisyonuna havale edildi.

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit