• resmi ilanlar

Tanju Özcan, korona ile mücadeleyi anlattı

2020-03-27 11:00:20

2 MİLYON METREKARE ALANDA ÇALIŞMA YAPILDI

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, korona virüs ile mücadele kapsamında 1 milyon 500 bin metrekare kapalı, 500 bin metrekare açık alanda, dezenfeksiyon çalışması yaptıklarını söyledi.

Haber: Erol Değirmenci / Sefa Günay

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, korona virüs ile mücadele kapsamında şehir içinde bugüne kadar yapılan çalışmalar ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Bolu Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen toplantıda, belediye olarak şehirde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Özcan, basın mensuplarının da sorularını yanıtladı.

“BİZLER GERÇEKTEN HAZIRLIKLI OLAN BELEDİYELERDEN BİRİYDİK”

Belediye olarak bu salgınla mücadele etmek için hazırlıklı olan yerlerden biri olduklarını söyleyen Başkan Özcan, “Maalesef dünyanın ve Türkiye'nin canını sıkan gelişmeler yaşanıyor. COVİD-19 olarak adlandırılan, halk arasındaki ismi ile korona virüsü ile ilgili neler yapıyoruz sizleri bilgilendirmek istedi. Korona virüse karşı daha ilk vaka görülmeden Bolu'da biz çalışmalara başladık. İlk olarak terminal ve pazar yeri gibi halkın ortak kullandığı alanlar daha Türkiye'de vaka görülmeden hijyen çalışmaları kapsamına dahil edildi. Bugün itibari ile bütün camilerimizde hijyen çalışmalarımız devam ediyor. 43 mahallemizdeki tüm sosyal tesislerimizde muhtarlıklar da dahil olmak üzere çalışmalarımıza belli periyotlarda devam ediyoruz. Yine şehrimizdeki tüm kamu binalarında, belediyemiz tarafından talep halinde hijyen çalışması gerçekleştiriyoruz. İlimizde bulunan tüm parklarda hijyen çalışmalarımız belli aralıklarla yapılıyor. Ana halterlerden başlayarak şehrimizdeki sokak ve caddeleri dezenfeksiyonlu su ile yıkıyoruz. Bunların bir kısmını gündüz yapıyoruz, önemli bir kısmını da gece gerçekleştiriyoruz. Belediye sınırları içerisinde biliyorsunuz ki, sokak ve cadde uzunluğu binlerce kilometreyi buluyor. Hepsine yetişmekte Güçlük çekiyoruz. Ancak biz bazı belediyeler gibi sadece bir iki noktayı yıkayıp tüm şehri yıkıyor gibi göstermiyoruz. Samimi bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Şehrimizde hizmet veren toplu taşıma araçlarının tamamını belli periyotlarda dezenfekte ediliyor. Yine kamu kurum ve kuruluşlarına ait hizmet araçları da talep halinde belediyemiz tarafından dezenfeksiyon kapsamında değerlendiriliyor. Vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı eczaneler, bankalar, ATM'ler, pazar yerleri daha akla gelmeyen bir çok ortak alanda dezenfeksiyon çalışmalarını gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Şehrimizde bulunan tüm çöp konteynırları ki sadece yer altı ve yer üstünde bulunan sayımız 3 bin 600, onun dışında çöp kovalarına varıncaya kadar bir çoğu tarafımızdan dezenfekte edilmeye çalışılıyor. Bunun sayısını da binlerle ifade edebilirim. Yine çöp konteynırlarının çevresi ve çöp konteynırları sık sık temizleniyor. Bu çalışmalar neticesinde bugüne kadar 1 milyon 500 bin metrekare kapalı alanda, 500 bin metrekare açık alanda olmak üzere belli periyotlarda dezenfeksiyon çalışmaları gerçekleştirildi. Bugüne kadar bu çalışmalar neticesinde 260 ton dezenfeksiyon malzemesi kullanılmıştır. Bu çalışmalara da devam ediyoruz. Bu konu dışında şu saptamayı da yapayım, bizler gerçekten hazırlıklı olan belediyelerden biriydik. İlk günden bir dezenfeksiyon malzemesi krizinin yaşanabileceğini düşünerek, alımlarımızı gerçekleştirmiştik. Sadece bugüne kadar 1 buçuk milyonun üzerinde dezenfeksiyon, maske, eldiven gibi alanlarda harcama yaptık. Eğer tedbirlerimizi geç almış olsaydık kullandığımız dezenfeksiyon malzemeleri ve araçlarının maliyeti en az iki katına çıkacaktı. Erken tedbir almanın ve stoklama yapmanın ekonomik olarak da görüyoruz” şeklinde konuştu.

“5 BİN KİŞİYE SICAK YEMEK ULAŞTIRILDI”

Korona virüs ile mücadele kapsamında başlatılan “Kimseniz yok demeyin, biz varız” çalışması ile 5 bin kişiye sıcak yemek ulaştırdıklarını da belirten Başkan Özcan, “Daha önce duyurmuştuk kimsemiz yok demeyin biz varız. 444 26 58 numaralı hattımızdan yardım isteyen her vatandaşa yardımcı olacağız dedik. Bu kapsamda, koordine görevi üstlendiğimiz konular var. Mesela maaş ödemeleri. Yaşlılarımıza sokağa çıkmayın diyoruz ancak maaş ödemelerini gerçekleştirmek gerekiyor. Bu konuda bir çok banka ile temasa geçip, talep sahiplerinin banka görevlisinin ulaşımını temin ettik. Sadece bu hafta 5 bin kişiye sıcak yemek ulaştırıldı. Yine bu kapsamda maske, kolonya, eldiven, su dolumu, market alışverişi gibi bir çok ihtiyacını karşıladık. Bin 200 kişiye belediyemiz tarafından yardımcı olunmuştur” dedi.

“6 BİN KİŞİNİN TOPLU TAŞIMA ÜCRETİNİ BOLU BELEDİYE OLARAK BİZ KARŞILADIK”

Bolu'da çalışan 6 bin sağlık personelinin de toplu taşıma ücretlerinin kendileri tarafından karşılandıklarını söyleyen Başkan Özcan, “Toplu taşıma ile ilgili İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ücretsiz kullanması kaldırıldı. Sağlık çalışanlarımızın toplu taşımasını, Bolu Belediyesi olarak biz karşılıyoruz. Bazı şehirlerde bu ücretsiz yapıldı. Bizim 5 yıl önce imzalanan sözleşmeye göre ücretsiz yapmak mümkün değildi. Biz de özel halk otobüsleri sahipleri görüşüp, ücretlerin bizim tarafımızdan karşılanacağını söyledik. Bugün şehrimizde özel hastaneler ve eczacılar dahil olmak üzere 6 bin kişinin toplu taşıma ücretini Bolu Belediyesi olarak biz karşıladık. 2 ay boyunca da bu uygulama devam edecek” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit