• resmi ilanlar

BAKAN YARDIMCISI METİN HOCALI KATLİAMI'NI BAKÜ'DE ANDI

2020-02-26 11:00:08

Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında, 23 yıl önce Ermeni askerlerince katledilen 613 kişi için tüm Azerbaycan'da anma etkinlikleri düzenlendi. Azerbaycan'da düzenlenen anma etkinliklerine Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin'de katıldı.

Haber; Sefa GÜNAY

Azerbaycanlılar, Ermenilerin Hocalı'da katlettiği 613 kişiyi anmak için Bakü'deki Ana Feryadı Anıtı'na akın etti. Ana Feryadı Anıtı'ndaki törene Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin ve çok sayıda üst düzey yetkili katıldı. Cumhurbaşkanı Aliyev anıta çelenk sundu ve Hocalı’da hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulundu. Aliyev'in ardından Çavuşoğlu ve Metin’in ardından diğer katılımcılar anıta gül ve karanfil bıraktı. Resmi törenin ardından binlerce Azerbaycanlı, Ermenilerin katlettiği 613 kişinin anısına saygı duruşunda bulundu.

 

“BU KATLİAM, İNSANLIK TARİHİNE UTANÇ BELGESİ OLARAK KAYDEDİLMİŞTİR”

Anma etkinlerine katılan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin resmi sosyal medya hesabından Hocalı Katliamı ile ilgili açıklama yayınladı. Metin yayınladığı açıklamada, “26 Şubat 1992’de, Ermenistan himayesindeki çeteciler, gerçekleştirdikleri katliamda 106'sı kadın, 70'i yaşlı, 63'ü çocuk toplam 613 kardeşimizi katletti. Ermenistan‘ın bugünkü yöneticilerinin de parmağının olduğu bu katliam, insanlık tarihine utanç belgesi olarak kaydedilmiştir. Birleşmiş Milletler teşkilatından beklentimiz, Hocalı Katliamı'nın hesabının sorulması ve Dağlık Karabağ ve Azerbaycan’ın diğer bölgelerindeki Ermenistan işgalinin sona erdirilmesinde aktif rol üstlenmesidir. Barış içinde yaşanan bir dünya meydana getirmek için, #Hocalı Katliamı gibi vahşetlerin hesabının sorulması gerekmektedir. Bu vesile ile 28 yıl önce Hocalı'da katledilen Azerbaycanlı kardeşlerimizi rahmetle anıyor, katliamı gerçekleştiren canileri nefretle lanetliyorum” ifadelerine yer verdi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit