• resmi ilanlar

Muhtarlar'dan çöp tepkisi

2019-11-04 11:00:18

“KESİNLİKLE KARŞIYIZ”

 

Bolu’ya bağlı Müstakimler Köyünde kurulması planlanan çöp tesisi ile birlikte Düzce başta olmak üzere çevre illerin çöplerinin de Bolu’da toplanacak olmasına bölgede yaşayan muhtarlar tepki gösterdi.

 

Bölgede bulunan köy muhtarları konuyla alakalı olarak bir basın açıklaması yaptılar. Muhtarlar adına konuşan Müstakimler Köyü Muhtarı Halit Uzunbay; “Öncelikle hepinize duyarlılığınızdan ve ilginizden dolayı teşekkür ediyoruz. Dün bizim için tam anlamıyla şok denilebilecek bir haber üzerine durumumuzu ve tepkimizi paylaşmak üzere sizleri buraya davet ettim.

Ben  Müstakimler köyü muhtarıyım. Arkadaşlarımda komşu köylerimizin muhtarları. Köyümüz Bolu Merkeze bağlı, Bolu’ya 22 km mesafede Bolu Mengen yolu üzerinde 26 haneli bir köydür.

Basından öğrendiğimiz kadarıyla daha önce çimento fabrikasına malzeme alınan yaklaşık 230 dönüm alana çok büyük bir çöp yakma tesisi kurulacakmış. Bu tesisin kapasitesi ilçelerde dahil olmak üzere Bolu’nun çöplerinin 2 -3 katı büyüklüğündeymiş yani Düzce gibi çevre illerden yakılması için çöp gelmesi gerekiyormuş.

“EN AZ 10 KÖY SÜREKLİ TESİRİ ALTINDA KALACAK”

Nasıl yakılıyor tekniğini teknolojisini biz bilemeyiz ama diğer illerden duyduğumuz gördüğümüz kadarıyla yakılan bölgeden geçerken bile tahammül edilemeyecek ve buradan bir daha geçmeyeceğim dedirtecek kadar bir koku ve havada mahiyetini bilemediğimiz bir duman oluşturuyor. Mesela İstanbul’da şimdiki hava alanına yakın bölgede bir tesis vardı simdi kaldırılıyor galiba.. Bu tesisin kokusu en az 10 km çapında bir alandan hissediliyormuş. Bu tesis yapılırsa en az 10 köy sürekli tesiri altında kalacak çevredeki köyleri hesap etmiyorum.

Çaydurt Mengen arası Büyüksu havzası onlarca köyün yer aldığı büyük bir yaşam alanı köylerimizden şehirlere göç olsa da hala köylerimizde hala insanlar yaşıyor, tarım ve hayvancılık yapılıyor. Hatta özellikle şehirlerde yaşayıp ta emekli olan akrabalarımızı ve şehirlerde yasayan komşularımızı köylere davet ediyoruz

“KESİNLİKLE KARŞIYIZ”

Hal böyle iken köyümüze bu çöp yakma fabrikası kurulursa bırakın şehirlere göç etmiş köylülerimizi geri getirmeyi mevcut köylerde yasayan bizler bir an önce doğduğumuz yaşadığımız köylerden ayrılmak zorunda kalacağız. Çöp içinde, pis kokulu kirli havalı köyde kimse yasamak istemez. Dolayısıyla bu çöp yakma fabrikasının kurulmasına kesinlikle karşıyız. Böyle bir ihtiyaç olabilir, ama bunu getirip köylerimizin içine kurmanın bir anlamı yok. İnsanların yaşamadığı yanından geçmeyeceği kimseye zarar vermeyecek bir bölgeye kursunlar Burayı çok düşünüp bir şey yapmak istiyorsa burayı bu hale getirenler burayı ağaçlandırsınlar bunu da istiyoruz.” ifadelerini kullandı. A. Haktan Yamantürk

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit