• resmi ilanlar

Birileri para kazanırken, biz kokusunu çekiyoruz!

2019-09-16 11:00:10

BOLU'NUN 25 YILLIK TESİS SERÜVENİ

Bolu’da, özellikle yazın sonu ve sonbahar aylarının başlarında tarlalara dökülen tavuk gübrelerinin kokusu vatandaşı isyan ettirdi. Herkesin çözüm olarak kabul ettiği ve 25 yıldır bir türlü kurulamayan gübre toplama tesislerinin neden kurulamadığı da kafalarda ayrı bir soru işareti bırakıyor.

Haber: Erol DEĞİRMENCİ

Bolu’da, her sene olduğu gibi bu sene de bazı tarla sahiplerinin tarlaları üzerine dökmüş olduğu tavuk gübreleri ağır bir kokuya neden oldu. Birçok Bolulu vatandaş duruma sosyal medya üzerinden tepki gösterirken yetkililere seslenerek bir an önce çözüm bulmasını istediler. Geçtiğimiz senelerde büyük tavuk fabrikaları yetkilileri bu konuda açıklama yapmış, kokunun kendileri ile alakalı değil fabrikalarına çalışan üreticilerin çiftçilere gübre vermesi ve çiftçilerin de gübreyi tarlalarının dökmesinden dolayı meydana geldiğini açıklamıştı.

GEÇEN SENE TESİSLERLE ALAKALI ÇALIŞMALAR VARDI

Geçtiğimiz yıl ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Kazgan, yaptığı açıklamada kokudan kurtulmak adına 2 tesis için ciddi çalışma yapıldığını söyleyerek, “Geçen yıl burada bir tesis kurulmak istendi. Mudurnu’da arazi satın alındı. Çiftlikleri ile toprağı olanlarla sözleşme yapıldı. Bize bununla ilgili bir başvuru ile gelen olmadı. Bolu ve Göynük’te 2 tesis ile ilgili çok ciddi çalışmalar devam ediyor. Bu tesislerin yapımı ile beraber gübre kokusundan kurtulacağız gibi duruyor. Bunlar yapılmadan da biz ne kadar tedbir de alsak iş vatandaşımızın duyarlılığına kalıyor” ifadelerini kullanmıştı.

25 YILDIR BİTMEYEN TESİS

Bolu’nun bu sorunu için yetkililer ise 25 yıldır tesisin yapılacağını ve çalışmaların sürdüğünü söylüyor. Turizm kenti olma yolundaki Bolu’nun en garip sorunlarından olan gübre kokusu için yetkililerin bu tesisi hala çözememesi ve yapılması için hala neyin beklendiğine ise anlam verilemiyor.

YORUMLAR  (Toplam 2 yorum)

 • A.e  (17.09.2019 01:46:18)

  Biran önce çözüm.bulunsun atana ceza kesilsin

 • A.a  (16.09.2019 13:02:43)

  Dünden beri bu ıgrenc kokuyu cekıyoruz her sene oldugu gıbı.Mıdemız bulanarak dolasıyoruz dısarda.Buna hemen cozum bulunması lazım.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit