• resmi ilanlar

BAİBÜ ÖĞRENCİLERİ İKİNCİ AŞAMADA

2019-05-10 11:00:02

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin Artırılmış Gerçeklik (augmented reality-AR) projesi, TÜBİTAK 1512 Tekno Girişim Sermayesi Desteği (Bireysel Genç Girişim-BİGG) programında ilk aşamayı başarıyla tamamlayarak ikinci aşamaya geçmeye hak kazandı.

 

BAİBÜ Bilgisayar Mühendisliği son son sınıf öğrencileri İlker Güldalı, Mertcan Tarhan ve Yekta Yılmaz’ın, danışmanlığını Dr. Öğr. Üyesi Şafak Kayıkçı’nın yaptığı bitirme projeleri Artırılmış Gerçeklik, sanal gerçeklikten farklı olarak öğrencilerin gerçek dünyayla ilgili algılarını ve etkileşimlerini artıyor. 

Görsel nesneler, akıllı telefon ve tabletler aracılığıyla 3 boyutlu görüntüleniyor. Uygulama ile etkileşimi koordine eden, öğrencilerin elleriyle kavrayabileceği, uygulamaya tanımlanmış 3 boyutlu nesneler 360 derece incelenebiliyor ve böylece sanal duvar aşılıyor. Yani sadece izleyerek değil dokunarak öğrenme pekiştiriliyor. Uygulamanın kullanıcıya yönelik etkileşimli içeriği ile de öğrencilerin daha çok düşünüp tartışarak farklı fikirlere ulaşmaları ve bu özellikle de öğrenmede kalıcılığın artırılması amaçlanıyor. TÜBİTAK 1512 BİGG programında ikinci aşamaya geçen projenin, Türk Milli Eğitimi’nin bilişim teknolojileri ayağını güçlendirmesi hedefleniyor. A. Haktan Yamantürk

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit