• resmi ilanlar

23 NİSAN KUTLAMA MESAJLARI

2019-04-23 11:00:06

VALİ AHMET ÜMİT'TEN 23 NİSAN MESAJI

Bolu Valisi Ahmet Ümit, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeni ile bir mesaj yayımladı.

Bolu Valisi Ahmet Ümit yayımladığı mesajında çocukların geleceğe dair umut taşıdıklarını belirterek, “Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 99'uncu yıl dönümünü, '23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' olarak, milletçe birlik ve beraberlik içinde kutlamanın gurur, mutluluk ve coşkusunu yaşıyoruz. Kurtuluş Savaşımızın en önemli dönüm noktası olan 23 Nisan 1920 milletimizin bağımsızlık ve özgürlük iradesini tüm dünyaya ilan ettiği tarihtir. Milletimizi ortak bir hedef etrafında bir araya gelerek birleştiren ilk Meclisimiz,  vatan sevgisinin, birlik ve beraberliğin, hür yaşama uğruna sergilenen fedakârlığın en güzel timsali olmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına bayram olarak armağan ettiği 23 Nisan günü, ecdadımızın gelecek nesillere ne kadar değer verdiğini ve onlara ne kadar güvendiğini ortaya koymaktadır. Çocuklarımızın gözlerindeki ışık ve yüreklerinde taşıdıkları umutları ülkemizin geleceği adına bizlere güç vermektedir. Çocuklarımızın umutlarının yeşertilmesi, milli ve manevi değerlerine güçlü bir şekilde bağlı, şahsiyet ve vizyon sahibi nesiller olarak yetişmesi hepimize ait olan bir sorumluluktur. Bu mesuliyet aynı zamanda vatanımızı kanları ve canları pahasına bize miras bırakan Şehitlerimiz ve Gazilerimize olan borcumuzu da ifade etmektedir. Bu mutlu gün vesilesiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, hür irademizi ve bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz aziz Şehitlerimizi rahmet ve Gazilerimizi şükranla yâd ediyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 99. kuruluş yıl dönümünde, tüm çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi. A. Haktan Yamantürk

Başkan Özcan’dan 23 Nisan Mesajı;

“23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN”

 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 

 

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayınlayan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99’uncu yılı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş günü olan 23 Nisan’ı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan etmiş ve bir anlamda ülkemizin geleceğinin çocukların ellerinde büyüyeceğini teyit etmiştir. Bizlerde Bolu Belediyesi olarak, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın daha mutlu, daha güzel yarınları için var gücümüzle çalışacağız. Bu duygu ve düşüncelerle; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 99. yılının Bolu’muza, çocuklarımıza ve tüm milletimize kutlu olmasını diliyor, tüm çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyorum” ifadelerine yer verdi.

İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer’in 23 Nisan mesajı

“ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAKTIR”

 

İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, sevgi, hoşgörü ve barışın hakim olduğu daha güzel bir dünya temennisiyle tüm çocuklara mutlu bir gelecek diledi.  

 

“Çocuklarımıza sahip çıkmak, geleceğimize sahip çıkmaktır” diyerek daha yaşanabilir bir Türkiye için gece gündüz çalıştıklarını vurgulayan İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajında; “Bizler yaptığımız çalışmalarla gelecek nesillere daha demokratik ve daha çağdaş bir Türkiye bırakmak için hiç yılmadan, yorulmadan çalışıyoruz. Yarınlara bırakacağımız en değerli miras; daha büyük, daha güçlü ve daha yaşanabilir bir Türkiye olacaktır. Türkiye Büyük Millet Meclisimizle, her geçen gün güçlenen Cumhuriyetimizle, yetişen bilinçli neslimizle geleceğe daha güvenle bakıyoruz. Bu vesileyle; sevgi, hoşgörü ve barışın hakim olduğu daha güzel bir dünya temennisiyle bütün hemşerilerimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyor, geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımıza mutlu bir gelecek diliyorum” ifadelerini kullandı. Elif Erdoğan

“23 NISAN, MILLETIN ÖZGÜR VE BAĞIMSIZ YAŞAYACAĞININ MÜJDECISIDIR”

 

CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 

Karsu yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; “23 Nisan 1920, milletimizin egemenliğini eline aldığı, hep birlikte tutsaklık zincirlerini kırdığı, özgür iradesi ile tarihini yeniden yazmaya başladığı gündür. Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi mirasının bizlere yüklediği sorumlulukla Türkiye Büyük Millet Meclisinin temsil ettiği milli egemenliğe, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve cumhuriyete her zaman sahip çıkacağız. CHP, tarihsel ve güncel sorumluluklarının, görevlerinin bilincindedir. 23 Nisan, milletin özgür ve bağımsız yaşayacağının müjdecisidir. 23 Nisan birlik ve bütünlüğümüzün teminatı, çocuklarımızın geleceğinin güvencesidir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisini kuran tüm kahramanlarımızı şükranla anıyor, aziz şehitlerimize rahmet diliyor, bütün milletimizin ve özellikle çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum"

 

 Örnekbaş’tan 23 Nisan mesajı

“Tüm dünya çocuklarına kutlu olsun”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla İYİ Parti Bolu İl Başkanı Ahmet Örnekbaş bir mesaj yayımladı.

Haber: BMA

İYİ Parti Bolu İl Başkanı Ahmet Örnekbaş 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı. İYİ Parti İl Başkanı Örnekbaş mesajında, “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 23 Nisan 1920’de kurulmasının onuruna, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından sadece Türk çocuklarına değil bütün dünya çocuklarına armağan edilen her yıl 23 Nisan günü kutlanan Türkiye'nin milli bayramıdır. Gençler ve çocuklar ülkemizin geleceğidir. Onları en iyi şekilde yetiştirip hayata hazırlamak bizim öncelikli görevimizdir. Bu bayram vesilesi ile çeşitli makam koltuklarına oturtup çocuklara anlık hayaller kurdurmaktan öte onların eğitime ilk adım attıkları andan itibaren hayallerini inşa etmeleri yolunda ciddi ve özverili çalışmalar yapmak başta aile ve devamında bizim asli görevimizdir. Çünkü bu ülkede yaşayan her bir bireyin en güzel şekilde eğitim almaya ve ülkesi için en güzel işleri yapmaya hakkı vardır “dedi.

“BU SORUNLAR IÇIN NE YAPILMALI?”

Son yıllarda eğitim sisteminde ciddi sorunlar ortaya çıktığını belirten Örnekbaş mesajında ayrıca şu ifadelere yer verdi: “Ezberci eğitime karşı olup hala ezberci bir eğitim ile sınava hazırlanan çocuklar, Bilimsel metotlardan uzak sadece teorik bilgi ile çocukların hayal gücünü sınırlayan dersler, her bir öğrencinin yeteneğini keşfetmek için çaba sarf etmek yerine tek bir kalıp model üzerinden yapılan eğitimler ve bunu yapan sözde eğitimciler, sürekli yapılan sınav sistemi değişiklikleri ve buna ayak uyduramayan müfredat planlamaları ve sınırlı dokümanlar bunlardan yalnızca birkaçı. Peki bu sorunlar için ne yapılmalı? Yoksa yine sadece konuşulup çözüm üretmek yerine sorunlar halı altına mı süpürülmeli? Bizim için eğitim istatistiksel verilerin bizi geriye attığı sıralamaları takip etmek yerine eğitimde zirve olanların bunu nasıl başardığı üzerinde çalışmaya yöneltmelidir. Eğitimin başı disiplindir ancak disiplin çocuğun birey olduğunu unutup bir robot kabul edilmesi değildir. En yetenekli doktor olmak için en merhametli insan olmayı en yetenekli avukat, hâkim ya da savcı olmak için en adaletli insan olmayı unutursak işte o zaman sadece robot yetiştiren bir toplum olmuş oluruz. Bizim robota değil aldığı işi severek yapan bireylere ihtiyacımız var. İnsani duygular bir milleti, bir toplumu ayakta tutan değerlerdir.”

“TÜM DÜNYA ÇOCUKLARINA KUTLU OLSUN”

“Hürriyetin de eşitliğin de adaletin de dayanak noktası ulusal egemenliktir” diyen Örnekbaş mesajında son olarak ise, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bizim çocuklarımıza olan inancımızı, onlara verdiğimiz değeri ve onların hayallerinin gerçekleşmesi için atacağımız adımları bize bir kez daha hatırlatan bir bayram olmalıdır. Onlar bu dünyanın can damarıdır ve bu damarların kurumaması için biz büyüklere düşen her türlü vazifeyi en güzel şekilde ivedilikle yapmaktır. Atatürk’ün 99 yıl önce çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bir kez daha tüm dünya çocuklarına kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

 

AKGÜL 23 NİSAN’I UNUTMADI

Ülkü Ocakları İl Başkanı İsmail Akgül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeni ile bir mesaj yayımladı.

 

Akgül yayımladığı mesajda, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99. yıldönümünü büyük bir çoşku ve gururla kutluyoruz. Tarihimizde önemli bir dönüm noktası olan 23 Nisan 1920, Türk milletinin var olma- yokolma mücadelesinde kendi azim ve kararlılığıyla çözüme ulaşmasının, netice almasının en büyük örneklerinden birisidir. Büyük Atatürk, herşeyin bitti dendiği anda, bu büyük milletle her şeyin en iyi şekilde başarılacağına inanmış ve bundan daha da önemlisi bu gerçeği herkesin görmesini sağlamıştır. 23 Nisan 1920 bu nedenledir ki, bu milletin önemli günlerinden birisi değil, bu milletin her zaman için en büyük güçlüklere bile kendi iradesiyle ve gücüyle karşı koyabileceğinin, her güçlüğü aşabileceğinin ön büyük simgesidir. Atatürk’ün “Türk milletinin asırlar süren aranmalarının özü ve O’nun bizzat kendisini idare etmek şuurunun canlı bir timsali” olarak nitelediği Türkiye Büyük Millet Meclisi, sürmekte olan bir mücadelenin içinde başlamış ve bu kutsal mücadeleyi başarıya ulaştıran kararlara imza atmıştır. Bu yönüyle de dünya parlamentoları arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Bu nedenledir ki, 23 Nisan günleri, bu yüce milletin geleceği olan çocuklarımıza, bir milletin adeta külleri üzerinden bir Anka Kuşu gibi yeniden doğuşunun en güzel örneği; azmin, kararlılığın ve milli iradenin en büyük ifadesi ve ayrıca sonucu zafer olsa bile savaşların derin acılarının unutulmaması ve dünya barışının her zaman en temel hedef olarak gözetilmesi gerektiğinin somut bir neticesi olarak, armağan edilmiştir. Bu asil milletin güzel çocukları da bu önemli ve anlamlı günü bütün dünya çocukları ile paylaşarak kutlamaktadır. Çocuklarımıza daha güzel, daha yaşanabilir bir ülke ve dünya bırakmak, onları huzur, güven ve barış ortamında geleceğe hazırlamak herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi ile mümkündür. Bu nedenledir ki, çocuklarımızın araştıran, sorgulayan, aydınlık bakış açısına sahip, kendine güvenen, yeniliklere açık, demokrasiyi özümsemiş fertler olarak yetiştirilmeleri temel amacımızdır. Çocuklarımızı, içinde yaşadıkları çağı okuyup, geleceğe ilişkin ufku ve hedefleri olan insanlar olarak yetiştirmek bizler için bir zorunluluktur. Büyük Atatürk’ün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı günü bayram olarak armağan etmesi, elbette ki çocuklara olan sevgisinin ve güveninin neticesidir. Fakat, bunun yanı sıra çocuklarımıza büyük ve güçlü bir misyon yüklendiğinin de en önemli göstergesidir. Çocuklarımızın bu sorumluluğun şuuru içinde güzel yarınlarımızın mimarları olacağınıza inancımız sonsuzdur. Sevgili çocuklarımıza ülkemizi geleceğe taşımaya yönelik, sorumlu ve duyarlı bütün çabalarında destek verecek ve yanınızda olacağız. Çünkü, çocuklarımızı seviyor ve onlara güveniyoruz.99 yıl önce milletimizle birlikte yola çıkan, bu milletin evlatlarına bu ülkeyi ve TBMM’yi emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun dâvâ arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Onların zoru başarma azmi ve kabiliyeti, milletlerine olan derin bağlılıkları, bugün karşı karşıya bulunduğumuz sorunları aşmamızda en büyük ilham kaynağımız olacaktır. Bu vesileyle milletimizin ve bütün çocuklarımızın bayramını canı gönülden kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

 

TÜRKER ATEŞ’TEN 23 NİSAN MESAJI

 

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle bir mesaj yayınlayan Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, “Cumhuriyetimizin en önemli kurumlarından olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99. yıldönümünü millet olarak büyük bir gurur ve kıvançla idrak ediyoruz. 23 Nisan 1920’de kurulan, bağımsızlık mücadelemizde cephede göğüs göğüse savaşırken dahi kapıları hep açık tutulan TBMM, milletin egemenliğine, vicdanına ve ferasetine duyulan güvenin simgesi olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vurguladığı şekilde, kaynağını milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğinden alan anlayış, bugün de her satıh ve koşulda, Cumhuriyetimizin yaslandığı en önemli güç ve aydınlık geleceğimizin en önemli teminatıdır. Aziz milletimiz, dünyada bağımsızlığın ve egemenliğin değerini ve anlamını en iyi bilen milletlerden biridir. Bu asil milletin fertleri olarak bugün en öncelikli hedefimiz, yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımıza sosyal, kültürel ve maddi açıdan zenginleşmiş, ekonomisi kalkınmış, yaşam kalitesi yükselmiş bir ülke bırakabilmektir. Bizler iş dünyası olarak bu doğrultuda, sarsılmaz bir kararlılıkla ve var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bu toprakları bizlere vatan yapan, bu uğurda canlarını feda eden tüm kahramanlarımıza ve tarihimize karşı en önemli borcumuzdur. Bu düşüncelerle, ulusal egemenliğimizin kutsal çatısı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99. yıldönümü vesilesiyle halkımızın, aziz milletimizin ve yarınlarımızın sahibi, Cumhuriyetimizin geleceği olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu ve TBMM’nin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bağımsızlık mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı, rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerine yer verdi.

 

 

YASİN TEPE’DEN 23 NİSAN MESAJI

Bolu Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

 

Tepe, Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm Dünya çocuklarına armağan ettiği bayram nedeniyle yaptığı açıklamada “23 Nisan, karanlıktan aydınlığa kavuştuğumuz gündür.  Türk milletinin geleceği, bugünkü çocukların doğru görüşü ve aziz milletimizin yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile her zaman parlak olacaktır. Yarının teminatı olan çocuklarımıza yarının gözüyle bakalım ki, yarınlarımız aydınlık olsun. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun” dedi.

 

 

 

 

VATANI KORUMAK ÇOCUKLARI KORUMAKLA BAŞLAR!

 

Eğitim İş Sendikası bir açıklama yayımlayarak “Atatürk’ün önderliğinde bir yandan Kurtuluş Savaşı’nı yürütürken, öte yandan Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, devrimlerin gerçekleştirilmesinde yaşamsal rol üstlenen Türkiye Büyük Millet Meclisi, ulusal egemenliğin vücut bulduğu, demokratik rejimimizin temel kurumu olmuştur” ifadelerini kullandı.

 

Eğitim İş Sendikası Yönetim Kurulu adına yapılan açıklama da şu ifadelere yer verildi; “Bugün ulusal egemenliğimizin, demokrasi ve bağımsızlık mücadelemizin 99. yılını büyük bir heyecan ve coşkuyla kutluyoruz. Ulusun onurunu ve özgürlüğünü korumak için Büyük Önder Atatürk'ün Anadolu'da yaktığı bağımsızlık ışığı, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla tüm yurdu aydınlatmıştır. Ulusumuzun seçtiği temsilcilerin katılımıyla, olağanüstü koşullar altında toplanan Büyük Millet Meclisi, önemli sorumluluklar üstlenmiş, tarihsel görevleri yerine getirmiştir. Meclis'in açılmasıyla Türk Ulusu; yönetimi ele aldığını, geleceğini belirleme hakkının yalnız kendisine ait olduğunu, bu hakkı hiçbir devlete ya da güce devretmeyeceğini ve egemenliğin kayıtsız koşulsuz kendisinde olduğunu dünyaya duyurmuştur. Atatürk’ün önderliğinde bir yandan Kurtuluş Savaşı’nı yürütürken, öte yandan Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, devrimlerin gerçekleştirilmesinde yaşamsal rol üstlenen Türkiye Büyük Millet Meclisi, ulusal egemenliğin vücut bulduğu, demokratik rejimimizin temel kurumu olmuştur.

Ancak, çağdaş demokrasilerde rejimin temelini oluşturan yasama-yürütme-yargıdan oluşan kuvvetler ayrılığı ilkesi, AKP iktidarı döneminde yok edilmiştir. TBMM büyük yara almıştır. AKP yöneticileri, bir taraftan demokrasi havarisi kesilirken, diğer taraftan da tek parti iktidarı ve başkanlık sistemiyle padişahlık rejimine özlem duymaktadırlar. Hukuk tanımaz, baskıcı iktidar, bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü ve demokrasimizi taçlandıran, aydınlanma devrimimiz Cumhuriyet’in kazanımlarını yok etmek için her türlü çabayı göstermektedir.

Cumhuriyetin temel nitelikleri tartışmaya açılmakta; üniter devlet yapısı hedef alınmakta; başta Öğretim Birliği ilkesi olmak üzere devrim yasaları çiğnenmekte; Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş bilim ve eğitim hedefi terk edilmekte; Türkiye, bir karanlığa doğru sürüklenmektedir. Atatürk'ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı gün olan 23 Nisan'ı, bayram olarak armağan ettiği çocuklarımızın korunması konusunda siyasi iktidar üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemektedir. Okul çağında olmasına rağmen, sokaklarda, tarlada, fabrikada çalıştırılan, şiddetin, istismarın, zorla ve erken yaşta evliliklerin kurbanları olan milyonlarca çocuk bulunmaktadır. Ceza yargılamasında başvurulmaması gereken çocuk tutukluğuna yönelen adalet sistemi, bugün itibarıyla 3 binden fazla tutuklu çocuğun bulunduğu gözetildiğinde mevcut haliyle çözüm üretememektedir. Çalışma hayatında 2 milyona yakın çocuk işçi bulunmakta ve çocuk işçilerin yaklaşık yüzde 80’i kayıt dışı çalıştırılmaktadır.

2012 yılında yasalaşan 4+4+4 eğitim sistemiyle çocuk işçiliği yaşı fiilen 13 yaşa düşürülmüştür. Son yıllarda sermayenin kalifiye ve ucuz işgücü ihtiyacına bağlı olarak meslek liselerinin sayısında artış olmuştur. Eğitimde 4+4+4 öncesinde, 2011-2012 eğitim öğretim yılında Türkiye’de sadece 45 özel meslek lisesi varken, son altı yıl içinde kamu kaynaklarıyla yapılan doğrudan destek ve teşvikler sonucunda özel meslek lisesi sayısı ise 383’e çıkmıştır. Bu okullarda okuyan öğrenciler daha öğrencilik yıllarından itibaren düşük ücretle işçi olarak çalıştırılmaktadır. “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” sloganıyla sermayenin resmi kurumlarla düzenlediği kampanyalar, özel meslek lisesi açacak iş adamlarına öğrenci başına 8 bin liraya varan teşvik verilmesi bütün bunlar ucuz, nitelikli çocuk işçiler yaratmak içindir.

Öte yandan okullaşma oranlarındaki yetersizlik çözülememiş bir sorun olarak ortada durmaktadır. İstatistiklere göre, ilkokul ve ortaokulda okullaşma oranlarında çok ciddi bir düşüş yaşanmıştır. 2013-2014 eğitim öğretim yılında okullaşma oranı ilkokullarda yüzde 99.57 iken, bu yıl bu oran yüzde 91.54’e düşmüştür. 2013-2014 eğitim öğretim yılında yüzde 99.61 olarak gerçekleşen kız çocuklarının okullaşma oranı ise yüzde 91.68’e gerilemiştir. Bu rakamlar, çocukların eğitim hakkından mahrum bırakıldığını ortaya koymaktadır. Çocuk istismarı, çocuklara yönelik cinsel saldırı suçları, ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyenlerin aksine yaygın ve sistematik olarak işlenmektedir.

Yaşanan bu insanlık dışı suçları ise; 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenilebileceği, babanın öz kızına şehvet duymasının günah olmadığı konusunda fetva verenlerin, karma eğitimi tahrik edici bulan ve yasaklamaya kalkanların siyasi iktidar tarafından korunup kollanmasının, Karaman örneğinde olduğu gibi ülkede yaşanan cinsel istismarların üzerinin örtülmeye çalışılmasının bir sonucu olarak görmekteyiz. Devlet, “çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunarak sağlıklı gelişimini temin etmek”le sorumludur. Ülkeyi yönetenler, çocukların korunmasına ilişkin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemektedir. Çocukları taciz ve tecavüze karşı korunmasız bırakılmakta, çocuklar mağdur edilirken tecavüzcüler ise özgür bırakılmaktadır. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Vatanı korumak çocukları korumakla başlar” sözleri ışığında, tüm çocuklarımızın eğitim ve sağlık hakkından eşit koşullarda yararlandığı, her türlü istismar ve baskıdan uzak gelişimlerini sağlayabildikleri bir ülke hepimizin ortak özlemi olmalıdır. Bu duygular ve düşüncelerle aydınlık geleceğimizin güneşi ve güvencesi çocuklarımız başta olmak üzere, tüm ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz. Barış ve kardeşlik içinde yaşanacak bir gelecek diliyoruz.

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit