• resmi ilanlar

Ulusal basının ilgisini çekecek iddialar neler?

2019-04-22 11:00:08

KAMU SEN UYARDI; “MOBBİNG GİRİŞİMLERİNE CESARET VERECEK”

Bolu Fen Lisesi’nde yaşandığı iddia edilen gelişmeler sonrası soruşturma açılması için Türkiye Kamu Sen tarafın Bolu Cumhuriyet Savcılığı’na yapılan soruşturma talebi, Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılan izin başvurusuna Bolu Valisi Ahmet Ümit’in izin vermemesi üzerine durdu. Vali Ümit’in soruşturmaya izin vermemesi üzerine açıklama yapan Kamu Sen İl Temsilcisi Erhan Bayram, “Bu kararınızın başka mobbing girişimlerine cesaret verecek, benzer uygulamalar söz konusu kurumda ya da başka kurumlarda devam edecek midir?” dedi.

Haber: Hakan Aydın

Bir süredir yaşandığı iddia edilen mobbing iddiaları nedeniyle gözlerin çevrildiği Bolu Fen Lisesi’nde, iddialarla ilgili soruşturma yapılması amacıyla Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınmak istenen soruşturma izni Bolu Valisi Ahmet Ümit’e takıldı.

Soruşturmayla ilgili gerekli izinlerin çıkmaması üzerine açıklamalarda bulunan Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Bayram, “Daha önce Bolu Fen Lisesindeki birtakım olumsuzluklarla ilgili düşüncelerimizi üyelerimizin, eğitim çalışanlarının ve kamuoyunun sesi olmak adına paylaşmıştık. Bu paylaşımları yaparken "Fen Lisesi gibi, İlimizin göz bebeği bir eğitim kurumunun mobbing, usulsüzlük (v.b.) konularla anılmasından" duyduğumuz rahatsızlığı da net bir biçimde ifade etmiştik. Lakin maalesef ki mobbing iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığının soruşturma açma talebine Bolu Valiliği tarafından izin verilmediğini müşahede ettik” dedi.

İznin verilmemesi üzerine çeşitli soruların akıllara geldiğini belirten Başkan Bayram, “Öncelikle ifade edelim ki, bu karar tabi ki Sayın Vali'nin yetkisi dahilindedir. Fakat kamu vicdanı adına şu soruları sormak gerekir düşüncesindeyiz: Sayın Vali; Söz konusu Fen Lisesi öğretmeninin başvurusu üzerine Cumhuriyet Savcılığının talep ettiği soruşturma başlatma talebini neden geri çevirdiniz? Eğer sizde söz konusu iddianın gerçek dışı olduğu kanaati hasıl olduysa neden yargıda konunun temize çıkmasına ve bu şekilde vicdanların rahatlamasına fırsat tanımadınız? Eğer bu eylemin gerçekleşmiş olma ihtimali olduğu kanaatindeyseniz neden konunun Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturulmasına izin vermediniz? Bu kararınız istemeden de olsa akıllara şu soruları getirmektedir: Bu kararınızın başka mobbing girişimlerine cesaret verecek, benzer uygulamalar söz konusu kurumda ya da başka kurumlarda devam edecek midir? Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuyla ilgili doğru ve tarafsız bilgilendirilmiş midir? Bu soruşturma sonucunda bizim bilmediğimiz, ulusal güvenliğe tehdit oluşturması muhtemel devlet sırlarının ortaya çıkma ihtimali mi vardır? Söz konusu kurumla ilgili, gelecekte ulusal basının da ilgisini çekecek başka çarpıcı iddialar ortaya çıkarsa Sayın Valinin tavrı ne olacaktır. Konuyla ilgili akıllarda ve vicdanlarda oluşmuş olan soruları çoğaltmak mümkün. Lakin inanmadığımız, inanmak istemediğimiz, Yüce Türk Devletinin iradesini, İlimizde en üst düzeyde temsil eden Valilik makamına resmi yetkisi olmayan kişi ya da kişilerin konuyla ilgili telkinde bulunmuş olması ihtimalidir” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit