• resmi ilanlar

YALANLAR İSTİYORSAN YALANLAR SÖYLEYEYİM

2019-04-18 11:00:13

Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı Celal Yıldız, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın belediye işçilerinin yerlerini değiştirerek mobbing uyguladığını iddia etti. Yıldız'a konuşmasında ise yanında neden işçi olmadığı sorulurken, işçilerin korktuğu cevabı verildi.

Haber: Erol DEĞİRMENCİ

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan 19 Aralık gününde “İşçi çıkarmayacağım” deyip, seçim sürecinde de bu sözle alakalı noter tasdikli kağıt dağıtmıştı. Başkan seçilmesi ile beraber işçi çıkarmayacağı sözünü tekrar yenileyen Başkan Özcan hakkında ise yeni bir iddia ortaya atıldı. Başkan Özcan işçileri çıkarmadan keyfi yer değiştirmeler yaptığı iddia edildi. Yaklaşık 30 işçinin yeri değiştirilerek baskı yapıldığı ve mobbing uygulandığı ifade ediliyor.

 

 

Konu hakkında Bolu Demokrasi Meydanı’nda açıklama yapan Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı Celal Yıldız, Başkan Özcan’ın baskılarının artarak devam ettiğini söyledi. Yıldız, “31 Mart yerel seçimleri sonucu CHP’ye geçen Bolu Belediyesi’nde işçilere yönelik sendika değiştirme baskısı acımasız bir şekilde artarak devam etmektedir. Baskılar, belediye çalışanları bakımından artık tahammül edilemeyecek boyuta ulaşmış bulunmaktadır. Seçimlerin hemen akabinde Belediye-İş Sendikası tarafından tehditle sendika değiştirmeye zorlanan işçilerin bu kez de talimatla, işyerleri değiştiriliyor. Yıllardır “büro personeli” ve “zabıta” olarak çalışan emekçiler park ve bahçelerde görevlendirildi” ifadelerini kullandı.

 

“VERDİĞİ SÖZÜ UNUTUP İŞÇİ KIYIMINA BAŞLADI”

Konuşmasının devamında ise Başkan Özcan’ın seçim döneminde verdiği sözleri unutup kıyım yaptığını iddia eden Yıldız, “Seçim öncesi 22 Mart 2019 tarihinde, “belediyede çalışan işçilerin işten çıkarılmayacağını ve keyfi olarak yer değiştirme yapılmayacağını” Noter huzurunda taahhüt eden belediye başkanı Tanju Özcan, mazbatayı alınca verdiği sözü unutup işçi kıyımına başladı. Belediye Başkanı Özcan, Yüksek lisans eğitimi yapan, lisans mezunu olan, yıllardır halkla ilişkiler personeli olarak çalışan emekçileri park ve bahçelerde görevlendirdi. Bu bir mobbingdir, kıyımdır, zulümdür, adaletsizliktir. Bu, işyeri barışını dinamitlemektir. Mobbinge maruz kalan işçiler, başarılarından dolayı birkaç kez ödüllendirilmiş personellerdir” şeklinde konuştu.

 

“TÜRKİYE’NİN HİÇBİR YERİNDE BUNA BENZER BİR UYGULAMA GÖREMEZSİNİZ”

Son olarak Türkiye’nin hiçbir yerinde buna benzer bir uygulama görülmediğini ifade eden Yıldız, “Evet, dün kendisi ile görüşme talebimiz oldu. Kendisi akşam bizle görüşeceğini söyledi. Daha sonra da akşam müsait olmadığını iletti. Danışmanı İsmail Beyle görüşmelerimizi yaptık. Kendilerine bu süreç ile ilgili bütün bilgileri sunduk ve kendilerine bu durumdan vazgeçmeleri gerektiğini söyledik. Fakat bu uygulama aynen devam ediyor. Hatta dedik ki bu durumdan vazgeçerseniz biz bu açıklamayı yapmaktan vazgeçeceğimizi söyledik. Bir daha söyleyeyim Türkiye’nin hiçbir yerinde bunun benzeri bir uygulama göremezsiniz. Sen benim sendikamdan, düşüncemden değilsin diyerek arkadaşlarımızın iş yerleri değiştiriyorlar. Bunu maalesef Bolu Belediyesi’nde yaşıyoruz. Bu bizi gerçekten üzüyor” diye konuştu.

 

İŞÇİLER NEDEN GELMEDİ?

Konuşmaların ardından kendisine gelen soruları kabul eden Genel Başkan Yardımcısı Yıldız’a işçilerin neden yanların da yer almadığı soruldu. İki kişi “Biz belediye işçisiyiz” derken, Yıldız da işçilerin baskılardan korktuğunu söyledi.

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • akp maduru  (19.04.2019 12:13:32)

  Kişi kendi gibi bilir işi diye bir söz var ya herkes kendi yaptığı şeyi karşısındakinden de bekliyor zamanında bu sendika insanları zorla üye yaptı işten çıkarmayla tehdit ettiler ve bizlere hiçbir yarar sağlamadılar üstüne maaşlarımızdan para kestiler şimdi de belediye iş sendikasını bunu yapıyor diye iftira atıyorlar kimse gelipte bize zorla üye olacaksınız demedi herkes seve seve geçti belediye işe ayrıca işten çıkarma olayı yok belediyede hak etmedikleri konumda olanların yerleri değiştirildi o kadar gerçi zengin olanlar yine kaldı yerinde ya o ayrı başkanım bu duruma bi el at tekrardan

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit