• resmi ilanlar

KATIRCILAR HANI'NDA ‘KATIR' İNATLAŞMASI

2019-03-20 16:00:08

Gölyüzü Mahallesi'nde bulunan ve şehrin tarihi dokularından olan Katırcılar Hanı için Bolu Belediyesi ve Sebilci Bolu Kültür Derneği'nin ‘Katır' inatlaşması devam ediyor. Bolu Belediyesi tarafından 7 metrelik yol genişletmesi için yıkılıp tekrar yapılması planlanan Katırcılar Hanı'nın bu uygulamaya maruz kalmaması için Sebilci Bolu Kültür Derneği tarafından açılan davada, mahkeme heyeti bilirkişi heyeti tarafından rapor hazırlanmasını istedi.

Gölyüzü Mahallesi’nde bulunan ve şehrin tarihi dokularından olan Katırcılar Hanı için Bolu Belediyesi ve Sebilci Bolu Kültür Derneği’nin ‘Katır’ inatlaşması devam ediyor. Bolu Belediyesi tarafından 7 metrelik yol genişletmesi için yıkılıp tekrar yapılması planlanan Katırcılar Hanı’nın bu uygulamaya maruz kalmaması için Sebilci Bolu Kültür Derneği tarafından açılan davada, mahkeme heyeti bilirkişi heyeti tarafından rapor hazırlanmasını istedi.

Haber: Erol DEĞİRMENCİ

Geçtiğimiz yıl Bolu Belediyesi tarafından alınan kararla, ilimiz merkezinde bulunan ve tarihi yapılardan biri olan Katırcılar Hanı yapılacak olan 7 metrelik yol genişletme çalışması nedeni ile yıkılıp tekrar yapılacaktı. Bu karar kamuoyu tarafından büyük bir tepki ile karşılanırken Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na konu hakkında dava açılmıştı. Açılan davaya Bolu Belediyesi de sonradan müdahil olmuştu.

Davanın geçtiğimiz günlerde Bolu İdare Mahkemesi’nde görülen duruşması sonucunda mahkeme heyeti bir daha ki duruşmaya kadar bilirkişi raporunun düzenlenmesini istedi. Geçtiğimiz gün Katırcılar Hanı’na gelen Sebilci Bolu Kültür Derneği yetkilisi, Bolu belediyesi imar müdürü, teknik elemanları ve Bolu Belediyesi avukatı, koruma kurulu müdürü, teknik elemanları ve Kültür Bakanlığı avukatı, Müze Müdürlüğü yetkilisi, 5 kişiden oluşan bilirkişi heyeti incelemeler de bulundu. Yapılan incelemelerde Katırcı Hanı’nın tarihi dokusu, mimari yapısı ve çökme tehlikesi durumları incelenerek raporun oluşturulması için heyet Ankara’ya döndü. Bilirkişi heyeti tarafından oluşturulacak olan raporun önümüzdeki günlerde tamamlanıp mahkemeye teslim edileceği öğrenildi.

BAŞKAN ADAYLARI RESTORASYON DİYOR

31 Mart mahalli ve idari seçimlerine kısa bir süre kala Katırcı Hanı’nın geleceği hakkında söz sahibi olacak başkan adayları ise restorasyon istiyor. Cumhur İttifakı Ak Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Fatih Metin ve Millet İttifakı CHP Bolu Belediye Başkan Adayı Tanju Özcan, Katırcılar Hanı’nın restore edilerek turizme kazandırılması yönünde görüşlere sahipler.

Katırcı Hanı’nın akıbetinin ise önümüzdeki günlerde görülecek olan duruşma belirleyecek.

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • MUSTAFA NACİ TÜMTÜRK  (23.03.2019 16:16:12)

  ak parti her şeyi yıkmaya alışmışki hiç şaşırmadım,siz bakmayın fatih metin kazansın onun ilk işi yıkmak olacaktır

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit