• resmi ilanlar

12 KASIM UNUTULMADI

2018-11-12 11:00:12

12 Kasım 1999 yılında meydana gelen depremin 19'uncu yıl dönümünde düzenlenen anma etkinliklerinde konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz depremden ders çıkardıklarını söylerken, Bolu Valisi Ahmet Ümit doğanın bana ait dediği yere ev yapılmaması konusunda inşaatçıları tekrar uyardı.

Haber: Erol DEĞİRMENCİ

12 Kasım 1999 tarihinde merkez üssü Kaynaşlı olan 845 kişinin hayatını kaybettiği, 4 bin 948 kişinin yaralandığı, Bolu’dan ise 48 kişinin öldüğü, 353 kişinin yaralandığı ve çok sayıda binanın hasar aldığı depremin 19’uncu yılı nedeni ile anma etkinlikleri düzenlendi. Kalıcı Konutlar mevkiinde bulunan Deprem Anıtı ve 12 Kasım Deprem Müzesi’nde yapılan etkinliklere Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, sivil toplum kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Törende protokol üyeleri ve vatandaşlar müze içinde yer alan deprem fotoğraflarını inceledi.

“DEPREMDEN DERS ÇIKARMASINI BOLU OLARAK BİLDİK”

Müzeyi gezdikten sonra açıklamalarda bulunan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz depremden ders çıkardıklarını ifade ederek, “Tabi konum itibari ile deprem güzergahı üzerindeyiz. Hep depremleri yaşayacağız. Çok ciddi bir deprem geçirmesi dolayısı ile hem Düzce hem Gölcük ve Bolu olarak ciddi kayıplar verdik. Binalarımızın dayanaksız olduğunu gördük. Depremi ciddiye almadığımızı da gördük. Tabi deprem bir ders oldu. Depremden ders çıkarmasını Bolu olarak bildik. Bundan 15 yıl önce bina stoğumuzun yüzde 75’i depreme dayanıksız raporları elimizdeyken şu an bir şehircilik dönüşümünü sağladık. Bolu Belediyesi kendi gücü ile şehircilik gücü ile şu an tersine çevirdi. Eskiden kalan bina stoğumuzda sıkıntılar devam ederken, yüzde 75’i sağlık binaya dönüştü.  Daha sağlıklı binalara dönüştürdük. Şehri geliştirdik, önünü açtık şu an yapılan tüm binalarımız sağlıklıdır. Yapılan bu binalarımızın içinde insanlarımız rahatlıkla yaşayabilirler. Zaten deprem devam edecekse, deprem kuşağında yaşıyorsak depremin insanın öldürmeyeceği şekilde binalarımızı gelişmiş ülkeler derecesinde yapıyor olmamız lazım. Bolu buradan ders almış, dersini çıkarmış ve önlemini almış bir şekilde yolunu devam etmektedir. İnşallah bundan sonra deprem görmeyiz ama bundan sonra görsek bile yeni yapılan binalarda sıkıntısız yaşayabileceğimizi biliyoruz. Diğer binalarımızın da check-upları yapılarak dönüşümünü sağlamak bizim görevimiz. İnşallah önümüzdeki süreçte Türkiye’de, Bolu’daki depremdeki sorunlarını çözebilecek aşamaya gelir. Allah deprem göstermesin. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. İki depremi de kendi evinde yaşamış olan biri olarak söylüyorum İnşallah o hissiyatı bir daha yaşamayız diyorum.” dedi.

“DOĞANIN BANA AİT DEDİĞİ YERE EV YAPMAMALIYIZ”

Doğanın bana ait dediği yere ev yapılmaması gerektiğini söyleyen Bolu Valisi Ahmet Ümit ise inşaat sektöründeki firmaları tekrar uyararak, “Öncelikle bundan 19 yıl önce yaklaşık 2 saat sonra maalesef yüreklerimizi parçalayan bir sesle uyandık hepimiz. Hepimizin yüreklerini parçalayan bir sese kalktık. Düzce’den kaynaklı 7.2 şiddetinde bir depremle daha sarsılmıştık. Burada insanlarımızı kaybetmiştik, arkadaşlarımız yaralanmıştı ve içerideki fotoğraflardan görüyoruz ki yaşam felç olmuştu. 30 saniye öncesinde yaşamını güzel bir şekilde sürdürürken, herkes ekmeğini aşa sahipken, 30 saniyelik bir sarsıntının hayat durmuş, bir tas çorbayı alabilmek için insanlarımız sıraya girer olmuş. Bu da bir depremin ne kadar ağır ve acı olduğunu ifade ediyor. Evet, deprem doğada mutlaka olan ve bundan sonra da olmaya devam edecek bir olay. Deprem ile yaşamayı öğrenmek durumundayız fakat herkesin bir hakkı var. Doğanın da, tabiatın da bir hakkı var. Doğanın bana ait dediği yere ev yapmamalıyız. Çünkü dereye ev yaparsak sel alır götürür, heyelan bölgesine ev yaparsak onu da götürür. Bilimin, tekniğin ve teknolojinin müsait olduğu yerlere ev yapmamız gerekiyor. Bu inşaatlarda çağın verdiği tüm imkanları kullanmak gerekiyor. 1999 depreminden sonra devletimiz ve milletimiz el ele vererek herkesin yaralarını sardı ama ne yazık ki giden canları getirmeye bir yararı olmadı. Tüm şehitlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum. İnşaatlarımızın bizlere mezar olmaması için de her bir fert olarak şartlarımızı günün çağın verilerine uygun olarak yapılmasını diliyorum. Birbirimiz ile yardımlaşmak durumundayız hem de depremle yaşamayı öğrenmek zorundayız. Deprem her an olabilir. Deprem her an olacakmış gibi hepimiz hareket etmeliyiz. Doğanın önüne geçilmez gücünün karşısında durmayı öğrenmek zorundayız.” şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından protokol üyeleri Deprem Anıtı’na giderek hatıra fotoğrafı çekildi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit