• resmi ilanlar

KARADERE TÜNELİ TAMAMLANDI

2018-11-02 11:00:12

Hayalden gerçeğe adım adım…

Bolu’da çeşmelerden içme suyunun akmasını sağlayacak olan Karadere Tüneli tamamlandı. Projede son olarak Devlet Su İşleri’nin, Karadere sularını arıtma tesislerine götürülmesini sağlayacak olan isale hattına başlanması bekleniyor.

Haber: Erol DEĞİRMENCİ

2016 yılının Mayıs ayında başlanan, kent merkezine 42 kilometre uzaklıktaki Karadere kaynak sularını içme suyu şebekesine aktaracak 3 bin 684 metrelik tüneli kazma işlemi tamamlandı. Suyun taşınma işleminin halledilmesi ile beraber 168 bin olan ilimiz merkez nüfusunun 1 milyona ulaşması durumunda bile su sıkıntısı yaşanmayacak.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, tünelin tamamlanması hakkında bilgi vermek üzere Karadere’de gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yılmaz, müteahhittin ana isale hattına en yakın zamanda başlayacağını söyleyerek, “Bu su buradan arıtma tesisimize gidecek. Arıtma tesisimizin yeri biliyorsunuz ki Gölköy’ün üzerindeydi. Devlet Su İşleri tarafından Bolu’da arıtma tesisi olarak düşünülen yer Gölköy’ün üzerindeydi. Bizim arıtma tesisini şu anki yerine alabilmek için ne kadar mücadele verdiğimizi, ne kadar uğraştığımızı biliyorsunuz. Arıtma tesisini buraya almamızın bir diğer nedeni ise hem Çele Barajı hem de Karadere sularının burada olması. Biz Gölköy’den suyu arıtma tesisine pompalar ile basıyoruz. Gölköy’ün üzerine yapmış olsaydık da biz yine pompalar basacaktık. Kaybımız olmadı. Buradan cazibe ile su akacak. Bütün olay burada. Maliyeti sıfır. Ana maliyeti sıfır olan bir suyu halledebilmek için arıtma tesisini bu bölgeye yaptık. Şu an ana isale hattı projesi ihalesi yapıldı. İhaleyi geçen bakanımız geldiğinde görüştük. Şu anda onaylanmış durumda. Türkiye’nin şartları gereği ihaleye olması gerekenden 2 milyon yüksek teklif geldi. Dolayısıyla iptal edilmesi gerekilecekti. Biz de iptal edilmemesi yönünde çalışmalar yaptık. Şu an devlet ana isale hattı ihalesini de onayladı. İnşallah yakın zaman içinde müteahhit ana isale hattına başlayacak” ifadelerini kullandı.

ELEKTRİK DE ÜRETİLEBİLECEK

Karadere sularının arıtma tesislerine giderken sahip olduğu kot farkı sayesinde elektrik de üreteceklerini söyleyen Yılmaz, “Tabi ana isale hattına başlarken biz, Karadere sularından gelecekte yapacağımız Çele Barajı’nı da beslemesi için daha fazla su alacak şekilde planladık. Buradan amacımız şu, Karadere’de doğal yaşama vereceğimiz su var fakat belli zamanlarda öyle bir su var ki bu fazla suyu Çele Barajı’nı beslemek için kullanacağız. Karadere sularının Çele Barajı’na olan kadar kısmı bize 100 lazımsa 750 çapındaki bir boru ile taşıyacağız. Bunun nedeni ise daha fazla su almak. Bu büyük mücadelelerle elde edilmiş bir mücadeledir. Çele Barajı ve bu tünelin içinden gelen suyu aynı isale hattından götüreceğimiz için hesaplamalar sadece buraya göre değil, Çele Barajı’ da bittikten sonra Bolu’nun gelecek su ihtiyacını karşılayacak şekilde isale hattı yapılıyor. Tabi bizim bulunduğumuz alandan arıtma tesisine kadar kot farkı oynuyor. Kot farklarından da elektrik enerjisi üretmeye yönelik çalışmamızda bitmiş oluyor. Yani biz bir taşla değil ne kadar fazla kuş vurabilirizin hesabını yaparak, ekiplerimiz ile beraber çok ciddi çalışmalara imza attık” şekline konuştu.

“TÜRKİYE’DE İLK OLARAK BOLU BELEDİYESİ’DİR”

Yılmaz, tüneli kayıpsız şekilde bitirdiklerini ve Türkiye’de böyle bir konuda ilk olduklarını ifade ederek, “Burada çok eziyetler çekildi. Allah’a şükür ki burada kimsenin burnu bile kanamadı. Burada her şey olabilirdi. Çok ciddi şeyler de çok ciddi kayıplar verilebilirdi. Bizim zeminden dolay 100 metrelik  kısımda göçüğümüz oluştu. Bu olay bizi hem ekonomik hem zaman anlamında çok ciddi bir sıkıntıya düşürdü. Aktif fayın üzerinde olduğu için bu yaşandı. Biraz da uzamış oldu. Dolayısıyla bütün bu sıkıntıları aşa aşa bu konuma geldik. Ne kadar şükretsek azdır. Burada kaybımız olabilirdi. Allah’a binlerce şükür ki kimsenin burnu bile kanamadan, hiç kayıpsız olarak bir tüneli bitiren belki Türkiye’de ilk olarak Bolu Belediyesidir. Bunlar Bolu insanın layık olmak için yaptığımız çalışmalardır. Bütün gayret içinde olan ekibimize de teşekkür ediyorum.” dedi.

ARAZİ ARAÇLARI İLE TÜNELE GİRİLDİ

Başkan Yılmaz, yapımı tamamlanan tünelin içini göstermek amaçlı arazi araçları ile 3 bin 684 metrelik tünele girdi. Mühendislerle tüneldeki yapıyı ve ceplerin ne işe yaradığını gazetecilere aktaran Yılmaz, Karadere projesinde su ile çok boğuştuklarını ve bu konuda da bu tünelin bir ilk olma özelliği olduğunu kaydetti.

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • BOLU ÖMER  (05.11.2018 13:06:20)

  Başkan diyor ki aktif fay üzerine yaptık diyor düneli fay hattı aktif duruma geçerse bu tünel kaç şitdetindeki depreme dayanıklı bilir kişi raporu var mı

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit