• resmi ilanlar

BOLU'DA DÜNYA GIDA GÜNÜ GENÇLERLE KUTLANDI

2018-10-18 11:00:03

16 Ekim Dünya Gıda Günü sebebiyle Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü organizasyonu, İl Müdürü İzzet Murat ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Kunuk ‘un katılımlarıyla Bolu Anadolu Lisesinde etkinlik gerçekleştirildi.

 

2030’a kadar dünyada “#AçlığaSon vermek mümkün” temasıyla kutlanmakta olan Dünya Gıda Günü etkinliğinde öğrencilere konu uzmanı Gıda Mühendisleri Dilek Kartal ve Sevim Öztürk Oruç tarafından israf, gıda güvenliği, dengeli beslenme ve bilinçli tüketim konularında sunum gerçekleştirdi.  Sunum sonunda öğrencilerden gelen sorular ise konuya olan ilgi ve alakanın tespiti açısından memnuniyetle karşılandı. Sunum sonunda öğrencilere güvenilir gıdaya örnek ambalajlı, gerek tarih gerekse fiziksel olarak güvenilir gıdaya örnek milli içeceğimiz ayran ikramı yapıldı.  Alo 174 hattı hakkında bilgi aktarılırken özellikle öğrencilerden uygunsuz ambalaj, tarih vb. çekinmeden aramaları hususuna dikkat çekildi.

Dünya Gıda Günü Etkinliklerinin öğleden sonrası ayağında ise;  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ev sahipliğinde Gıda Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Bolu Kent Konseyi Gıda Çalışma Grubu ve Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ortaklığıyla “Gıda 4.0” temalı akıllı gıda ve tarım ile alakalı panel düzenlendi. Panelde açılış konuşmalarını Gıda Mühendisleri Odası Bolu il Temsilcisi Cem Kösemeci ve Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat yaptı.

Bolu İl Tarım ve orman Müdürü İzzet Murat yaptığı açılış konuşmasında; “FAO’nun verilerine göre, dünyada her 9 insandan biri ‘kronik açlık’ çekiyor. Yine FAO’nun verilerine göre 821 milyon kişi kronik açlık çekiyormuş. Bu sayının büyük çoğunluğunu kadınlar ve kırsal kesimde yaşayanlar oluşturuyor. Yine FAO’nun verilerine göre dünyanın toplam nüfusunda 1.9 milyar ‘aşırı kilolu insan’ var. Aşırı kilolu olmanın asıl sebebi; fazla yemek, hareketsiz kalmak. Bu sayının 670 milyonu da obez. Yani artık hastalık boyutunda. Obezite tıpta da bir hastalık olarak geçmekte ve uzmanlarımız tedavisinin gerektiğini söylüyor. Yine FAO verilere göre, 3.4 milyon kişinin de obeziteden öldüğünü görüyoruz. Dikkatinizi çekerim, savaşlardan, afetlerden,  ve afetlerden ve cinayetlerden ölen değil tamamen aşırı yeme kaynaklı.  Buradan şunu anlıyoruz ki açlığa sebep gıda yokluğu olmamakla beraber maalesef gıda dağılımındaki adaletsizlik. Tüketilemeyecek kadar fazla gıda temini ve sonrası çöp. Dünya üzerinde üretilen tüm gıdanın 3’te 1’i israf oluyor. Maalesef diyorum çünkü ülkemizde de gıda ile alakalı en büyük problemlerimizden biri ‘israf’. Gereğinden fazla gıda temini, tüketilemeyen ve ziyan olan gıda israfa yol açıyor.

Bakanlığımız kampanyalarla israfı önleyici çalışmalar yapmakla beraber asıl sorumluluk bizlere düşmektedir. Tüketebileceğimiz kadar gıda almalı, porsiyonlarımızı yiyebileceğimiz kadar almalı mümkün olduğu kadar bu bilinçle hareket etmeliyiz. Bizler aldığımız bir tabak yemeğin yarısını çöpe atarken öbür tarafta bir tabak yemeği bulmakta güçlük çekiliyorsa bu insanlık için büyük bir utanç kaynağıdır.  Bakanlığımızın bu yılki teması ‘2030’a kadar Açlığa Son Vermek Mümkün’.  Bugün bizler, yarın sizler bu hedef doğrultusunda bilinçli bir şekilde hareket edersek gerçekleşmemesi için bir sebep yok. Bu vesile ile Dünya Gıda Gününüzü kutluyor, yarınlarımızı emanet edeceğimiz gençlerimizin bu bilinçle hareket edeceğine olan inancım ile sizleri sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum” dedi.  

Ambalaj teknolojisi konusunda SAÜ Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zehra Ayhan, Türkiye’de ilk akıllı köy projesini gerçekleştiren TABİT A.Ş. adına ARGE Müdürü Orhan Kurt ve zeytin çekirdeğinden biyoplastik üretimi projesini gerçekleştirerek Türkiye’nin 2017 yılı gelecek vaat eden kadın Girişimcisi ödülünü alan Gıda Mühendisi Duygu Yılmaz ve Kocaeli Üniversitesi’nde Tarım 4.0 üzerine önemli çalışmalar gerçekleştiren ekip üyelerinden Hüsnü Baysal konuşma yaparken katılımcılardan gelen soruları da yanıtladı.  Elif Erdoğan

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit