• resmi ilanlar

Tarihi Bolu Adası Projesi tanıtılacak

2018-10-17 11:00:13

“TÜRKİYE'DE BENZERİ OLMAYAN DEĞERDE BİR PROJEDİR”

Önümüzdeki günlerde sunumu yapılacak olan Tarihi Bolu Adası Projesi için konuşan hayırsever işadamların Orhan Uçar, “Türkiye’de benzeri olmayan değerde bir projedir” dedi.

 

Bolu’da Demokrasi Meydanı, Yukarı Çarşı ve Aktaş Mahallesi’nin bir kısmını kapsayan bu proje hayırsever iş adamlarından Orhan Uçar öncülüğünde oluşturuldu. Proje 150–200 yıl öncesini yansıtıyor.

“TÜRKİYE’DE BENZERİ OLMAYAN DEĞERDE BİR PROJEDİR”

Sosyal medya adresinden proje ile ilgili bilgiler ve görseller paylaşan Orhan Uçar, projenin Bolu’nun tarihini, kültürünü, geleneklerini yaşatacak ve gelecek nesillere miras kalacak, Türkiye’de benzeri olmayan değerde olduğunu söyledi. Uçar, “Bolu’nun tarihine ve turizmine ışık tutacak değerde bir proje. İki yıl süren “Tarihi Bolu Adası” projesinin çizim çalışması bittikten sonra projeyi Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a sundum.12–05–2015. Projeye sahip çıkan ve arkasında duran Alaaddin Yılmaz, uzun süren itinalı çalışmaları sonucu gerekli prosedürleri tamamlamış olup, projeyi mülk sahipleri ile gönüllü yatırımcıların ortak zeminde buluşma ve uygulama aşamasına getirmiştir. Mimar Semih Dimicioğlu önderliğinde üç değerli mimarın titizlikle çizdiği ve maket halinde ortaya çıkarıldığı projenin uygulanacağı yaklaşık 85 dönümlük alana, Bolu’nun 150 - 200 yıl önceki yapıları aynı yer ve aynı hali ile yeniden inşa edilmesi planlanmaktadır. İnşa edilecek tarihi yapılar da butik oteller, yöresel lokantalar, yöresel doğal ürünler, “Bolu yemek tarihi” müzesi, eskimeye yüz tutmuş yöresel el sanatları, yöreye özgü nostalji sanatsal ve kültürel faaliyetler gibi benzer hizmetler düşünülmektedir. Bu proje; Bolu’nun tarihini, kültürünü, geleneklerini yaşatacak ve gelecek nesillere miras kalacak, Türkiye’de benzeri olmayan değerde bir projedir. Bolu’muzun turistlik otellerine, tatil için gelen misafirleri Bolu merkeze çekerek, Bolu’yu tanıtacak ve ekonomisine katkı sağlayacak kıymettedir.” şeklinde konuştu. Erol DEĞİRMENCİ

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Salih ÖZDEMİR  (17.10.2018 16:37:15)

  Proje güzel,güzelde madem böyle bir proje vardıda çarşı esnafını cephe düzeltmesi diye niye masrafa soktunuz.Bir başka haber sitesinde ,Değerli mülk sahiplerinin üzülmemesi alınacak her kararın üzerindedir!! diyor.Çarşı esnafı üzülmesin,Sanayi esnafıda ne halt yerse yesin. Bumu? Adamlara projeli maketli garantili sunum yapın,Sanayi esnafınada yerleriniz 10 liraysa 11 12 lira olacak deyin.Yinede yukarı çarşı Bolunun çekirdeği, merkezidir. Yapılsın.Ama Eşeğini sağlam kazığa bağlasınlar.Malum 600 Sanayi esnafını yok sayıp zorda bıraktılar sizler zorda kalmayın. Mimarlarımızı tebrik ederim.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit