• resmi ilanlar

KİLİSELİ HAN'IN RESTORASYONU BAŞLIYOR

2018-07-19 11:00:05

İşadamı Mithat Dayıoğlu, mülkiyet problemi çözülen Tarihi Kiliseli Han'ın restorasyonuna başladı. Cuma günü Kiliseli Han'ın restorasyonunu gerçekleştirecek firma ile sözleşmeler imzalandı. Gerede Belediyesi'nde gerçekleşen toplantıdan sonra çekiç seslerinin duyulmaya başladığı Kiliseli Han'ın üst katları Butik Otel, alt katı ise lokanta, kafeterya ve yöresel ürün satış merkezi olacak.

 

İşadamı Mithat Dayıoğlu, Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın girişimleri ile başlayan süreçte sözünü verdiği Kiliseli Han’ın restorasyonuna startı verdi. Restorasyonu yapacak olan firma yetkilileri ile Gerede Belediyesi’nde bir araya gelen İşadamı Mithat Dayıoğlu ve Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, son detayları görüştükten sonra restorasyona start resmen verildi.

İşadamı Mithat Dayıoğlu’nun Gerede’ye çok sayıda eser kazandırdığını ve bu eserlere bir yenisini daha eklediğini, bu nedenle hakkının hiçbir zaman ödenemeyeceğini belirten Belediye Başkanı Mustafa Allar, toplantıda projenin ekibiyle takipçisi olacaklarını belirterek, yüklenici firma yetkililerine kaliteli malzeme kullanımı konusunda dikkat etmeleri gerektiği uyarısında bulundu. “Malzeme ve işçilik noktasında beğenmediğimiz bir hususa rastlarsak açık söylüyorum, işi durdururum” diyen Allar, bu eserin Gerede’nin yüz akı olduğunu, Hayırsever İşadamı Mithat Dayıoğlu’nun bırakacağı bu esere leke getirilmemesini istedi. Allar, sözlerinin devamında şöyle konuştu; “Bugün tarihi bir gün. Yaptığımız girişimler neticesinde ilçemizde eğitimden sağlığa, genç nesillerin ülkesine hizmet etmesi için verdiği mücadele ile gönüllerimize taht kuran Sayın Hayırsever İşadamı Mithat Dayıoğlu abimiz Gerede’nin ilk ticaret merkezi Kiliseli Han’ın restorasyonunu üstlendi. Bugün Gerede adına çok mutluyum. Metruk kalan, kahvehane olarak kullanılan ve gün geçtikçe içimizi sızlatan Kiliseli Han, Mithat Dayıoğlu abimizin desteğiyle yeniden eski günlerine kavuşacak. Üst katları butik otel, alt katı ise lokanta, kafeterya ve yöresel ürün ticaret merkezi olacak. Projenin bugüne dek yapılamamasının nedeni ise mülkiyet problemleriydi. Öncelikle mülkiyet problemleri çözüldü, Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan gerekli restorasyon projelerinin onayı alındı ve bugün ise proje resmen başladı. Ecdadın eserinin yeniden yaşatılması adına bu eserin ilçemize kazandırılmasında hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Mithat Dayıoğlu abimize şükranlarımı ilçemiz adına sunuyorum” dedi.

Belediye Başkanı Allar’ın açıklamalarının ardından Hayırsever İşadamı Mithat Dayıoğlu, “Bu proje uzun zamandır aklımda olan, gerçekleştirmek istediğim bir şeydi. Yaklaşık 20 yıl önce Tarihi Kiliseli Han göçmek üzereydi. O dönem mülkiyet problemleri olması ve tamamı şahsıma ait olmamasına karşın ecdadın eserini ayakta tutabilmek adına mülkiyet problemini çözmek için gayret sarf ettik. Kiliseli Han’ın 4/1’i Çerkeşlilerin, 4/1’i yurt dışında bulunan hissedarların, 4/1’i de kardeşim Erol Dayıoğlu’nun ve diğer hisse de burada şahsıma aitti. Yurt dışında bulunanlara ulaşamadık ancak Çerkeşlilerin hissesini aldım. Gelişen süreçte Belediye Başkanımız Mustafa Allar bey ile görüşmeler yaparak, Başkanım; “İzaleyi şuyu ile mülkiyet problemini takip eder ve hızlandırırız” dedi. Netice itibariyle Kiliseli Han’ı aldık. Tabi bundan 15 yıl önce göçmek üzere olan Kiliseli Han’da mülkiyeti şahsıma ait olmamasına karşın aslına uygun şekilde bazı iyileştirmeler yaptırdım. Aklımızda her zaman burayı eski günlerine getirebilmek vardı ancak nasip bugüneymiş. Belediye Başkanımızın teşvikiyle, ne zaman beni görse; “abi ne zaman yapıyoruz?” demesiyle bu noktalara geldik. Öbür dünyaya götürecek halimiz yok, Gerede’ye güzel bir eser kazandırabiliyorsak ne mutlu bizlere.”

Dayıoğlu sözlerinin devamında “Gerede Belediyesi önce projenin rölevesini yaptırdı. Ardından projede tüm ince detayları görüştük. Nasıl restore edileceğiyle ilgili gerekli fikir alışverişinde bulunduk. Bazı fikirlerimiz oldu ancak restorasyonun uzmanı olan mimar arkadaşlar işin en iyisini biliyorlar. Tarihten gelen yapısı itibariyle han özelliğini muhafaza etmesi gerekiyor. Butik Otel ve alt kattaki kısmın yöresel ürün merkezi ve kafeterya şeklinde olması görüşünde birleşildi. Güzel bir eser olacak. Ecdat bize nasıl bıraktıysa biz de öyle bırakacağız. Bir nevi Kervansaray olacak diyebiliriz”  dedi.

Gerkav hakkında da bilgiler veren Mithat Dayıoğlu: “Bizim bir vakfımız var; GERKAV. 530 talebe okutuyoruz. Bu vakfın yalnız ağırlığı Ankara’da ve vakfın yüzde 80 finansmanı Ankara’daki hemşehrilerimizden sağlanıyor. Belediye Başkanımız sağolsun beraber bizlerle işadamlarını geziyor ama biz istiyoruz ki Geredeliler bu işe sahip çıksın. Esnaflar, kuruluşlar, işadamları bu işi teşvik etsinler. Sadece para değil, işin öneminin farkına varmamız gerekiyor. Allah bize ömür verirse devam ederiz, vakfı ayakta tutarız. Bizden sonrasına dair endişelerimiz var. Gerede’de yaşayan hemşehrilerimiz pek sahip çıkmıyorlar bu vakfa. Bazen şaşırıyorum, hali vakti yerinde olup da çeşitli bahaneler ile vakfa destek olunmadığına ne yazık ki şahit oluyoruz. Biz bugün varız, yarın yokuz. GERKAV Vakfına sahip çıkın! Yavrularımızı boynu bükük bırakmayın. Benim Geredelilerden tek isteğim bu.”

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • MUSTAFA NACİ TÜMTÜRK  (20.07.2018 14:45:06)

  MİTHAT BEY BİR GEREDELİ OLARAK SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.SAĞOLASINIZ.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit