• resmi ilanlar

NEREDE VE NASIL ŞEHİT OLDULAR?

2018-07-15 11:00:11

Asker kıyafetli teröristlerin 15 Temmuz darbe girişimi üzerine Bolu'da halk sokağa döküldüğü gibi, çeşitli kentlerde de Bolulu hemşerilerimiz demokrasinin yanında yer alarak meydanlara koştular. Teröristlere karşı durmaları sonrası şehit olan 4 hemşerimizin ise hikayeleri oldukça ilginç. İşte hikayeleri;

 

ÖNCE HAİN SONRA KAHRAMAN İLAN EDİLDİ

Önce hain, sonra kahraman ilan edildi. Darbeciler tarafından Akıncılar'da katledilen Yüzbaşı önce şehit, sonra hain ilan edildi. Daha sonra ise tanıkların ifadeleriyle hain olmadığı ortaya çıktı.

 

Olayın gelişimi;

BURADA GARİP İŞLER OLUYOR

Yüzbaşı Özkan Hekin, TSK İnsani Yardım Tugayı Lojistik Destek Bakım Bölük Komutanlığı'nda bölük komutanı olarak görev yaparken, 15 Temmuz gecesi saat 20.00'de evden göreve çağrılıyor.

Hekin, Albay Ali Eraslan tarafından Akıncılar Üssü'ne götürülüyor. Hekin, gece boyunca polis yeğenine çektiği mesajlarda iyi olduğunu söylüyor, sabah saatlerinde eniştesini arayan Özkan Hekin telaşla, "Beni gelin buradan hemen alın, burada garip işler oluyor" diyor.

'BENİ ARKAMDAN VURDULAR'

Hekin kendisine verilen "halkın ve polislerin üzerine ateş açtırması" emrini yerine getirmeyeceğini, kendisinin Türk askeri olduğunu söyler. Darbeciler de Hekin'e, "O zaman sen de sonucuna katlanırsın" der ve telefonda bir el silah sesi duyulur. Hekin eniştesine, "Beni arkamdan bizimkiler vurdu" der, eniştesinin "Kim vurdu" sorusunun ardından telefon kesilir.

DOKTORA DA SÖYLEMİŞ

Hekin bir grup asker tarafından Sincan Devlet Hastanesi'ne götürülür. Hastanedeyken bilinci açık olan Hekin doktorlara 'darbecilerin verdiği emri yerine getirmediği için darbeci askerler tarafından arkasından vurulduğunu' söyler. Bunu ilk müdahaleyi yapan doktor teyit eder. Sonrasında kan kaybı nedeniyle bilinci kapanan Hekin sevk, edildiği Atatürk Hastanesi'nde yaşamanı yitirir. Otopsisi sonucunda arkadan tek kurşunla vurulan Hekin, Akıncılar Üssü'nde şehit edilen tek asker oluyor.

'HEKİN'İ VURAN FETÖ'CÜ'

Vurulma anında yanında olan ve tutuklanan asker yakını Hekin'in ailesine ulaşarak, Hekin'in darbeciler tarafından vurulduğunu ve tanıklık yapabileceğini belirtiyor. Bu bilgiler de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazılı olarak iletiliyor.

SAVCILIKTAN GENELKURMAY'A 'HAİN DEĞİL' YAZISI

Kazan Cumhuriyet Başsavcılığı 11 Ağustos günü Genelkurmay Başkanlığı'na yazı göndererek, Hekin'in hain olmadığını belirtiyor. Savcılıktan giden yazı şöyle: "İnsani Yardım Tugayı'dan çağrılarak nizamiyeye gelen Hekin'in 16 Temmuz günü 3. Ana Jet Üssü Komutanlığı'nda görevli Halil Burak Balcı tarafından vurularak öldürüldüğü anlaşılmıştır. Soruşturma kapsamında Hekin'in İnsani Yardım Tugay Komutanı Ali Eraslan'ın emriyle 4. Ana Jet Üssü 2 No'lu nizamiyesine geldiği, geldikten bir süre sonra darbe olduğunu nizamiyede öğrenerek, gelen sivil halka ateş edildiğini, orada bulunan bir askerin vatandaşın tepkisi üzerine roket istediğini görerek, nizamiyede o gün nöbetçi bulunan üs personeline "sakın bunlara roket vermeyin, bunlar halka roket atacaklar" diyerek engel olmaya çalıştığı, sabah saatlerinde nizamiyeden ayrılmak istediğinde diğer askerler tarafından kendisine engel olunmaya çalışıldığı, yürüyerek nizamiye dışına çıktığında ise adı geçen tarafından vurulduğu, bu haliyle Hekin'in darbeci askerlerle beraber hareket etmediği değerlendirilmiştir."(Kaynak: Cumhuriyet)

***

TESLİM OLAN ASKERLERİ TAŞIYORDU

Ozan Özen

Polis (1993 - 15 Temmuz 2016)

Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Ozan Özen, 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Orhanlı’daki gişelerde seyir halindeyken hainler tarafından başından vuruldu. Olay yerinde şehit düşen Özen, polis aracında “Biz darbeci değiliz” diyerek kendilerine sığınan askerleri taşıyordu.

Bolulu Şehit Ozan Özen, 1993 yılında doğdu. Manisa’da üniversite okurken okulunu yarım bırakıp polislik sınavlarına girdi ve Kırıkkale Polis Meslek Yüksekokulu’nda eğitimini tamamladı. Nişanlısıyla da Manisa’daki eğitimi sırasında tanışan Özen, evlilik hazırlığı yapıyordu.

DARBEYE DESTEK VERMEYEN ASKERLERİ KORUMAYA ÇALIŞIYORDU

Darbe soruşturması kapsamında ifade veren Topçu Uzman Çavuş İbrahim Donat, Şehit Polis Ozan Özen’in şehit olduğu anları şöyle anlattı; “Darbe yapıldığını öğrenmemiz üzerine Tank Komutanımız Astsubay Çavuş Ferhat Daş, 'Biz vatan haini değiliz' diyerek beylik tabancasını çıkartarak alttan çenesine doğru bir el ateş ederek intihar etti. Bu sırada diğer arkadaşlarım da tank içerisindeydi. Astsubay Ferhat Daş kendisine ateş ettikten sonra tank kapağını açtık. Vatandaşlar komutanı çekip alarak ambulansa götürdü. Benimle birlikte teslim olan bir askerle polis merkezine gittiğimiz sırada Tuzla Orhanlı gişelerde yoldan üzerimize ateş açtılar. Kimin ateş açtığını bilmiyorum. Bu sırada polis memuru Ozan Özen başından vurularak şehit edildi."

GÖREVE BAŞLAYALI BİR YIL OLMUŞTU

Darbeye destek vermeyen askerleri güvenli bölgeye götürmek üzere yola çıkan Şehit Özen ve yanındakilere, Orhanlı gişelerinin önünde darbeciler tarafından ateş açıldı. Tek kurşunla başından vurulan Özen, direksiyon hakimiyetini kaybederek kaza yaptı. Olay yerinde şehit olan Özen, vatandaşlar tarafından yanındaki polis ile birlikte, Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Ancak kurtarılamadı.

İstanbul'da göreve başladıktan bir yıl sonra şehit olan 23 yaşındaki Şehit Ozan Özen, 17 Temmuz Pazar günü Bolu’da toprağa verildi.

Şehidin ismi, Bolu’da bir ortaokula verildi.

***

SUAT ALOĞLU

(1974 - 15 Temmuz 2016)Serbest Meslek

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe kalkışmasını haber alan Suat Aloğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da çağrısı üzerine yakınları ile birlikte dışarı çıktı.

Ulus’a kadar araba ile ilerleyen Aloğlu, o noktadan sonra yaya olarak büyük bayrağın altında yürüyen gruba katılarak tekbirler eşliğinde Genelkurmay Başkanlığı önüne geldi. Halka ölüm kusan darbecilerin önce kurşunlarına sonra bombalarına hedef olan Suat Aloğlu şehit düştü. Yeğenleri Ertuğrul Özlü ve Erhan Çayır ise yaralanarak gazi oldu.

BUNUN SABAHI YOK

49 yaşındaki Suat Alaoğlu, 15 Temmuz gecesi FETÖ mensubu hainler tarafından Genelkurmay Başkanlığı önünde şehit edildi.

“VATAN İÇİN, SİZİN İÇİN GİDİYORUM”

Meydanlara birlikte koştuğu yakınları belirli bir noktaya kadar Suat’a eşlik etti ancak darbeci teröristler helikopterle kurşun yağdırmaya başlayınca onlar daha fazla ilerlemek istemeyerek geri çekildi. Suat Aloğlu, “Siz geri çekilin gidiyorsanız gidin. Şerefsizlere mi bırakacağız meydanı. Ben burada kalacağım” dedi. En önde ilerleyen Aloğlu, yakınlarından ayrıldıktan birkaç dakika sonra Genelkurmay’ın bahçesine atılan bomba sonucu şehit oldu. Hastane hastane dolaşan aile, Suat’ın parçalanan vücudunu Ankara Numune Hastanesi’nin morgunda buldu.

Şehidin 64 yaşındaki annesi Fatma Aloğlu, gelişmeleri takip eden oğlunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine "Ben gidiyorum anne" diyerek dışarı çıktığını ve kapıdan çıkarken "Türkiye ayağa kalktı, ben evde duramam anne. Vatan için, sizin için gidiyorum. Duanızı okuyun. Hakkını helal et" dediğini belirtti.

Şehidin kardeşi Fuat Aloğlu da evden çıktıktan bir süre sonra ağabeyini aradığını kaydederek, "Ağabeyim 'Bunun sabahı yok. Kimseye bırakmayız burayı' dedi. 10 dakika geçmeden şehadet haberini aldık" şeklinde konuştu.

***

FATİH KALU

(1995 - 16 Temmuz 2016) Öğrenci

Okuduğu okulu dondurarak askere gitmek için başvuran ve 15 gün sonra askere gitmeye hazırlanırken darbeci askerlerin helikopterden açtığı ateşle şehit düşen 20 yaşındaki Fatih Kolu’nun amacı teröristlerle savaşmaktı. 15 Temmuz gecesi Beştepe’de FETÖ teröristlerine karşı verdiği mücadelede şehit edildi.

15 Temmuz gecesi, 23.00 sıralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrı yaptığı sırada durumu öğrenen Fatih Kalu, annesine neler olduğunu sordu.

Annesinin “Cumhurbaşkanımızı Adnan Menderes gibi asacaklar, aynı Suriye, Mısır gibi olacak” cevabı üzerine elini göğsüne vurup, “Elimde topum tüfeğim yoksa canım var vatana onu vereceğim” diyerek dışarı çıktı.

Gece boyunca telefonları açmayan ve sabah eve gelmeyen Kalu’nun ailesi, karakol ve hastaneleri araştırdı ancak onu bulamadı. Aile, Sağlık Bakanlığı’nı aradıktan sonra Kalu’nun Atatürk Hastanesi’nde yaralı olduğunu öğrendi ve hastaneye gittiklerinde oğullarının şehit olduğu haberini aldılar.

“SİLAHIM YOK CANIM VAR, ONU DA VATANA VERİRİM”

Okuduğu bölümü dondurup askere gitmek için acele eden ve 15 gün sonra askere gidecek olan Fatih Kalu’nun annesi Ümmü Kalu, o gece yaşananları Yeni Şafak’a şöyle anlattı: “Oğlum Bolu'daydı, o akşam Ankara'ya geldi. Evde oturuyorduk. MİT bize yakın olduğundan silah seslerini duyduk. TV'den darbe haberlerini izliyorduk. Oğlum 'anne ne oluyor' diye sordu, ben de 'Cumhurbaşkanımızı da Adnan Menderes gibi asacaklar' dedim. Diğer çocuğum 'anne Cumhurbaşkanını asarlarsa ne başörtümüz kalır ne de Kur'an'ımız kalır' diye ağlamaya başladım. Oğlum çok sinirlenerek 'ne demek millete kurşun sıkmak, bana vatandaşa kurşun sık diyen komutanı vururum, yanımdakiler de bana sıksın. Vatan için verecek tek canım var o zaman onu da veririm. Silahım yok, canım var, onu da vatana veririm' diyerek çıktı gitti. Oğlum evden adeta uçarak gitti. Helikopterden açılan kurşunla şehit oldu. Biz sabah öğrendik. Üniversiteye gidiyordu ama okul gözünde yoktu, 'vatan da vatan' diyordu. Okulunu dondurdu, 'askere gitmem lazım, vatanı kurtarmam lazım' diyordu. 'Anne ben şehit olacağım, sen de şehit anası olacaksın' derdi. Allah'ım vatanımıza, ezanımıza, İslam alemine göz diken hainlere fırsat vermesin.”

Ağustos’un 1’inde bahriyeli olarak İskenderun’a asker olmaya gidecek olan Fatih Kalu, 18 Temmuz Pazartesi günü vasiyet ettiği Gerede’ye defnedildi.

Şehidin ismi, Manisa’da bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit