• resmi ilanlar

"DANIŞTAY'IN RET KARARI BOLU'MUZA HAYIRLI OLSUN"

2018-05-12 11:00:07

Köroğlu Dağları eteklerinden başlayarak Bolu'daki 51 bin 450 hektarlık alanın Kültür ve Turizm Bakanlığının talebiyle Bakanlar Kurulu kararıyla "Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi" ilan edilmesi kararının durdurulması için Mimarlar Odası Ankara Şubesince açılan davada Danıştay'ın Bolu adına müjdeli bir karar verdiğini söyleyen AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay; "Bakanlar Kurulu kararının iptali için açılan davaya Danıştay, ret kararı vermiştir. Bundan sonra Bolu turizmi hak ettiği desteği alacaktır" dedi.

 

Ülkede olan her güzel şeyin önüne bir grubun sürekli engel olarak çıktığını ve bunun son örneğini de Bolu turizmini geliştirmek için alınan "Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi" ilanı kararında yaşandığını söyleyen AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay, Danıştay'a kararın iptali için davanın Bolu Halkı lehine sonuçlandığını belirtti.

Doğanay; "Hatırlanacağı üzere Köroğlu dağlarının eteklerinde bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi ile Karacasu Termal Turizm Merkezi arasında kalan yaklaşık 51 bin 450 hektarlık alan, 22 Ağustos 2015 tarihinde, Bakanlar Kurulu kararı ile  'Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi' ilan edilmişti. Bu alan; Bolu Merkez, Dörtdivan, Kıbrıscık ve Seben ilçeleri sınırları içinde kalan ve Abant’ın 7 katı büyüklüğünde olan Seben Taşlıyayla Gölü ile Aladağ Göleti ve kamp alanlarını da kapsıyordu. Alınan kararla da bu alanda yapılacak doğa ve turizm yatırımları teşvik kapsamında olacak, turizm yatırımcısının önü açılacaktı. Fakat; İstanbul'a yapılan 3. köprüye, Avrasya Tüneline, 3. havalimanına hayır diye ortalığı ayağa kaldıranlar, Bolu'da da ortaya çıktılar. Bolu turizmi adına böylesine hayati bir adımı engellemek için Bakanlar Kurulu kararının iptali için Danıştay'a dava açtılar" dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesince açılan davaya Danıştay'ın Bolu turizmi adına müjdeli bir karar verdiğini söyleyen AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay; "Danıştay yaptığı inceleme sonrası Mimarlar Odası Ankara Şubesince açılan iptal davasını ret etmiştir. Bolu'da yıllardır şikayet edilen turizm teşviklerinden yararlanılmadığı yönündeki söylemler de artık bu kararla son bulmuştur. Bundan sonra Bolu turizmi şaha kalkacaktır. Bolu'muza hayırlı olsun. Başta Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hükümetimize Bolu'muz için böylesine önemli konuda verdikleri destek için teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR  (Toplam 4 yorum)

 • Ahmet  (13.05.2018 15:49:09)

  Canlarım ben Beypazarı saray köylüsünün Kıbrıscık egriova yaylası çocukluğum geçti bizim yöre dedikya yöremiz köyümüz sonra milli park ilan edildi egriova orman işletmesi bir dağ evi yaptı sonra aboooo bide baktık ki gölün kenarı dikenli tel kardeş sen kimsin meclisin demeden giriş paralı 150 lira la hemşerim benim yayla yok ben burayı kiraladık 49 yıllığına SONUÇ MİMARLAR ODASİ AZ BİLE YAPMİS BENİM GEZEMEYECEGİM YAYLADA MADDİ DURUMU İYİ SANAYİCİ HOLDİNG SAHİBİ BENDE PİKNİK YAPİYM ABİ YOOOOOO 200 LİRA KİSİ BASİ VARİN SİZ DUSUNUN İSMİ BOZAYİ TESİSİ EGRİOVA YAYLASİ VARİN GİDİN 150 LİRA

 • Centilmen1481  (13.05.2018 09:26:07)

  Geçiniz bunları beyler bu karar birilerine dağ içine otel açma işinden başka bir işe yaramaz! Halk bundan bir gelir elde edemez hatta zamanla yaylalara dahi adım artırmazlar, keşke doğaya hiç dokunulmasa daha iyi idi!

 • Canan  (13.05.2018 08:55:51)

  Bolu çok harika bir il.turizm yönünden gelişmesi adına mutluluk duydum.ancak insan eli değdiği yeri para hirsindan bozabiliyor.inşallah yetkililer tabiatı bozmadan yapılacak gelişmelere onay verirler.yoksa her yer beton yiğinina döner.uludağa benzemesin.bakirliği bozulmasın inşallah

 • Yuksel  (12.05.2018 21:41:14)

  Bolu betonlaşmayla beraber, taş ocallari, kontrolsüz orman kesimleri hızla tükenişe doğru koşar adım gidiyor. Yol yapacağız diye, yeşil alanlar yara bere icinde. Eski ormanlar tamamen talan edilmiş, 60 cm hizarların yerini artık 30cm hizara kadar düşmüştür. Milli parklar, yol kenarlari, koyler dereler cop denizi. Sular,dereleri aşırı kirletilmiş. Avcılar milli park arabaları ile gezmekte. Her türlü işgal ,bilinçsizce yapılan gelecek vaat etmeyen çöp yatırımlara karşı yinede çok güzel.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit