• resmi ilanlar

PİLATES ÇILGINLIĞI BÜYÜYOR

2018-04-18 11:30:43

Fizyoterapi danışmanlık merkezi Fizyokent'in pilates hocası Gizem Çelik, “Pilates artık çok bilinen bir branş haline geldi. Özellikle içinde bulunduğumuz mevsimler tam zamanı diyebiliriz. Yaz geldiği için sıkılaşmak isteyen kişiler pilatesi tercih ediyor” dedi. Çelik, “Pilates bayan ve erkek ayrımı yapmıyor.

 

 

Erkekler ilk başta çok komik yaklaşıyorlar. Aslında onlarda birinci seanstan sonra çok seviyorlar. Hatta zor bir branş olduğunu söyleyenler de oluyor. Erkekler pilatesi bayanlardan daha iyi yapıyor.”     

2017 Yılının Ağustos ayında Bolu’nun Aktaş Mahallesi Taşhancılar Sokak’ta Abat Yapı İnşaat Turizm Ltd. Şti. bünyesinde hizmet vermeye başlayan fizyoterapi danışmanlık merkezi Fizyokent, pilates severlerin adresi haline geldi. Sağlık merkezinde pilates hocası olarak çalışan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Okulu spor yöneticiliği bölümü öğrencisi 24 yaşındaki Gizem Çelik’le pilatesi konuştuk.

“VÜCUDUMUZU TAŞIMAYI ÖĞRENİYORUZ”

Gizem Çelik, daha önceden pilates yapamamış kişilerin direk reforma hareketlere geçmesini önermediklerini ifade ederek, “Çünkü kişinin kasları yeteri kadar açılmış olmuyor. Kendi vücut ağırlığınız ile yaptığınız bir egzersiz size daha fazla fayda sağlayacaktır. Kendi vücudunuz taşımayı, kullanmayı nefes tekniği ile daha iyi öğrenmiş olacaksınız” diye konuştu.

“SIKILAŞMAK İSTEYENLER TERCİH EDİYOR”

“Pilatesle kasın gelişmesi toplam 3 ayı buluyor. Bir ayda 10 ya da 12 seanslık paketimiz var. 12 seansta kişi nasıl nefes alacağına odaklanıyor. 6 ve 8 seansta ise pilatesten kesin bir sonuç elde ediyoruz. Skolyoz ve kifos rahatsızlıklarında yüzde yüz sonuç alamıyoruz ama hayat kalitesini arttıracak sonuçlar ortaya çıkıyor. Sadece eğlence ve spor amaçlı gelenlerin yanı sıra günün stresini atmak için gelenler de var. Pilates artık çok bilinen bir branş haline geldi. Özellikle içinde bulunduğumuz mevsimler tam zamanı diyebiliriz. Yaz geldiği için sıkılaşmak isteyen kişiler tercih etmeye başlıyor. Bir başlayan da kesinlikle bırakamıyor. Devam ettiğim öğrencilerimle de kesin sonuçlar aldık ve halen devam ediyorlar.”

“ERKEKLER DAHA İYİ YAPIYOR”

“Pilates bayan ve erkek ayrımı yapmıyor. Erkekler ilk başta çok komik yaklaşıyorlar. Aslında onlarda birinci seanstan sonra çok seviyorlar. Hatta zor bir branş olduğunu söyleyenler de oluyor. Erkekler pilatesi bayanlardan daha iyi yapıyor. Erkekler genetik yapı itibari ile daha yatkın. Pilates güce ve kuvvete dayalı.  Pilateste 3 hareketi tek boyut haline getirebiliyorsunuz. Tedavi amaçlı daha farklı oluyor. Üye kaliteli ve konforlu bir yaşantıya geçme esnasında cihaz sayesinde hareketleri yapıyor. Kişi cihaz sayesinde güçlenmiş oluyor. Pilateste ise kişi kesinlikle kendi vücut ağırlığını, gücünü ve nefesini kullanarak kaldırıyor. Bir emek harcıyor. Pilatesi tedaviye destek olarak yapan kişiler, öncesinde fizik tedavi hekimi tedavi planı ve fizyoterapist danışmanlığından gördükten sonra bunu tercih ediyorlar.”

“SADECE KADINLAR İÇİN DEĞİL”

“Bolulu erkekler pilates yaptıklarını saklıyorlar. Bolu’da 10 kişiden pilatese talep varsa içinden 1 tanesi erkek oluyor. Aslında bu üzücü bir durum. Keşke erkeklerin ilgisi daha fazla olsa. Yanlış algılanmış bir durum. Pilatesin kurucusu da bir erkek, Josef Pilates. Bir erkek tarafından üretiliyor yani. Pilatesle alakalı yanlış bir algı oluşturuldu. Fizyokent’te her seansa 8 üye topluyoruz. 8’den fazla üye geldiği zaman kontrol etme olasılığımız düşüyor. Kontrol edemediğimiz durumlarda da sakatlanma riski yükseğe çıkıyor. Seanslarda tek tek ilgileniyorum. Belirli teknikler var bunları anladıktan sonra kolaylaşıyor.”

“SADECE KİLO VERMEK İÇİN DEĞİL”

“Pilates kilo vermeye yönelik değil. Sıkılaşmaya ve tedavi amaçlı yapılıyor. Kişinin genetik yapısı ile de alakalı. Kişi aynı kilo da kalıp incelebiliyor. Pilatesi 7’den 70’e herkes yapabilir. Genel de alt yaş olarak 8’i belirledik. Pilates kids diye bir bölümüz de açıldı ve tamamen çocuklara yönelik. Çocukların algısını çekmek daha zor oluyor. Yattıkları zaman canları sıkılabiliyor. Yaklaşık 55-60 dakikalık seansta sıkıcı geçebiliyor. Odaklanma kabiliyetleri tam yerine oturmadığı için zorlanabiliyoruz. İlerideki yaşlarda da kolay olmuş oluyor.”

“HAYAT STANDARTINI YÜKSELTİYOR”

“Pilates kesinlikle spor amaçlıdır. Tedavi amaçlı fizyoterapi danışmanlığı için gelenler de aynı şeyi söylüyor. Hayat standartlarının yükseldiğini söylüyorlar. Bir kere egzersiz yaptıkça dünyadan kopuyorsunuz. Günde kendinize 1 saat ayırmış oluyorsunuz. Spor yaptıkça seratonin hormonu salgılıyorsunuz, mutlu oluyorsunuz. ‘Kendimi burada buldum’ diyenler de oluyor. Bireyin kendine güveni geliyor. Beslenmesine kadar her şeye dikkat etmeye başlıyor. Daha birçok şey sayabiliriz. Sağlık amaçlı yapanlar da çok fazla oluyor. Pilates haftanın en az 2, maksimum 3 günde yapılıyor. Genellikle 1 gün ara vermek iyi oluyor. Çünkü dinlenmeden yapılırsa kaslar gelişim göstermiyor.”

TELEFON - (0374) 215 53 68

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit