• resmi ilanlar

MHP 1999 öncesi binalara dikkat çekti

2018-04-12 11:00:10

Milliyetçi Hareket Partisi Bolu İl Başkanı Adem Evcil, geçtiğimiz günlerde meydana gelen 4,9 şiddetindeki deprem sonrası yazılı basın açıklamasında bulunarak, Bolu'daki eski yapıların incelenmesi gerektiğini söyledi.

 

Geçtiğimiz Cumartesi gecesi Bolu’da meydana gelen 4,9 şiddetindeki deprem sonrası vatandaş büyük korku yaşamıştı. Yaşanan depremle ilgili olarak açıklama yapan MHP Bolu İl Başkanı Adem Evcil, 12 Kasım öncesi bütün yapıların incelenmesi gerektiğini söyleyerek, “ MHP olarak buradan yetkilileri uyarıyoruz; Olası bir depremde yaşanacak can kaybının muhatapları vicdan mahkemesinde sizlersiniz. Depremi bizzat Bolu’da yaşamış biri olarak allanıp, pullanıp fahiş fiyatlarla öğrencilere kiralanan hasar görmüş binalar büyük risk taşımaktadır. Özellikle Karamanlı Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, İzzet Baysal Caddesi, Gölyüzü Mahallesi, Tabaklar Mahallesinde bulunan eski yapılar tehlike içermektedir. 4.9 şiddetiyle yaşadığımız depremin ardından kontroller sıklaştırılmalı 12 Kasım öncesi binalar denetlenmelidir. Hafızamız zamana yenik düşmemelidir. Unutulmamalıdır ki; Belki deprem öldürmez ama ihmal mutlaka öldürür” ifadelerini kullandı.

 

“EN ERKEN UYARI SİSTEMİ BELLEĞİNİZDİR”

Evcil, deprem için yetkililerin en erken uyarı sisteminin bellek olduğunu söyleyerek, “En erken uyarı sistemi, belleğinizdir! Tarih 12.11.1999 Yer; Bolu /Düzce. Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayına “DEPREM” denir. Deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapıların hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren bir doğa olayıdır” dedi.

“GERÇEĞİNİ YÜZÜMÜZE VURMUŞTUR”

Evcil, açıklamasının devamında Bolu’nun deprem kuşağında olduğunun gerçeğinin yüzlerine vurulduğunu belirterek, “12 Kasım 1999. Bu kez depremin merkez üssü Düzce'ydi.Saatler 18.57'yi gösterdiğinde, Düzce kuvvetli bir darbe ile sarsıldı ve yıkıldı. Bu kez 17 Ağustos depreminden daha büyük şiddetle sarsılan Düzce 30 saniye içinde adeta yerle bir oldu. Merkez üssü Düzce olan deprem, Kaynaşlı'yı da yerle bir ederken, Bolu'nun da bir bölümünde can ve mal kayıplarına neden oldu. 12 Kasım depreminde Bolu/Düzce, Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca'da toplam 710 kişi hayatını kaybederken 2.678 kişi de yaralandı. Bir kaç gün önce meydana gelen merkez üssü Bolu olan deprem acılarımızı hatırlatmış bir kez daha deprem kuşağında olduğumuz gerçeğini yüzümüze vurmuştur” şeklinde konuştu.

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit