• resmi ilanlar

“SAĞLIK OLMAYINCA İNSANOĞLU ÇARESİZ”

2018-03-15 11:00:06

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Bolu İl Sağlık Müdürlüğü ve Abant İzzet Baysal Üniversitesinin birlikte hazırladığı kutlama programına yoğun katılım gerçekleştirildi. AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı “Sağlımızın başında ise hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız geliyor. Bu anlamda hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız canımıza can katmakta, dertlerimize şifa olmak için sağlığımız için gerekirse kendi sağlıklarını bile riske atarak mücadele etmektedir” dedi.

 

AİBÜ Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Konferans Salonunda düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı Kutlama etkinliğine Bolu Valisi Aydın Baruş, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Belediye Başkan Vekili İhsan Ağcan, Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, Sağlık İl Müdür Vekili Uzman Dr. Süleyman Özsarı, daire müdürleri, akademik personel, öğrenci velileri ve öğrencilerin katıldığı program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Toplantının devamında İl Sağlık Müdür Vekili Uzman Dr. Süleyman Özsarı konuşmasının yaptı. Özsarı, “14 Mart Tıp alanında çalışmaların hizmet sorunlarının ortaya konduğu, bilime katkının ödendiği bir anma ve kutlama günüdür. 14 Mart 1820 2. Mahmut Döneminde Hekim Başı Mustafa Behçet’in önerisiyle Tıphane-i Amire ve Cerrahi Amire adıyla kurulmasıyla Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluşu 14 Mart tıp bayramı olarak kutlanır. İlk 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul altında gerçekleştirilmiş, o gün tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış doktorlar destek vermiş böylece tıp bayramı meslek mensuplarının hür savunma hareket olarak başlamıştır. O günlerden bu günlere kadar tıp alanında yaşanan gelişmeler, çok iyi yetişmiş üst düzeyde yeniliklere açık hekimlerin sayısının giderek artması ile birlikte anlamını arttırmış farkındalık üst seviyelere yükselmiştir. Nitelikli sağlık hizmeti yurtdışına giden hasta sayımızı azalttığı gibi hatta yurtdışından hasta kabulü yapan bir ülke haline gelmemizi sağladı. Nitelikli sağlık çalışanı sayısı arttıkça dünya standartları üzerinde hizmet kalitesi ortaya çıkacaktır. Sağlık alanında yaşanan yeni gelişmeler sayesinde ülkemizde ve ilimizde memnuniyet oranı her geçen gün artmaktadır. Tesislerden ziyade bu hizmetleri halka ulaştıran ve özveri ile çalışarak insan sağlığına verdikleri önemi yüksek ahlak haline getiren başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın payı büyüktür. Günümüzde hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik, olumsuz tutum ev davranışlar yaşamamıza rağmen aslında insanımız karşılık beklemeden derdine derman olan hekimin değerini çok iyi bilir ve sevgi ve saygı duyar. Hekim hangi koşul içinde olursa olsun hiç düşünmeden görevini elinden geldiğince en iyi şekilde yapmak için çalışır.” diye konuştu.

 

 

Etkinliğin devamında Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ural konuşmasını yaptı. Ural konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “14 Mart Tıp Bayramı sadece ülkemizde modern tıp eğitiminin başladığı tarih değil, ülkesini sevmenin bir göstergesi olarak anlam kazanan bir gün. Bolu özelinde konuşmak gerekirse, günümüzün güncel koşulların gerektirdiği nitelikli yetişmiş hekim ihtiyacının karşılamak üzere elimizden gelen tüm gayreti göstermek zorundayız. Bunun için öğretim üyelerimize, öğrencilerimize, ailelerimize düşen görevler fazla. Bu kutsal ve meşakkatli yolda hep birlikte elimizden gelenin en iyisini ortaya koyma yönünde yoğun bir gayretle çalışmalarımızı devam ettireceğimizden eminim.” AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ise konuşmasına sağlığın önemine vurgu yaptı. Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sağlığın başında geldiğini söyleyen Alişarlı, “Tek bir nefesin bile değeri ölçülemez. Sağlık olmayınca insanoğlu çaresiz kalıyor. Peygamber Efendimiz birçok şey söylüyor, bunlardan birisi de hasta olmadan önce sağlığınızın kıymetini bilin. Bu şu anlama geliyor, sağlık çok kıymetli, sağlık olmayınca hiçbir şey yapamıyoruz, ne dünya için ne ahiret için. O yüzden en temel ögelerden birisi insan için en değerli kıymetlerden birisi sağlıktır. Sağlımızın başında ise hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız geliyor. Bu anlamda hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız canımıza can katmakta, dertlerimize şifa olmak için sağlığımız için gerekirse kendi sağlıklarını bile riske atarak mücadele etmektedir. Güler yüzleri ve sıcak ilgileriyle fedakarca çalışmaları ile şifa olma arayışında her zaman yanı başımızda olan hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza minnettarlığımızı belirtmek istiyorum. Onlara yönelik şiddet içeren eylem içinde olanların tamamını da kınıyorum.” şeklinde konuştu.

 

Belediye Başkan Vekili İhsan Ağcan ise “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturunu atalarımızın söylediğini ve uyguladığını ifade ederek, “Bu kapsamda tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum. Tıp alanında son yıllarda kat edilen büyük mesafelerle ve sağlık reformlarıyla insanlarımıza daha verimli sağlık hizmeti vermeye başladık. Bu vesileyle her türlü koşulda fedakarca görevlerini yapan ve insanlarımızın dertlerine çare olmaya çalışan tüm sağlık çalışanlarımızın bu önemli gününü kutluyorum” şeklinde konuştu. “İnsan olarak kendimize, ailemize ve milletimize olan sorumluluğumuzu vücut ve akıl yönünden sağlıklı olmakla başarabiliriz” diyerek konuşmasına başlayan Bolu Valisi Aydın Baruş, konuşmasında sağlığın insan yaşamının vazgeçilmez önceliği olduğunu dile getirerek, “Sağlık hayatta sahip olabileceği en değerli nimettir. Sağlığımızın kıymetini bilmeliyiz. Sağlık hizmetleri her insanın doğumundan ölümüne kadar yararlandığı hizmetlerdir. Bu hizmetlerin iyi bir şekilde yerine getirilmesi, “Önce İnsan” anlayışının gereğidir. Bizim Medeniyet Mirasımız “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın” ilkesini düstur edinmiştir. İnsanların kaliteli sağlık hizmetlerinden yararlandırılması bugün medeni toplumların en önemli önceliklerinden biridir. Bunun için, sağlık hizmetlerinin nitelikli olarak verilebileceği fiziki imkânlara sahip olmak gerekir. Bundan daha da önemlisi, bu hizmetleri yerine getiren; eğitimli, iyi yetişmiş ve kalbi insani değerlerle donanmış sağlık personeline ihtiyaç vardır. Ülkemiz her iki alanda da bugün çok önemli ilerlemeler kat etti ve bugün dünyada sağlık hizmetlerinin en yaygın ve kaliteli olarak verilebildiği ülkelerden biri haline geldi” dedi.

 

Bolu’nun sağlık hizmetlerinde ulaştığı kalite seviyesinin de son derece sevindirici düzeyde olduğunu sözlerine ekleyen Vali Baruş, “TÜİK tarafından 2015 yılında yapılan araştırmada, Sağlık Alanında ilimiz en iyi yaşanabilir 2. iI olmuştur. Bugün geldiğimiz memnuniyet verici gelişmişlik düzeyine ulaşılmasında, Koruyucu Sağlık Hizmetlerinden Tedavi Edici Sağlık Hizmetlerine, Acil Sağlık Hizmetlerinden Rehabilitasyon hizmetlerine kadar her alanda, gece gündüz demeden fedakârca mesai sarf eden; Hekiminden Diş Tabibine, Eczacısından Acil Tıp Teknikerine, Hemşiresinden  Fizyoterapistine, Psikoloğundan Ebesine ve diğer sağlık personelimizin emeğinin ve payı büyüktür” şeklinde konuştu. Baruş, insana faydalı olmanın çok kutsal bir değer olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Sizler mesainizin her anında bu değerin gereğini yerine getiriyorsunuz. Sağlık çalışanı olmak, sabrı, metaneti, fedakârlığı, insanı sevmeyi, empatiyi ve hoş görüyü kişiliğinizde benimsemeyi gerekli kılar. Sağlık hizmeti ister devlet kurumlarında, isterse özel sağlık kurumlarında verilsin bir kamu hizmetidir. Kamu hizmetlerinin önceliği vatandaşlarımızın memnuniyetidir. Sizler aynı zamanda devletin ve milletimizin şefkat ve merhamet elisiniz. Bu sorumluluğu unutmadan, insanımıza hizmet eden ve vatandaşlarımızı sağlığına kavuşturan, böylece toplumun huzuruna ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan tüm sağlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum. 14 Mart Tıp Bayramı’nın tüm sağlık camiamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sağlık Çalışanlarımızın Bayramını tebrik ediyorum. 14 Mart Tıp Bayramı programının devamında ise yurt içi ve yurtdışında bir çok üniversitede dersler veren, bir çok araştırması ve bilimsel çalışmaları olan Prof. Dr. Emin Kansu, “14 Mart Tıp Bayramı’nın önemi ve Akademik Mikroçevre” konulu bir sunumda katılımcılara bilgiler aktardı. Programda ayrıca tıp bilimine ve tıp eğitimine 35 yıl ve hatta çok daha fazla süreyle katkı sağlamış ve sağlayacak, bir çok hekimin ve hastanın hayatına dokunmuş 9 hekime teşekkür plaketleri Bolu Valisi Aydın Baruş ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi. Daha sonra ise Tıp Fakültesi’nde 2016-2017 eğitim-öğretim yılında dönemlerinde dereceye giren 1, 2, 3, 4 ve 5’inci sınıf öğrencilerine ödülleri verilirken, program 1. Sınıf öğrencilerinin önlük giyme töreni ile sona erdi.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit