• resmi ilanlar

“HEP BİRLİKTE MENGEN'E SAHİP ÇIKALIM”

2018-02-23 11:00:09

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Tanju Özcan, AİBÜ Mengen Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümünün kaldırılacağına yönelik söylentiler hakkında açıklamalarda bulunarak tepki gösterdi. Ak Parti milletvekillerine de seslenen Özcan; “Hep birlikte Mengen'e sahip çıkalım. Bu konu siyaset üstü bir konudur” dedi.

Haber; Sefa GÜNAY

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Tanju Özcan Bolu’nun Mengen İlçesinde 7 yıldır eğitim öğretim yapan AİBÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün kaldırılması ile ilgili gündeme gelen söylentiler hakkında açıklamalarda bulundu. Özcan yaptığı açıklamada; “Bizi çok üzen Mengenlileri çok üzen Bolu’yu çok üzen bir gelişme yaşandı gecen hafta. Mengen’de 7 yıldır faaliyette olan Gastronomi bölümü ki aşçılığın merkezidir Mengen. Bütün dünya bunu bilir bırakın Türkiye’yi.7 yıldır Mengen de faaliyette 3 dönem mezunlarını vermek üzere bu yıl itibari ile 300’e yakın öğrenci mezun olacak. Önümüzdeki yıl bu sayı 500’e çıkacak. Ancak yeni gelen rektörümüz maalesef Gastronomi bölümünün Mengen’den alınıp Bolu’ya taşınması konusunda bir kara hazırlığı içersinde. Geçtiğimiz günlerde Mengen belediye başkanımızın başkanlığında Mengen’deki sivil toplum örgütleri STK’lar, meslek odaları, siyasi parti temsilcileri bir araya gelip rektör hoca ile görüştürler. Ancak bu gün itibari ile rektör hoca geri adım atmaya yanaşmıyor. Gerekçe olarak da diyor ki öğretim görevlilerin Mengene gidişinde zorluk varmış.  Hani şeye benziyor bu şu okullar olmasa Milli Eğitim Bakanlığı ne kadar yapılara benziyor. Böyle bir mantık olabilir mi? Üstelik şunu da belirtmek lazım. Bu karar öyle bir zamanda alınıyor ki 9 Nisan da Mengen’deki üniversite kampusünün yeni ihalesi var.  Mengen de zamanında hayır sever Mengenliler İzzet Baysal Vâkıfına 28 bin metre karelik bir alan hibe ediyorlar. Rahmetli İzzet Baysal’da diyor ki. Siz merek etmeyin vasiyetimdir. Bu alana eğitim kurumları yapılacak diyor. Bu vasiyetin gereği olarak Mengen’e bu Gastronomi bölümü yapılmıştı. Aşçılık yüksek okulu da faaliyete geçecekti” ifadelerini kullandı.

 

“MENGEN HALKI BU KONUDA YALNIZ DEĞİL”

 

 

 Ak partili milletvekillerine seslenerek bu konunun siyaset üstü bir konu olduğunu ve hep birlikte Mengen’e sahip çıkmaları gerektiğini söyleyen Özcan açıklamasının devamında; “Dediğimiz gibi sayın rektörün hepimizi üzen Mengenli hemşerilerimizi derinden üzen bu kararın alınması büyük bir infiale ulaştı. Bizlerde cumartesi günü il başkanlarımızlar, il örgütümüzle Mengen de olacağız. Mengenli hemşerilerimiz Gastronomi bölünün Mengen de kalması için bir imza kampanyası düzenliyor. Biz de bu imza kampanyasına destek vereceğiz. Rahmetli İzzet Baysalı vasiyetinin hayata geçirilmesine engellemeye yönelik bu kararı tanımadığımız Mengen’den haykıracağız.  Önümüzdeki günlerde de sayın rektöre gidip tekrar net ifadelerle altını çizerek Gastronomi bölümünün Mengen’den taşınamayacağını henüz sayın rektörün İzzet Baysal’ın vasiyetini idrak edemediğini kendisi ile paylaşacağız. Bundan da gerekli dersi almazsa sayın rektör ve üniversite yönetimi biz bunu TBMM’de de en net şekilde yorumlamaya devam edeceğiz. Mengen halkı bu konuda yalnız değil. Bolu halkı olarak, Bolulu siyasiler olarak biz bu işin beşindeyiz. Ak parti milletvekillerine de buradan sesleniyorum. Hep birlikte Mengen’e sahip çıkalım. Bu konu siyaset üstü bir konudur. Mengen’deki herkesi ilgilendiren bir konudur” ifadelerini yer verdi.

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Ali Nazmi Yıldız  (23.02.2018 16:42:48)

  Geçtiğimiz günlerde Sayın belediye başkanımızla birlikte Sayın Rektörle yapılan toplantıya ben de katıldım.Sayın Milletvekilimiz Tanju Özcanın ifade ettiği gerekçe Öğretim görevlilerinin Mengene gidiş geliş sorunu gibi gösterilmiş.Öyle olsa Sayın REKTÖR bize Mengene başka bölümler vereceğiz,ifadesini kullanmazdı.Amaç maalesef farklı.Toplantıya katılan tüm Mengenli hemşerilerimde bunu teyit edeceklerdir.GASTRONOMİ bölümünü Mengenden almak için oyunlar oynanmaktadır.Saygılarımla.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit