• resmi ilanlar

İTİRAFÇILAR ANLATIYOR, SANIKLARIN RENGİ KAÇIYOR!

2018-02-11 11:00:12

Tek tek isimleri veriyorlar

Karaçayır’da oluşturulan Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde ifade veren Melike Büşra Bayramoğlu, Elif Y. ve Murat Baltacı, FETÖ’nün Bolu yapılanmasında görev alan isimleri tek tek isimleri ve görevleriyle anlattı. Elif Y. üniversite son sınıfa giderken evlenmek istediğini söylediğini ve bunun üzerine örgüt tarafından asker olan eşiyle tanıştırıldığını aktardı. Bolu Adliyesi’nde görevli memur ve infaz koruma memurlarına sohbet ağabeyliği yaptığını itiraf eden Murat Baltacı’da bildiği isimleri mahkeme salonunda dile getirdi.

Haber: Hakan Aydın

 

Melike Büşra Bayramoğlu

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı bulunan Ömer Faruk Zorlu’nun eski eşi, Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde ifade verdi. Bayramoğlu verdiği ifadede şunları söyledi;

EVLENDİKTEN SONRA ANLADIM

Uzaktan akraba olduğumuz için görücü usulü evlendik. Evlendikten sonra kendisinin(Ömer Faruk Zorlu) örgüte üye olduğunu anladım. Sık sık toplantılara gidip evde de toplantılar düzenlerdi. Bir defasında abi olup olmadığımı sordum. ‘Olayım mı?’ dedi. Ne değişeceğini sordum. Eve akşamları geç geleceğini. Evleri kontrol edeceğini söyledi. Ben de kabul etmedim. 

DÜĞÜN TAKILARINI BOZDURARAK BANK ASYAYA YATIRMAK İSTEMİŞ

Yurtdışında yüksek lisans yaparken de örgütün evlerinde kalmış. Japonya da yaptı yüksek lisansı. Bunu bana anlatmıştı. Şimdi de Japonya da olduğunu duydum.  Bankaya ilişkin işlemler başladığında ‘bankamızı batırıyorlar. Benin destek olmam gerek’ diyerek düğünde verilen altınları satmak istedi. Ben buna müsaade etmedim.  Bu nedenle tartıştık ve ondan sonra da ondan ayrıldım.

15 TEMMUZ’DAN ÖNCE İŞTEN ATILDI

Ayrılma aşamasında bana fiziki şiddet de uyguladı. Bir süre Bolu’da yaşadı.  15 Temmuz’dan önce işten atıldı. Ben gözaltındayken Bolu’da yaşıyordu. Hatta 3 ay sonra evlendi. Daha sonra yurtdışına gittiğini öğrendim.  Zaman Gazetesi aboneliği de vardı ama ofisine giderdi. Eve gelmezdi. 

BENİ EVE ALMAZDI

Örgüt toplantılarına katılırdı. Bazen de bizde olurdu. Toplantının bizde olduğu dönemde beni eve almazdı. Bana başka planlar yapmamı söylerdi. 

EVİ BOŞALTIP ÖĞRENCİLERE TAHSİS ETMİŞLER

Babası Dursun zorlu eski eşimin babasıdır. Bütün hal, hareket, tavır ve konuşmalarından örgütün içinde olduğunu değerlendiriyorum. Büyük çocuklarını örgüte ait evlerde kaldıklarından bahsediyorlardı. Evlerini zaman zaman boşaltıp yaylaya giderlerdi. Ben neden böyle yaptıklarını sorduğumda; eve öğrencilerin gelip ders çalışacaklarını söylerdi. Ben tanıyıp tanımadıklarını sorduğumda, bunu hep yaptıklarını, bir şey olmayacağını söylemişlerdi. Bu öğrencilerin örgütün yetiştirdiği öğrenciler olduğunu düşünüyorum. Aile meclisindeki konuşmalarında sürekli örgütün liderini ve faaliyetlerini övüyorlardı.  Bizzat bana örgüte ilişkin telkinde bulunmadılar.

 

ELİF Y.

2012-2016 yılları arasında örgütün ev sorumluluğundan, evlerin manevi sorumluluğuna kadar birçok kademesinde görev yaptığını belirten Elif Y., yine örgüt tarafından kendisine önerilen asker olan eşiyle evlendiğini ve bu noktadan sonra örgütteki görevlerinden ayrıldığını açıkladı. Elif Y. verdiği ifadede şunları söyledi;

YURT ÇIKMAYINCA ÖRGÜT EVİNDE KALMIŞ

Ben 2012 yılında üniversiteyi kazanınca Bolu’ya geldim. Burada yurt çıkmayınca örgüte bağlı evlerde kaldım. Önce evlerde öğrenci olarak barındım. Sonrasında ev ablalığı, ardından Bölge Talebe Mesulu, onun ardından Küçük Bölgeci daha sonra ise evlerin maneviyatından sorumlu abla oldum. Bu süreçte 2012’de il’de ilk olarak Nuray Ataoğlu ile tanıştım. Kendisi evlere sohbet vermeye geliyordu. Bu sohbetlerde Kuranı Kerim okunur, namaz kılınırdı. Zaman zaman Fethullah Gülen’e ait kitap ve videolar seyredilirdi. Bu dönemde Nuray Ataoğlu Büyük Bölge Talebe Mesulu olarak görev yapıyordu. Daha sonrasında yurtların manevi sorumlusu olarak görev yaptı.

EŞİNİ ÖRGÜT BULMUŞ

Benim son sınıfta evlilikle ilgili Nuray Ataoğlu ile aramızda konuşma geçmişti. Eşimle 7 Kasım 2015 tarihinde tanışmama vesile olan kişidir. Bu evlilikten sonra benim görevlerim sona erdi.

KİMLERLE ÇALIŞTIĞINI ANLATTI

2013 yılı sonu yada 2014 başında Küçük Bölgeci olmuştum. Bu dönemde Dilek Torlakoğlu Büyük Bölgeci’ydi. Ben kendisine bağlıydım. Torlakoğlu’nun görevi değişti. Daha sonra soyadını hatırlayamadığım Zeynep simli kadına bağlandım. Zeynep isimli abladan sonra Zehra Deniz Büyük Bölge Talebe Mesulu oldu. Büyük Talebe mesulleri(BBTM) sadece evlerde kalan bayanların maneviyatlarıyla ilgileniyorlardı.

EVLENECEĞİ KİŞİYİ NACİYE YORUL SEÇMİŞ

Naciye Yorul mezuncu olarak görevliydi. Üniversite mezunlarının istihdamı, evlilik gibi işlemlerini takip ederdi. Benim evleneceğim kişiyi de bu şahıs bulmuştur. Mezuncu olarak görev yapan kişinin de BBTM’ler gibi il imamına bağlı olarak çalıştığını düşünüyorum. Doğrudan il imamına bağlıydılar.

BBTM YARDIMCILARINDAN SORUMLUYDU

Süheyla Şengül isimli şahıs ise BBTM Yardımcılarının ablalığını yapıyordu. BBTM Yardımcılar BBTM’lere bağlı olmakla birlikte bir de ayrı sorumluları vardı. Bu şahısta o tarihte Süheyla Şengül idi.

KADINLARIN İL İMAMININ İSMİNİ VERDİ

Bolu’da ortalama 6 büyük bölge vardı. Her birimin başında BBTM’ler, BBTM Yardımcıları, Küçük Bölgeciler ve evler vardı. En üstte kadınlardan sorumlu kadın il imamı vardı. Ben görevdeyken kadınların il imamı ismini ‘Hafize’ olarak bildiğim, duruşma salonunda şuanda gördüğüm Hafize Tosun olduğunu biliyorum. Kadınlardan sorumlu il imamıdır.

MURAT BALTACI

Adliye’den sorumlu mahrem imamlar davası nedeniyle Ankara’da yargılanan Murat Baltacı, Bolu’ya gelerek FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün il yapılanmasında grev aldığını bildiği şahıslar hakkında açıklamalarda bulundu. Bolu Adliyesi’nde ki memur ve infaz memurlarının sohbet ağabeyliğini yaptığını belirten Murat Baltacı, Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde şunları söyledi;

SOHBETLERİN ABİLİĞİNİ DAVUT ALCI YAPARDI

Ben Davut Alcı’yı sohbetlerden tanırım. Cemaat sohbetlerine beraber giderdik. Katıldığımız sohbetlerin abiliğini Davut Alcı yapardı. 2008’den sonra sohbet guruplarımız ayrıldı. O nedenle devamında hangi sohbet gurubunda yer aldığını bilemem. Ancak kendisi benim Memur Sen TOKİ’den de komşumdur. Sadece komşuluk ilişkimiz nedeniyle görüşmelerimiz olmuştur.

HALİL İLTER MEMURLAR GURUBUNDAYDI

Halil İlter isimli şahsı sohbetlerden tanırım. 2013 yılında aynı guruptaydık. Ben 2013’den sonra adliyenin memurlarından sorumlu guruba geçtim ve sohbet ağabeyliği yaptım. Bu nedenle Halil İlter’in memurlar gurubundan ayrıldım. İlter’in daha sonra gurupta yer alıp almadığını bilmiyorum.

MÜHENDİSLERDEN SORUMLU OLDUĞUNU DUYDUM

Sedat Canyurt öğretmen arkadaşımdır. 2008-2013 yılları arasında öğretmen sohbetlerine beraber giderdik. Sonrasında Sedat Canyurt’un mühendislerden sorumlu olduğunu duydum. Bizzat göremedim.

 

 

Cuma günü verilen ifadelerin ardından Bolu Ağır Ceza Mahkemesi ara karar verirken, tutuklu sanıkların tutukluğunun devamına ve bir sonraki mahkemenin 23 Şubat 2018 tarihinde görülmesine karar verdi. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit