• resmi ilanlar

SAADET PARTİSİ ADİL SEÇİM, ADİL SİSTEM İSTİYOR

2018-02-11 11:00:05

Saadet Partisi Bolu İl Başkanı Veysel Çetinkaya Saadet partisi Genel merkezi tarafından bilgilendirme amacıyla hazırlanan ‘Adil Seçim Adil Sistem' ve ‘Şehir Hastaneleri Raporu' isimli iki ayrı kitapçık hakkında açıklamalarda bulundu.

Haber; Sefa GÜNAY

Saadet partisi Genel merkezi tarafından bilgilendirme amacıyla hazırlanan ‘Adil Seçim Adil Sistem’ ve ‘Şehir Hastaneleri Raporu’adlı kitapçıklar hakkında Bolu Saadet Partisi İl Başkanı Veysel Çetinkaya açıklamalarda bulundu. Çetinkaya yaptığı açıklamada; “Öncelikle Adil Seçim Adil Sistem dediğim kitapçık özellikle şunun ile alakalı: Türkiye’de biliyorsunuz geçen yıl cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçildi. Bu münasebetle de şu aralar seçim ile ilgili uyum yasalarını çıkaracak meclis. Bununla ilgili genel merkezimiz bu kitapçığı hazırlandı. Bizlerin istediği arzu ettiğimiz şeyler, bunun içinde ne var. Özellikle Türkiye’de secim sistemi yönetimde istikrara önem veriyordu. Adaleti biraz rafa kaldırmıştı 12 Eylül anayasası ile. %10’luk baraj sistemi getirilmişti. Ve %10’luk baraj sistemi de küçük partilerin yok olmasına, tarih sayfalarından silinmesine vesile olmuş. Birçok bizim partiye oy verenler bizim parti kazanamayacak düşüncesiyle ikinci tercihlerine dönmeye başladılar. Tabi bu da bu tür partilerin zor anlar yaşamasına sebep oldu. Şimdi Cumhurbaşkanlığı secim sisteminde 50+1 esası getirildiği için yönetimde istikrar sağlandı. Şimdi asıl olan temsili adalet olması için biz en başta %10’luk barajının kaldırılması taraftarıyız. Eğer temsili adalet herkesin temsil edecekse bunun kaldırılma şartı var. Adalet bunu gerektirir. Ayrıca  Türkiye de  siyasal hayatın vazgeçilmez unsurları partiler deniliyor. Partiler de anayasa güvencesi içerside ve bunun için anayasa partilere yardımı taahhüt ediyor. Bunun içeriliği ise kanunla belirleniyor. Bunun içinde barajlar koyulmuş. Halbuki biz Saadet partisi olarak bu gün Türkiye de teşkilatlanmış Yargıtay kayıtlarına göre ikinci partiyiz. Yani Ak Partiden sonra ikinci partiyiz. Cumhuriyet Halk Partisinden de Milliyetçi Hareket Partisinden de fazla teşkilatımız mevcut. 81 il de ve 970 ilçenin büyük çoğunluğunda kongrelerini yapmış ve teşkilatlar hazır bir şekilde. Bu gün biz seçim yardımı alamıyoruz. Bu adalet değil yani.  Yeni çıkacak yasalarda buna dikkat edilmesini diliyoruz” dedi.

“Biz böyle bir şeye karşı olduğumuzu ifade ediyoruz"

Şehir Hastaneleri Raporu kitapçığı hakkında da bilgi veren Çetinkaya; “Şehir Hastaneleri Raporu kitapçığı ise Bolu’muzda yok. Yer alındı deniliyor. Bazı büyük şehirlerde şehir hastaneleri var. Bunların işleyiş biçimi ile ilgili partimizin hazırlamış olduğu bir rapor. Bunda başlıca maddeler şu, bunları tamamen yap işlet devret modeline göre farklı modelle inşa ediliyor. Ve devlet ondan elini eteğini çekiyor. Sadece diyor ki sana %70 doluluk garantisi veriyorum.  Hasta olmaya adeta teşvik ediyor. Eğer %70’den az dolu olursa onun karşılığını devlet ödeyecek. Böyle bir anlayışla bunu özel şirketlere devrediyor. Bir nevi özel hastane oluyor. Biz böyle bir şeye karşı olduğumuzu ifade ediyoruz. Bunu da bir rapor haline getirdik” ifadelerini kullandı.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit