• resmi ilanlar

POLİS MEMURU DARBE AKŞAMINI ANLATTI

2018-01-12 11:00:12

FETO/PDY terör örgütünün Emniyet yapılanmasına ilişkin başlanılan yargılamalarda tanık dinlenmesi tamamlandı. 15 Temmuz gecesi görevde olduğunu söyleyen polis memuru O.C. “Sanık Ümit Namlı ‘Sarayın etrafını askerler çevirmiş” dedi. Ben anlam veremedim. Bu olduğunda saat 20.30 civarıydı. Ben anlamayınca ‘Askerler Saray'ın etrafını neden çevirir' dedi. Telefonumdan birkaç farklı haber sitesine baktım bu tarz bir haber yoktu” dedi.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

FETO/PDY terör örgütünün Emniyet yapılanmasına ilişkin hazırlanan iddianame kapsamında yargılanmaya başlayan polis memurlarının duruşmasında tanık dinlenme aşamasının sonuna gelindi.

Duruşmada tanık olarak dinlenen R.K, bylock tespit edilen hattın kendisine ait olduğunu ancak eniştesi Ahmet Sürel tarafından kullanıldığını belirterek, “Bylock tespit edilen hattım eniştem tarafından kullanılıyordu ben hattı ona vermiştim. O dönemde Turkcell’de çalışıyordum hattı almak daha kolay oldu. Bu yüzden böyle bir yönteme başvurduk. Ben TRT’de yayın ve yapım elemanı olarak çalışırken 2017 Şubat ayında açığa alındım. Bylock kullandığım için açığa alındığım belirtildi. Numarayı sorguladığımda benim üzerime kayıtlı olan ancak eniştemin kullandığı hat olduğunu anladım” dedi.

“HADDİNİ BİL, SENİ BİTİRİRİZ”

Tanık S.Z. ise komiserlik sınavında çalışmadığı halde 83 puan alan tutuksuz yargılanan Cahit S.’nin rahat davrandığını söyleyerek, “Silvan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli olduğum yıllarda 2014 yılı bahar aylarında konserlik sınavı yapılmıştı. Sınavda fazla çalışmadığını gözlemlediğim şahıs 83 gibi yüksek bir puan almıştı. Bu dikkatimi çekti ve kendisine nasıl böyle puan aldığını, abilerinin soruları verip vermediğini sordum. Bana kızarak ‘Bizim hakkımızda çok konuşuyorsun. Haddini bil seni bitiririz. Ekmek yiyecek yer bulamazsın’ diye tehdit etti. O tarihlerde Mehmet Doğan isimli polisle birlikte örgütün içinde olduğunu biliyorduk. Ancak o tarihlerde cemaat olarak adlandırılıyordu. 2014’te Bolu’ya tayin oldu ondan sonra bir faaliyeti olup olmadığımı bilemiyorum. Daha doğrusu beni Mehmet Doğan tehdit etti o esnada. Cahit S. de beraberdi, bu tehditleri fiziki olarak onaylamıştı” dedi.

“HENÜZ HABER DÜŞMEDEN DARBEYİ SÖYLEDİ”

İl Emniyet Müdürlüğü’nde polis memuru olarak çalışan O.C., 15 Temmuz gecesi Ümit Namlı’nın olay haber sitelerine düşmeden kendisine “sarayın etrafını askerler çevirmiş” dediğini ifade etti. O gece Ümit Namlı’nın çok rahat tavırlar sergilediğini belirten O.C., “Ben önceki ifademi tekrar ediyorum. İl Emniyet Müdürlüğünde çalışıyorum. 15 Temmuz gecesi saat 20.00 sıralarında nöbetçi müdür olan Ümit Namlı ile birlikte resmî araçla Emniyet Müdürlüğüne geldik. Aynı gece Uğur Yaşar Günaydın da nöbetçi müdürdü. Ümit Namlı müdürlükte iken yanıma gelerek Uğur Müdürü evden almamızı söyledi. Ben şoför olarak araca bindim. Ümit Namlı da benimle birlikte ön koltuğa oturdu. Hareket etmeden önce Ümit Namlı ‘Sarayın etrafını askerler çevirmiş” dedi. Ben anlam veremedim. Bu olduğunda saat 20.30 civarıydı. Ben anlamayınca ‘Askerler Saray’ın etrafını neden çevirir’ dedi ve Uğur Müdürü almaya gitmemizi söyledi. Yola çıkmadan önce telefonumdan birkaç farklı haber sitesine baktım bu tarz bir haber yoktu. Ümit Namlı ise facebook benzeri bir programdan bir şeylere bakıyordu. Biz akabinde Uğur Müdürü almak in evine doğru hareket ettik. Aldıktan sonra tekrar Emniyet Müdürlüğü’ne döndük. Ümit müdürün bahsettiği şekilde bir haber hala haber sitelerinde yoktu. Müdürlüğe geldiğimizde ben ‘Müdürüm siz darbeyi ima ediyorsunuz ama buna kimse müsaade etmez’ dedim. ‘Ne yapabilirsin ki’ falan diye bir şeyler söyledi. Normalde denetlemeye saat 1’den önce çıkmıyorduk. O akşam Uğur Müdüre erken denetlemeye çıkacağını söyledi. 

“BEN SIKIN DEDİĞİMDE KAFALARINA SIKACAKSINIZ”

Sonra devriye attık ve Bahçelievler karakoluna geldik. Biz daha araç içindeyken İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya da oradaydı. Kendisi asker kıyafetli teröristleri kast ederek “Ben sıkın dediğimde kafalarına sıkacaksınız. Ben sıkın dediğimde sıkmayanın kafasına ben sıkarım” şeklinde telefon görüşmeleri yapıyordu. Bu sırada İstanbul’dan da köprünün kapatıldığı yönünde haberler gelmeye başlamıştı. Biz bunun üzerine mp5 silahlarımızı aldık. Bu sırada Mete Bülbül’ü de Ümit Namlı ile görüşürken gördüm. Ümit Namlı’nın o akşamki hareketleri ve rahatlığı bana darbe girişiminden memnun olduğu yönünde bir intiba edindirdi. Mete Bülbül ile ilgili böyle bir kanaatim yoktur. Fakat onda da rahat hareketler gözlemledim. Polis merkezine ilerleyen süreçte takviye ekipler geldi. İstanbul’daki polislerin silahlarını alındığı, tankların çıktığı yönünde bildiler geldi. Olaylara göre dışarıda sohbet ederken asker gelecek, tanklar gelecek şeklinde konuşmalar geçti. Mete Bülbül bu sırada rahat bir şekilde ‘tanklar gelsin’ dedi.  Ben ona sinirlenerek oradan ayrıldım” Dedi.

“ŞOFÖRLÜĞÜNÜ YAPMAK İSTEMEDİM”

Tanık ifadesinin devamında da “Bir önceki nöbetimde 2 gün önce siyasi laf geçmişti. Yine Mete Bülbül, Ümit Namlıya hitaben ‘bu AK Partilileri çala çala doyuramadık’ şeklinde bir konuşmada bulunmuştu. Ben bu nedenle darbe gecesi de hareketlerinden rahatsız olmuştum. Gecenin devamında Ümit Namlı’nın şoförlüğünü yapmaktan rahatsızlık duydum. Bu görevi yapmayacağımı şu anki emniyet müdür yardımcılarımız Tuncay müdüre ve Ali Müdüre de söyledim. Onlar şimdilik görevi yapmamız yarın her şeyin daha farklı olacağını söylediler. Hatta bu konuda Ümit Namlı ile de tartıştım” dedi.

 

Duruşma 26 Ocak 2018 tarihine kadar ara verildi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit