• resmi ilanlar

Polis baskısıyla ifade vermiş

2017-12-15 11:00:09

FETO/PDY soruşturmaları kapsamında hakkında iddianame hazırlanan Abant İzzet Baysal Üniversitesi sınıf öğrencisi Onur Kıraç, ilk kez hakim karşısına çıktı. Bylock kullandığı iddia edilen ve tutuklu olarak yargılanan Onur Kıraç, emniyet ve savcılıktaki tüm ifadelerini reddederek, baskı gördüğünü söyledi.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Örgüte ait evlerde kaldığı iddia edilen Onur Kıraç, “Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Ben 2012’de AİBÜ kamu yönetimini kazandım. 2016’da okulu bitiremeyince önlisans diplomasi alarak Yalova’ya ailemin yanına döndüm. Özel bir hastanede çalışmaya başladım. Darbe teşebbüsünden sonra gözaltına alındım. Kolluk aşamasında ifadem alınırken baskı uygulandı. Israrla Hayrullah Deniz isimli şahsı tanıyıp tanımadığım soruldu. Ben de istedikleri şekilde beyanda bulunmak zorumda kaldım. Bu nedenle kolluk ve savcılıkta alınan beyanları kabul etmiyorum.

Ben okula ek yerleştirme ile yerleştim. Sonra geç saatlerde Bolu’ya geldim. Konaklamam için yer ararken Davut K. ile tanıştım. Ev aramaya başladık. Bir süre orda kaldık. Daha sonra 2. Sınıfta sebze halinde çalışmaya başladım. Burada Berat H. isimli şahısla tanıştım. Onunla kalmaya başladık. 2016’ya kadar da beratla evde kaldık. Evin cemaatle ilgisi bulunmamaktadır” dedi.

Örgüt üyesi olarak yargılanan Hayrullah Deniz’i gerçekte tanımadığını, ancak emniyetteki baskıya dayanamayarak yanlış beyanda bulunduğunu ifade eden Onur Kıraç, “Hayrullah Deniz’i gerçekte tanımam. Ama maç izlemek için doruk akademi Gençlik Derneğine zaman zaman giderdim. Uygun fiyata maç izleme olanağımız vardı. Orada Hayrullah isimli bir şahısla tanıştım. Sonradan soyadının Deniz olduğunu öğrendim. Bize dini sohbetler düzenlediğine yönelik verdiğim beyan doğru değildir. Bunu psikolojik baskı ile söyledim. Zeki Y.’yi de Doruk Akademiden tanıyorum. Dernekçe yapılan maçlara katıldık. Mac sırasında kendisiyle tartışmıştım. Belki bu tartışmadan kaynaklı husumet nedeniyle aleyhime beyanda bulunmuş olabilir.

Bankasya hesabıma 2014 Eylül’de para yatırdığım doğrudur. Babam bana sürekli para gönderemediği için bir defalığına para göndermekteydi. Ben de bu parayı muhafaza etmek adına oraya yatırmıştım. Bankaya para yatırılması konusunda emir yada talimat almadım. FEM dershanesinde eğitim gördüğüm belirtilmiş. Ama ben hiçbir şekilde eğitim almadım. Elbistan’dayken Gümüş Küre isimli dershanede eğitim görmüştüm. Bu dershane halen faaldir. Örgütle bağlantısı bulunmamaktadır. Beraatımı talep ediyorum” diye konuştu. 

Daha önceki ifadelerini baskı altında verdiğini söyleyen Kıraç, “Savcılıkta ‘FETO’nun öğrenci evlerinde bir yıl kaldım, dini sohbetler yapılıyordu. Biri yabancı uyrukluydu. FETO kitapları okutuluyordu. Video izletiliyordu. Hayrullah Deniz 2013’e kadar zaman zaman dini sohbetler yapmaya gelirdi’ şeklindeki beyanlarını reddetti. Baskıya dayalı beyanlarımı kabul etmiyorum. Bylock’un 9 IP’sine 144 kez bağlandığım iddia ediliyor. Ben bylock indirmedim, kullanmadım. Nasıl bir program olduğunu da bilmiyorum. İddiaları hiçbir şekilde kabul etmiyorum” dedi.

 

Üniversite öğrencisinin tutukluluk halinin devamına karar verildi. 8 Şubat 2018’e ertelenen duruşmada 3 kişi de tanık olarak dinlenecek. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit