• resmi ilanlar

PKK KAMPI NEYSE FETO OKULU O’DUR

2017-12-13 15:07:23

Üniversite eğitimi sırasında örgüte müzahir yurtlarda kalan ve sonrasında da yurtlarda müdür ve müdür yardımcılığı yapan Merve Bostancı, savunmasında ağlayarak hiçbir şey yapmadığını söyledi. Mahkeme Başkanı bunun üzerine “PKK’nin Bekaa kampı neyse, ya da diğer terör örgütlerini kampları neyse bu okul ve yurtlar da Fetullah Gülen terör örgütünün kamplarıdır. Ve siz tam da bu kamplarda çalışmış durumdasınız. Benim ilgim yok diyorsunuz ama bu okul ve yurtlar terör örgütü üyesi yetiştirme merkezi gibiydi” dedi.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

FETO/PDY operasyonları kapsamında örgütün gizli haberleşme programı Bylock kullandıkları iddialarıyla haklarında iddianame hazırlanan 19 kişi yargı karşısına çıktı. 2.’si firari toplam 19 sanıktan 1’i kadın 13’ünün tutuklu olduğu dosyada, sanıklar haklarındaki iddiaları yanıtladılar.

İddianamede adı geçen Ali Saçlı, Ayşe Nur Salbaş, Ebru Saçlı, Emre Çağlar, Ercan Sarıca, Fatih Şentürk, Fırat Meço, Gökhan Bostancı, Gökhan Sefil, Gülgün Dikci, Merve Bostancı, Murat Bozbeşparmak, Mustafa Sunkar, Soner Aksu, Tuncay Yıldırım, Yakup Türkoğlu, Yusuf Yüce ifade verirken Haris Dikci ve Zeynep Hazar’ın firari olduğu belirtildi.

Mustafa Sunkar

“TÜBİTAK FİRARİLERİ TARAFINDAN BU YAZILIMLAR YAPILMIŞ”

Görevinden açığa alınan ve hakkındaki araştırmanın devam ettiğini belirten Araştırma Görevlisi Mustafa Sunkar, “Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Ben AİBÜ araştırma görevlisiyim. Hiçbir şekilde bu örgütle bir bağlantım bulunmamaktadır. 15 Temmuzdan sonra hakkımda bylock kullandığım iddiası ortaya atıldı.  Bu nedenle açığa alındım. Kurum araştırmam henüz çıktığı için halen açıktayım. Ancak ben adı geçen programı hiçbir şekilde kullanmadım. Ben kuran’ı ve onun emirlerini esas alan bir din anlayışına sahibim. Hiçbir cemaat, tarikat ve şeyhe bağlı olunmaması gerektiğini düşünüyorum. Darbe teşebbüsüne kadar da bu fikirlerimi değişik mecralarda paylaştım. Sosyal medyadan yapmış olduğum paylaşımlar mevcuttur.  Bu paylaşımlar incelendiğinde cemaat olarak adlandırılan yapının yöntemlerini ağır şekilde eleştirdiğim ve bu yöntem ve çalışmaların vatana ihanet gibi algılanması gerektiğini beyan ettiğim anlaşılacaktır. Bu tarz görüşler beyan eden birinin örgütün gizli haberleşme programını kullanması olası değildir. Bu tespitin teknik bir hatadan kaynaklandığını düşünüyorum. Bylock tespitine ilişkin tutanak ve BTK kayıtları incelendiğinde programa 12 kez erişim sağladığım iddia edilmektedir. Cdnat kayıtları incelendiğinde bu erişimin üç gün içinde erişim sağladığım görülüyor. Ben namaz saatlerini indirmiştim. Bunu morbeyin isimli şirketin piyasaya sürdüğünü öğrendim. TÜBİTAK’ta çalışan bilim ekibinde olan ve bu yazılımı yapan iki kişinin darbe teşebbüsü öncesi yurtdışına kaçtıklarını öğrendim. Bu programı yazan şahısların bylock IP’lerini kullandıklarını tespit ettim. Ben devletimizin bu durumun ortaya çıkarılması için çalışma yürüttüğünü ve neticenin kısa sürede paylaşılacağını da biliyorum. Beraatıma karar verilmesini talep ediyorum.

Soner Aksu

“NAMAZ VAKİTLERİ PROGRAMINI İNDİRDİM”

Bylock adlı programa 56 kez erişim sağladığı iddia edilen ve tutuklu olarak yargılanan Soner Aksu, “Ben babasız büyüdüm. İlk ve ortaokulu Mudurnu’da okudum. Karaelmas Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliği’nden mezun oldum. Bir dönem sonradan adı özelleşince Yıldız Entegre olarak değişen Gentaş adlı şirkette çalışmaya başladım. Aynı zamanda yüksek lisansımı yaptım. AİBÜ’nün açtığı öğretim görevlisi sınavını kazanarak 2011 yılında AİBÜ kadrosuna geçtim. 2011’den sonra öğretim görevlisi olarak hizmet ettim. Hayatımın hiçbir döneminde bu örgütle bir kesişme yaşamadım. Öğrencilerim bu hususta dinlenebilir. Benim örgütle bağlantıma ilişkin bir delil bulunamayacağı kanaatindeyim. İddianamede yalnızca bylock bulunduğu gerekçe gösterilmiştir. Ben bu programı indirip kullanmadım. Tespitte teknik bir hata olduğunu düşünüyorum. Morbeyin uygulaması nedeniyle hatalı tespitlerin olabileceği son zamanlarda dillendirmeye başlamıştı. Ben de namaz vakitleri isimli uygulamayı indirip kullanmıştım. Tespittin bundan kaynaklamış olabileceğini düşünüyorum. Ben milliyetçi bir ailede büyüdüm. Örgüt üyeliği suçlamasını kabul etmiyorum. Çocuklarım ve ailem mağdur olmuştur. 10 ayı aşan tutukluluğumun sonlandırılmasını talep ediyorum.

Merve Bostancı

ÖRGÜTÜN YURTLARINDA MÜDÜRLÜK YAPMIŞ

Örgüte müzahir yurtlarda yöneticilik yapan Merve Bostancı, “Ben Darende’de de doğup büyüdüm. AİBÜ sınıf öğretmenliği bölümünü kazandım. Kayıt için geldiğimde birçok yurdun broşürlerinin dağıtıldığını gördüm. Kalacak yerim olmadığı için Muradiye Yurdunu gidip gördüm. Kalabileceğimi düşünerek görüştüm ve 2 ay kadar orda kaldım. Daha sonra okuldan iki arkadaşla ev tutarak ayrıldım. Üniversiteden mezun olunca Bolu’da iş aramaya başladım. Kpss’yi kazanamamıştım. Fehime Daylan Kız Öğrenci Yurduna başvurdum. Burada önce müdür yardımcısı ardından müdür olarak çalıştım. Kpss için memleketime döndüm. 2014 Ekim’de Gökhan Bostancı ile evlendim. Bu nedenle yeniden Bolu’ya taşındım. Bolu’ya gelince Leyla Hanım Kız Öğrenci Yurdunda müdür olarak çalışmaya devam ettim. 2016 Mart’ta da kendi isteğimle ayrıldım. Bahsettiğim yurtlarda çalışma nedenim kimseye yük olmamak ve hayatımı idame ettirme gayesiydi. Devletime ve milletime zarar getirecek hiçbir faaliyette bulunmadım. Bu yüzden hakkımdaki örgüt üyeliği suçlamasını kabul etmiyorum.

Bylock programını indirmedim ve kullanmadım. Döküm içeriklerinde ismim geçmiş olmakla birlikte bunun isim benzerliğinden kaynaklanmış olabileceğini düşünüyorum”

BU OKUL VE YURTLAR TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KAMPLARIYDI

Merve Bostancı’nın ağlayarak ısrarla hiçbir şey yapmadığını ısrarla söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı “PKK’nin Bekaa kampı neyse, yada diğer terör örgütlerini kampları neyse bu okul ve yurtlar da Fetullah Gülen terör örgütünün kamplarıdır. Ve siz tam da bu kamplarda çalışmış durumdasınız. Benim ilgim yok diyorsunuz ama bu okul ve yurtlar terör örgütü üyesi yetiştirme merkezi gibiydi” dedi.

2 YIL ÖRGÜT EVİNDE KALMIŞ 

Tuncay Yıldırım

Üniversite öğrencisi olan Tuncay Yıldırım “Ben Diyarbakır doğumluyum. Ailem küçük yaşlardayken Manisa’ya taşındı. Çocuklukta harçlığımı çıkarmak için birçok işle iştirak ettim. Üniversite sınavına 2 yıl hazırlandıktan sonra AİBÜ matematik bölümünü kazandım. Örgüte müzahir olan Körfez dershanesine 6 ay devam ettim. Fakat örgütsel bir faaliyet içinde olmadım. Çalıştığım kafede Hizbullah bağlantısı olabileceğini tahmin ettiğim kişinin ev ayarlama talebini de örgütsel faaliyet içinde olmak istemediğimden kabul etmedim. Bolu’ya kayıt için geldiğimde otogarda Ömer isimli şahıs kalacak yerim olup olmadığını sordu. Olmadığını söyledim. Kendi evlerinde devlet yurtlarındaki fiyatlarla kalabileceğimi söyledi. Ben başkaca imkânları da araştırmak istedim. Okulda yurtların stantlarını gördüm. Fakat beni otogarda karşılayan şahsın teklifinden daha uygun fiyat veren yoktu. Bu kişinin beni takip ettiğini düşünüyorum. Okulda da karşıma çıktı. Teklifi uygun olduğu için kabul ettim ve beni Güzel Abant sitesindeki bir eve götürdü. Burada isimlerinin Furkan, Zübeyir ve İbrahim olduğunu bildiğim şahıslarla kaldım. Yine evde Mustafa isimli bizden sorumlu bir şahıs bulunmaktaydı. 2 yıl kadar bu evde ikamet ettim. Örgütsel bir faaliyet icra edilmedi. Ben yalnızca derslerimi düşündüm. Benim kendilerine yakın davranmamam nedeniyle onların da benden rahatsız olduklarını fark ettim. Daha sonra Veysi Y. isimli arkadaşımla eve çıktım. Son sınıfta da Mert T. ve Fethi isimli arkadaşımla kaldım. Örgütle irtibatım anlattıklarımdan ibarettir. Üyelik suçlamasını kabul etmiyorum. Evlerde tamamen maddi imkânsızlıklar nedeniyle kaldım. Dini sohbet toplantılarına veya örgütsel faaliyete iştirak etmedim.

Evden sorumlu Mustafa isimli şahıs bana gazete aboneliği teklif etti. Ama maddi nedenlerle kabul etmedim. Kabul etmememe rağmen adıma gazete gelmiş olabileceğini beyan ettim. Adıma gazete gelip gelmediğini bilmiyorum.

Bylock isimli programı hiçbir şekilde kullanmadım. Bylock tespit edildiği söylenen ve sonu 68 57 ile biten GSM hattını kullanmadım. Bir ara evde kalan yabancı uyruklu öğrenciler teklif etmişler ama ben kabul etmemiştim. Bilgim dışında adıma kayıtlı hat varsa bilmiyorum. Vedat H. isimli şahsı tanımam. Adıma çıkan hattın bu şahıs tarafından kullanılıp kullanılmadığını da bilmiyorum. Baz istasyon kayıtlarından benim tarafımdan kullanılıp kullanılmadığı anlaşılacaktır. Bylock tespit tarihinde de benim android özellikli bir telefonum yoktu. Dolayısıyla tespitin yanlış olduğunu düşünüyorum.

Doruk Akademi adlı derneğe ev abisi olan Mustafa götürmüştü. Dernekte lig TV izlendiği ve oyun oynandığını görmüştüm. Futbol düşkünü olarak ilgimi çekti. Benden üyelik yapmak amacıyla kimlik bilgilerini istemişlerdi. Kaydımın bu zaman yapıldığını düşünüyorum. Aktif bir üyeliğim bulunmamaktadır. Terör örgütü ile gönül bağım hiçbir şekilde olmadı. Maddi imkansızlıklar nedeniyle iki yıl örgüte muzahir evde kaldığımı kabul ediyorum.

“TERÖR ÖRGÜTÜNÜN OKULLARINA AİLEMİN YÖNLENDİRMESİYLE GİTTİM”

Yusuf Yüce

Ailesinin yönlendirmesiyle örgüte müzahir eğitim kurumlarında eğitim gördüğünü kabul eden Yusuf Yüce, “Ben örgüte müzahir Isparta’daki Altın başak Ortaokuluna, arkasından da Antalya’da Özel Antalya Yılmaz Lisesine kayıt yaptırdım. İki okulda da burslu okudum. Yönlendirme ailemden geldi. Daha sonra Antalya’da Turgut Reis dershanesine gittim. Üniversite sınavında Marmara İngilizce Tıp bölümünü kazandım. 2012 yılında mezun oldum. Altın başak, Antalya Yılmaz okulları ile Turgut Reis dershanesinin örgüte muzahir eğitim kurumları olduğunu kabul ediyorum. Ama burada okuma konusunda kullanılan iradenin benim tarafımdan olmadığını, ailemin yönlendirmesiyle gittiğimi belirtmek isterim. 2015’te Bitlis Tatvan acil bölümüne atandım. Buradan istifa edip 2013’te TUS sınavında AİBÜ dahiliye asistanlığını kazandım. Gözaltına alındığım tarihe kadar görev yaptım. Terör örgütü ile bağlantım, irtibatım ve ilişkim bulunmamaktadır. Örgüt üyeliği suçlamasıyla huzurda bulunuyor olmayı kabul etmiyorum.

Şubat 2017’de gözaltına alındım. Bylock isimli programın kullanıcısı olduğum dayanak gösterildi. Ben adı geçen programı indirip kullanmadım. Programın kullanıcısı olduğu iddia edilen listelerin sürekli değiştiği malumdur. Bu programı kullanmadığı halde namaz vakitleri, pusula programı gibi casus yazılımlarla bylock IP’sine irade dışında erişim sağlanabileceğine ilişkin iddialar bilinmekte. Benim kullanıcı olduğuma ilişkin iddianın da böyle bir sebepten kaynaklanmış olabileceğini düşünüyorum. Yapılacak teknik inceleme ile ortaya çıkarılmasını talep ediyorum.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit