• resmi ilanlar

AİBÜ-MÜSİAD İŞ BİRLİĞİ BAŞLADI!

2017-12-06 11:00:14

MÜSİAD Bolu Şube Başkanı Abdullah Abat ve beraberindeki heyet Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı'yı ziyaret etti. Ziyarette Üniversite ile Şehrin bir bütün haline gelmesi gerektiği konusunda fikir birliğine varıldı. Abdullah Abat, “Bu konuda MÜSİAD olarak taşın altına elimizi koymaya hazırız” dedi.

Bolu esnafı ve ticaretle uğraşan iş adamlarının desteğini alarak ilimizde yaşayan 30 bin civarında öğrencinin şehirle bütünleşmesi gerektiğini savunan MÜSİAD Başkanı Abdullah Abat, “İlimizdeki öğrenci potansiyeli şehrin ekonomisi açısından çok önemli. Bu potansiyeli kullanmak için öncelikle merkeze öğrencilerin faydalanabileceği bir kompleks yapmalıyız. Büyük bir tesis inşa edip öğrencilere burada bilim, teknoloji, sanat ve proje geliştirme noktasında destek olmalıyız. Bu şekilde halktan kopuk gibi algılanan Üniversitenin şehir ve kent halkıyla bütünleşmesi için somut adım atılmış olacak” dedi.

 

 

AKADEMİSYENLER İLE İŞ ADAMLARI ORTAK PROGRAM DÜZENLEMELİ

Kampüs içerisinde yapılan ticari merkezlerin mevcut noktadan sonra aşırıya kaçılmaması gerektiğini çünkü şehirdeki esnafın öğrencilerin sağladığı ekonomik katkıdan faydalanması gerektiğini söyleyen Abdullah Abat, ayrıca yeni spor kompleksi ve üniversite öğrencilerine sağlanacak sosyal imkanlar hakkında fikirlerini belirtti. Abat, Üniversitedeki akademisyenlerin, AR-GE programlarında kurumsallaşma anlamında işadamları ve ticaret erbaplarına destek olmaları gerektiğini ve bu konuda eğitim ve ortak programların yapılmasını savundu.

 

BOLU TÜRKİYE’NİN SPOR KENTİ OLACAK

Ziyaret, Bolu MÜSİAD Başkanı Abdullah Abat, Yönetim Kurulu Üyeleri Davut Uzun, Ali Abbas Açıkol, Genç MÜSİAD Başkanı Mehmet Aydın, Şube Müdürü Oğuz Solak, Basın Sorumlusu Melih Mermer’in katılımı ile gerçekleşti. Rektör Alişarlı, MÜSİAD Heyetine yapılacak olan yeni futbol kompleksi hakkında detaylı bilgi verdi. Projeleri bizzat anlatarak “Bolu Türkiye’nin spor kenti, markası olacak. Projeye futbol olarak başlanacak, daha sonra salon sporları, doğal kamp alanları ve su sporları da komplekse dahil olacak. Türkiye’deki tüm kulüplere hitap edeceğiz. Hedef Avrupa da marka olmak” dedi.

 

Başkan Abat, “Bolu da imkan çok ama görmek istemiyoruz. Bolu, spor ve turizm kenti olma yolunda ilerliyor. Bu işte STK’ların önemi çok büyük” dedi.

 

ÖĞRENCİLER İÇİN PROJELENDİRME MERKEZİ YAPMALIYIZ

Abat, Bolu’nun bilim ve teknik alandaki eksikliğine değinerek Rektör Alişarlı’ya öğrenciler için projelendirme merkezi yapılması gerektiğini söyledi. Bu merkezin içinde bilim ve teknik alanlar, sosyal alanlar, öğrencilere tüm olanakların sağlanacağı alanların olması gerektiğini belirten Abat’a Rektör Alişarlı’dan da destek geldi. Rektör Alişarlı, “Kampüsü teknik ve sosyal olarak ikiye böleceğiz. Eğitim seviyesini ve imkanlarımızı olabildiğince artırmaya çalışacağız” dedi.

 

BOLU’YA TEKNİK ÜNİVERSİTE KAZANDIRMALIYIZ

Başkan Abat, “Teknik üniversite Bolu’ya yakışır. Bu bölgede teknik bir üniversite yok. Biz iş adamları olarak Bolu halkı ve üniversite öğrencileri için bize düşen görevi yapmaya hazırız” dedi. MÜSİAD Başkan Yardımcısı Davut Uzun da, Bolu da özel bir üniversite açılması konusundaki görüşlerini belirtti ve “Bolu eğitim anlamında önde gelen illerimizden biridir. Türkiye’nin dört köşesinden yoğun talep görmektedir, özel bir üniversite Bolu’ya değer katar ve üniversite kenti olan şehrimize ekonomik anlamda destek sağlar.”dedi.

 

Rektör Alişarlı, “Bolu da inşaat sektörü hızlı, yapılan konut sayısı fazla ve birçoğu boş. Bunları insan doldurur, bu insanlar ise öğrencilerdir. Bolu bir özel üniversite ve bir Devlet üniversitesini kaldırabilecek potansiyelde” açıklamasını yaparak Davut Uzun’un görüşünü destekledi.

 

MÜSİAD heyetine yapılan ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Alişarlı, “Birlikte çalışarak Bolu’yu hak ettiği konuma getireceğiz” ifadesinde bulundu.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit