• resmi ilanlar

“TÜRK KADINI EFSANEDİR”

2017-12-05 11:00:02

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Kadına Seçme Seçilme Hakkının verilişinin 83. Yılı münasebetiyle MHP Kadın Kolları Teşkilatı tarafından basın açıklaması yayınlandı.

Haber: Sefa Günay

 

MHP Kadın Kolları Başkanı Sema Akgül Kışlak yayınladığı yazılı basın açıklaması ile günün anlam ve önemine dikkat çekti. Kışlak açıklamasında, “Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Türk kadınına söz sahibi olmanın yolunu açtığı, dünyanın dört bir yanında kadının geri planda olduğu dönemde, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yönetim kademelerinde kendi seçimini yapma, kendini temsil etme hakkını vererek demokrasinin ve cumhuriyetin beşiği olduğunun ispatını ortaya koyan bu hakkın verilişinin 83. Yılına erişmiş bulunuyoruz.Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin 2016 yılı TUIK verilerine baktığımız zaman Türkiye nüfusunun %49.8’ini yani 39 Milyon 771 bin 221’i biz Türk kadınları oluşturuyoruz. Nüfusta ki eşitliğimiz elbette ki seçme ve seçilmeye, kendi irademizi beyan etmeye yeter de artar bile” dedi.

Kışlak açıklamasında, “5 Aralık 1934 yılı kadınının sadece evinde hayat süren, kendi yazgısına boyun eğen ve tüm bunlara maruz kalmasını kadının fıtratı sayan zihniyetin önüne adeta set çekmiş, çelikten irade ortaya koymuş yepyeni bir sayfanın açılışıdır. Dünyanın her kesimin de kadın; kutsaldır, berekettir, nesillerin devamıdır lakin şunu belirtmeden geçemeyeceğim, dünya da kadın emanettir ama Türk kadını efsanedir. Olunmazı önce Allahın izni, sonra da bitmez tükenmez azmi ile mümkün kılandır. Cephe de asker, evin de hanım, ocağın da aş, devletine ordudur. Tüm bu irade ve kararlılığın kelime karşılığı olan Türk kadını nasıl olur da kendini temsil edemez nasıl olur da kendisini temsil edeni seçemez durumuna düşürülebilirdi? Tüm bunların medeniyet ve hars idealleriyle Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk görmezden gelemezdi ve gelmedi de. Hakkını arayan, hak için çabalayan kadınlarımızın yolu açılmış geleceği aydınlanmış ve bizde varız sözleri hayat bulmuştur. Her ne kadar ülkemizde ki yıllara göre tespit edilen istatistiksel veriler kadının çok fazla söz sahibi olma oranlarının düşük olduğunu göstermiş olsa da bizim Türk kadınına olan güvenimiz de desteğimiz de sonsuzdur. Zübeyde Hanımların, İlbilge Katunların, Kılafuz Haticelerin ve Halide Ediplerin yolun da yürüyen asil Türk kadını söz sahibi olduğun gün kut’lu olsun” ifadelerini kullandı.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit