• resmi ilanlar

AİBÜ'DEN 15 BİN KİŞİLİK STADYUM PROJESİ

2017-11-29 10:00:04

Abant İzzet Baysal Yerleşkesi üzerinde yaklaşık 50 dönümlük alana 15 bin kapasiteli yapılması düşünülen stadyumun yeşil alanla iç içe olacağı öğrenildi. Göztepe, Akhisar, Başakşehir ve Çorum Belediyespor stadyumlarının incelendiği Bolu'ya yakışan bir stadyumun yapılması için çalışmaların hızlandırıldığı öğrenildi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı; “Stadyumu 15 bin kişilik düşünüyoruz. 15 bin kişilik stadyum için kişi başı 1000 dolar telaffuz ediliyor. En ideal rakam bu. Türk Lirasına çevirdiğinizde de 40 milyona yakın bir rakam ortaya çıkar” dedi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, 50 dönümlük alana stadyumun yapılması için çalışmaların olduğunu ifade ederek; “Bu konuyla ilgili basında haberler yer aldı. Konu aslında Belediye Başkanımızın Bolu şehrini bir spor kentine dönüştürmeye yönelik bazı projeleri var. Oldukça geniş bir alanı kapsıyor. İçersinde bir çok branş var. Bizde Üniversite olarak bu projenin bir kısmını tutalım istedik. Biz futbol kısmını tercih ettik. Çünkü buna imkan verecek bazı yerlere sahibiz. Bu noktada özellikle Gölköy’ün yanında bulunan 1 milyon metrekarelik alana sahip bir yerde ormanlık alan var ama onun içersinde hiç ağaç kesilmeyecek, bir tepsi kadar düz, 50 dönümlük bir yer var ve 2 parça halinde 8’er dönümlük bir yer var. Biz bunu avantaja dönüştürmek istedik” dedi.

 

15 BİN KİŞİLİK DÜŞÜNÜYORUZ

Yapılması düşünülen stadyumun 15 bin kişilik olarak projelerde yer aldığını aktaran Alişarlı, “Stadyumu 15 bin kişilik düşünüyoruz. 15 bin kişilik stadyum için kişi başı 1000 dolar telaffuz ediliyor. En ideal rakam bu. Türk Lirasına çevirdiğinizde de 40 milyona yakın bir rakam ortaya çıkar. Bu rakam sadece üniversiteden çıkacak bir bütçe değil. Buna Belediyemiz destek veriyor. Hafriyatıydı, beton kısmıydı. Onu üstlenebileceklerini ifade ettiler. Keza Boluspor Kulübü Başkanımızda ciddi destek veriyor. Onun haricinde destek alabileceğimiz bazı kurumlarda var. Hep birlikte temaslarımız olacak. Bizim bu konuda bir şansımızda Valimiz de bu konuya destek veriyor. Kendisi bizzat yeri gezdi, gördü ve inceledi. Uygunluğuna oda biliyor. Güzel bir fırsat yakaladık aslında. Valimiz destekliyor, Belediye Başkanımız destekliyor, Üniversite olarak biz destekliyoruz, Boluspor’da bu işin çok ciddi bir taraftarı. Öyle olunca da herkes heyecanlandı. Kısa zamanda mesafe alacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

BU ŞEHRİN STADYUMA DA İHTİYACI VAR

Stadyumun yakınına 4 tane açık futbol sahası hazırlama imkânlarının olduğunu sözlerine ekleyen Alişarlı; “Bu şehrin stadyuma da ihtiyacı var. Onu da biliyoruz. Bunu da Boluspor Kulübü Başkanı Necip Çarıkcı geldiği zaman kendisi dillendirdi. O dönem bizde buna sahip çıkabiliriz dedik. Bunu yaparken de tamamen üniversitemizin bir kompleksi olacak. Bunun içinde biz sadece stadyum değil, şu an Spor Yüksekokulumuz, Spor Bilimleri Fakültesi olarak bir dönüşümü için çalışıyorlar. Onu gerçekleştirince Dekanlığında içersinde yer aldığı bir kompleks düşünüyoruz. Bu aynı zamanda büyük bir alan olduğu için biz bazı şeyleri beraber düşünüyoruz. Futbol için tüm liglerin burada antrenmanlarını yapabilecekleri bir alan sunabilir miyiz diye düşündük. O imkanı da gördük burada. Aşağıdaki kısma biz bir stadyum hazırlıyoruz, 4 tane de açık futbol sahası hazırlama imkanımız var” şeklinde konuştu.

VEYSEL EROĞLU YERİNDE İNCELEYECEK

Bolu’ya sadece stadyum yapma niyetlerinin olmadığını devasa bir spor kompleksi düşündüklerinin altını çizen Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı; “Bu 1 milyon metrekarelik alanda hiç ağaç kesmeksizin koşu yolu imkanı var. Gölköy etrafında 7 kilometrelik bir alan var. Bu daha önce çalışılmış onu da içine katarak aynı zamanda bir konaklama yeri de düşünüyoruz. Onunla ilgili Bakanımız Veysel Eroğlu ile bir görüşmemiz oldu. Kendileri eğer fırsat bulursa buraya gelecekler. Programı yoğun olursa Valiliğimizi, Belediyemizi ve bizleri Bakanlığa davet edecekler. Bu konuyu orada konuşacağız. Konuşacağımız konu, orman alanı içersinde bu komplekse izin verilmesi bir diğer noktada DSİ’nin şu an bir konaklama yeri var. Onu da bu işin içine katarak çok geniş bir şey düşünüyoruz. Tamamen futbol camiasına hizmet verecek bir alanı üniversitemize kazandırmak istiyoruz” dedi.

FUTBOL KÜLÜPLERİNE KAMP İMKANI

Türkiye’den ve Dünya’dan birçok takımın kamp yapma imkanı olacağını ifade eden Alişarlı; “Bu noktada Bolu’nun şu özelliği de var. Birçok yere yakın. Yakınımızda iki tane havaalanı var. 2 saatlik uzaklıktalar, bu bir avantaj. Karayoluyla ulaşım çok kolay bir yerde. Bu noktada biz çok ciddi bir şekilde ister Süper Lig olsun, ister TFF 1’inci lig olsun, isterse Amatör Ligler olsun burada onlara kamp yapma imkanı sağlayacağız” dedi.

YENİ HASTANE Mİ GELİYOR?

 

 Sporcu hastalıkları tedavisi için bir hastane inşa edebileceklerini aktaran Alişarlı; “Geçtiğimiz haftalarda Belediye Başkanımız, Federasyon Başkanlarını ağırlamıştı. Onlarında bu konuda talepleri vardı. Bir tanesi de bunların Sporcu Performans Ölçüm Testi ve Sporcu Hastanesi gibi talepleri vardı. Biz onu da karşılayabileceğimizi söyledik. Halihazırda bizim Fizik Tedavi Hastanemiz var. Onun tam karşısında yaklaşık olarak 10 dönüm yerimiz var. Benzer bir kompleksi oraya yaparak, sporcu hastalıkları tedavisinde ve bunları da karşılayacağımız bir tesis oluşturabileceğimizi böylece futbolla ilgili sakatlık var, tedavi imkanı sunacağız. Geniş bir şey düşünüyoruz, futbol tesisleri düşünüyoruz. Sadece başlı başına şehir stadyumu değil” ifadelerine yer verdi. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit