• resmi ilanlar

AKADEMİSYENLERİN BYLOCK KAYITLARI ŞAŞIRTIYOR

2017-11-06 12:00:11

FETO/PDY terör örgütünün Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ndeki yapılanmasına ilişkin hazırlanan iddianame kapsamın yargılanan 77 sanık, mahkemeden taleplerini dile getirdiler. Sanık Adem Deniz Kurt hakkında düzenlenen raporda 62 günde 10 bin 60 kez bylock programı ile bağlantı kurduğuna yönelik bir tespit bulunduğuna dikkat çekti. Bedri Selim Benek de “5 Kasım'da açtığım IP bağlantımın 22 saat sürdüğü ve 6 Kasım'a kadar devam ettiği görülmüş. Bu kadar uzun süre bir programı yemeden içmeden kullanmış olmamolanaklı değil” dedi. Mahkeme heyeti sanıkların bilirkişi raporlarına yaptıkları itirazların yeniden bilirkişiye sorulmasına, bazı sanık ve müdafilerin bilirkişilere yönelik red taleplerinin kabul edilmemesine, Arif Duran'ın tutuklu bulunduğu süre göz önünde tutularak Adli Kontrol Şartıyla tahliyesine ve mahkemenin 13 Kasım 2017 tarihinde devam etmesine karar verdi.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU – Hakan AYDIN

FETO/PDY soruşturmaları kapsamında haklarında hazırlanan iddianame ile Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Terör örgütü üyesi” olmak suçlamasıyla yargılanmaya başlayan AİBÜ’de görevli akademisyenler taleplerini iletmeye devam etti. Karaçayır’da bulunan Nikah Salonu’nda yapılan duruşmaya tutuklu ve adli kontrol şartıyla serbest kalan 77 akademisyen katıldı.

Adem Deniz Kurt

KENDİ KENDİNİ 24 KEZ ARAMIŞ

İlk olarak AdemDeniz kurt, bylock kullandığı ile ilgili tespitte çelişkiler olduğuna dikkat çekti. Adem Deniz Kurt, tevsi-i tahkikat isteklerini yineleyerek, “Hakkımda düzenlenen raporda benim kendi numaramı defalarca aradığımbelirtilmiş. Raporda belirtilen numara bana aittir. Ancak benim kendi kendimi aramam çok olası görünmüyor. 24 defa kendi adıma kayıtlı telefonla iletişim kurduğum belirtilerek bu rapor haline getirilmiş. Bunların ehil bir şahıs tarafından tanzim edilmediği ortaya çıkmaktadır. Ben HTS kayıtların içeriğine göre düzenlenen bilirkişi raporunu kabul etmiyor ve bilirkişiyi reddediyorum” dedi.

“62 GÜN BOYUNCA TELEFONU ELİMDEN BIRAKMAMAM LAZIM”

Raporda 62 günde 10 bin 60 kez bylock programı ile bağlantı kurduğuna yönelik bir tespit bulunduğuna dikkat çeken Adem Deniz Kurt, “Ben doktorum. O dönem 1 yaşında çocuğum var. Eşim de doktor. 62 gün boyunca telefonu elimden bırakmamam lazım.  O belirlenen 62 günde kaç ameliyata girmişim, tuttuğum nöbetler, poliklinik çalışmalarım incelensin. Ben bylock programını kullanmadım. Yapışık İP’ler nedeniyle ismimin listede yer aldığını düşünüyorum. 10 bin 60 kez bylock’a bağlanmış olmam fiziken imkânsız” diye konuştu.

“BYLOCK ŞİFRESİ 1, BU BENİM AKLIMLA DALGA GEÇMEKTİR”

Adem Deniz Kurt, “Raporda Bylock şifremin‘1’ olduğu ifade edilmiş. Yani o kadar kripto bir program kullanıyorsunuz ama şifre 1. Belli bir IQ üzerinde olan, iyi bir fakülte bitirerek uzman olan şahsımın kriptolu iletişim programının şifresini 1 olarak seçmemin hayatın olağan akışına uygun olmadığı mahkemenizce takdir edilecektir.  Bu benim aklımla dalga geçmektir. İlkokul çocuğuna verseniz şifre koy diye daha zor bir şey tercih ederdi. Şifrenin 1 olması çok komik bir durum. 1 saniyede üç kez bağlandığım ifade ediliyor. Fiziken imkânsız şeyler. Aynı şekilde 10 bin 60 kez bağlanmama rağmen mesaj içeriği olmadığı belirtilmiş. Hakkımda düzenlenen bilirkişi raporunu kesinlikle kabul etmiyorum” dedi.

MevlütKurt

“HESABIMI 2001’DE DEĞİL 1998’DE AÇTIRDIM”

Bankasya hesap açılış tarihinin rapora yanlış geçirildiğini dile getiren Mevlüt Kurt, “Bankasya hesap hareketlerine ilişkin bilirkişi raporumda yanılgıyla hesap açılış tarihi 2001 olarak belirtilmiş. Halbuki hesap açılışı 1998 tarihidir. Birden fazla katılım hesabı açıldığında ayrı ayrı hesaplar olarak işlem görmektedir. Böyle bir yanlışlık yapılmış olabileceğini düşünüyorum. 2012’de de başka bir katılım bankasında kredim ve işlemlerim bulunmaktaydı. Bu konuda raporun eksik olduğunu düşünüyorum.

“UYUMADAN BYLOCK’A BAĞLANDIĞIM TESPİT EDİLMİŞ”

HTS kayıtlarında da Mehmet Yazıcı ile 108 irtibatım olduğu belirtilmişti. Ancak irtibat sayısının bilirkişi raporunda 8 olarak belirtildiği görülmektedir. Bunun eksik incelemeden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Benim 473 kez bylock IP’sine bağlandığım belirtilmiştir. Fakat inceleme yaptığımda bu bağlantılardan iki tarihin tüm bağlantıların yüzde 55’ine denk geldiği görmekteyim. Benim neredeyse uyumadan ve dinlenmeden bu programa bağlandığım görülecektir. Bu durum olağan yaşam deneyimlerine uygun değildir. Bylock IP’sine bağlı olduğum kimi tarihlerde 3-4 saatlik süreler boyunca bylock IP’sine bağlı olduğu belirtildiği halde GPRS kayıtlarının karşı IP numaraları ile uyumlu olmadığı görülmektedir. Bu durumun açıklığa kavuşturulması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Ebubekir Çakmak

“IP NUMARALARI UYUŞMUYOR”

“Bylock dökümleri ile bilirkişi raporu arasında çelişki vardır. BTK’dan gelen kayıtlarda tarafımca kullanıldığı belirtilen IP bilgileri ile bylock dökümleri login tablosundaki IP bilgilerinin uyuşmadığını tespit ettim. Bu hususun açıklığa kavuşturulmasını talep ediyorum. Evraklarda hiçbir IMEI numarası belirtilmediği görülmektedir. İmzasız ve ne şekilde elde edildiği tespit edilemeyen bu dökümlerin aleyhime delil sayılmasını kabul etmiyorum. Bylock kullandığıma ilişkin tespit tarihlerinin de tutanaklarda birbirinden farklı olduğu görülmektedir.

Aytekin Alçelik

TAKİPLERİ YAPILIRSA CEZAEVİNDE KALABİLİR RAPORU

Kanser hastalığı geçirdiği için adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Aytekin Alçelik “Ben bylock iddiasının mahkumiyet için kullanılmayacağını düşünüyorum. Sakarya’da bu programa bağlandığım belirtilmiş. Bahsedilen tarihi hatırlıyorum. Ders çalışmak maksadıyla izin alıp Sakarya’da kütüphaneye gitmiştim. Ders çalışma zorunluluğum olduğu bir dönemde adı geçen programda vakit geçirmem olanaklı değildir. O yüzden bu yöndeki tespiti kabul etmiyorum. Söz konusu tespitin namaz vakitleri, kıble bulma gibi programlardan kaynaklandığını düşünüyorum. Hastaya zarar vermeme ilkesi tıpta en önemli bir ilkedir. Daha önce kanser geçirdiğimi ifade etmiştim. Mahkeme yazısıyla hastaneye sevk edildim. Bu ilke doğrultusunda ben zarar görmeyeyim diye rapor düzenlemediklerini düşünüyorum. Takiplerim yapılırsa, uygun koşullar sağlanırsa cezaevinde kalabileceğim yönünde Düzce’den rapor verilmiştir. Bu raporu kabul etmiyor ve Ankara’ya sevkimi istiyorum.”

Özkan Özlü

“BİLİRKİŞİNİN BİLİŞİM ALANINDA Kİ EN TEMEL İLKELERİ BİLE BİLMEDİĞİ ANLAŞILIYOR”

AİBÜ’nün Bilgi İşlem kısmında memur olarak çalışan Özkan Özlü, “Ben bilirkişi raporlarını kabul etmiyorum. HTS kayıtlarında bilirkişilik yapan şahsın raporu şeffaf ve sağlıklı değildir. Zira şüpheli olarak gösterdiği irtibatlarda adı geçen şahısların büyük kısmı haklarındaki isnattan beraat etmiş veya takipsizlik kararı verilmiştir. Bu listenin güncellenmesi gerekmektedir. Aynı şekilde gönderilerin mesajların dini bayram ve kandillere denk gelip gelmediği araştırılarak tebrik mesajı olup olmadığının ortaya konması gerekmektedir. Bu haliyle BTK’dan gelen dijital materyaller üzerine rapor tanzim eden bilirkişinin mütalaası, hüküm kurmaya elverişli değildir.

Baştan sona hatalı olarak oluşturulan tespitin aleyhime kullanılmasının olanaklı olmadığını düşünüyorum. Bilirkişinin bilişim alanında bilinmesi gereken en temel ilke ve kuralları bile bilmediği anlaşılmaktadır. 443 nolu port üzerinden iletişim kurduğumuz belirtilmiş ancak ayni IP üzerinden 65 bin kadar port bulunabilmektedir. Başka bir ağ uygulamasının çakışması nedeniyle aynı IP ve portun kayıtlı IP’nin sahibi program tarafından kullanılmış olabileceği sonucuna ulaşılabilir. Aynı portun başka bir ağ tarafından kullanılıp kullanmadığının ortaya konması gerekir. Bilirkişi raporunun yeterli olmadığını düşünüyorum” dedi.

Suzi Selim Ayhan

“BYLOCK KALINTISI DAİR RAPOR ALINMASINI TALEP EDİYORUM”

Bylock kullanmadığı yönünde bir rapor olduğuna dikkat çeken Suzi Selim Ayhan, “Ben bylock programı kullanmadığımı biliyorum fakat dijital materyallerin incelenmesi sonucu telefonumda bylock kalıntısı bulunduğu ifade edilmişti önceki celse. Söz konusu telefonla kullandığım hatlar BTK’dan sorularak bu hatlar üzerinden bylock kullanıp kullanmadığım sorulmuştur ve bylock kullanmadığım anlaşılmıştır. Hala bu hususta mahkemede bir tereddüt bulunmaktaysa niçin bylock kullandığıma dair kalıntı olduğuna dair rapor alınmasını talep ediyorum. Uzun süredir tutukluyum. Benzer durumda olanların tahliye olduğu görülmektedir. Ben de tutuksuz olarak yargılanmak istiyorum.

Arif Duran

“BYLOCK İDDİASI OLMADIĞI HALDE TEK TUTUKLU ŞAHIS BENİM”

Tutukluluğu devam eden Arif Duran, “Bylock iddiası olmadığı halde tek tutuklu şahıs benim. Bankasya’ya para yatırdığıma ilişkin işlemle ilgili isnada ayrıntılı olarak cevap vermiştim. Kayınpederimden borç aldığımı ve eft yaptığımı ifade etmiştim. Gerekirse kayınpederimin tanık olarak dinlenilmesini talep ediyorum. Alım işleminin bir dolandırıcılık nedeniyle gerçekleşmediğini belirtmiştim. Bu konuyla ilgili de Habidullah D. isimli şahsın dinlenilmesini talep ediyorum” dedi.

Bedri Selim Benek

22 SAAT BOYUNCA BYLOCK’A BAĞLANILDI İDDİASI

Bylock’a 22 saat boyunca bağlı kaldığının raporda yer alan bir iddia olduğunu dile getiren Bedri Selim Benek, “Ben bilirkişi raporu içeriğini kabul etmiyorum. Adı geçen programı kullandığım tarih olarak 21.09.2014 olarak belirtilmiştir. Benim bu tarihte ders saatlerim ve sağlık durumuma ilişkin bir takım uğraşılarım olduğunu belirtmiştim. Bahsedilen tarihte Akçakoca’da olduğumu da ispat edebilirim. Bu nedenle bu yöndeki tespitin hatalı olduğunu düşünüyorum. 5 ve 6 Kasım 2014 tarihlerinde ilginç bir tespit içerdiğini gördüm.  5 Kasımda açtığım IP bağlantımın 22 saat sürdüğü ve 6 Kasım’a kadar devam ettiği görülmüştür. Bu kadar uzun süre bir programı yemeden içmeden kullanmış olmamın olanaklı olmadığından tespitin hatalı olduğunu düşünüyorum. Bylock içeriklerinin kimler tarafından oluşturulduğu belirtilmemektedir. Yalnızca şahısların imzası vardır. MİT’in mi yoksa Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanıp hazırlanmadığı ortaya konulamamaktadır.

“LİSTEMDE EKLİ OLMAYAN KİŞİYE MESAJ GÖNDERMİŞİM”

Benim hem ADSL hem de GSM hattı üzerinden bylock programına bağlandığım belirtilmektedir. Her ikisinde de farklı tespit tarihi görülmektedir. Adı gecen programı kullandığıma ilişkin ayrı tarih bulunmaktadır. Bu çelişkinin nasıl giderileceği de raporda belirtilmemiştir. Programa eklediğim kişiler yazılmış ve ayrı bir sütunda da mesaj gönderdiğim kişiler belirtilmiştir. Kişi listemde ekli olmayan kişiye mesaj gönderdiğim belirtilmiştir. Ekli olmayan kişiye nasıl mesaj gönderdiğim listede yer almamıştır. Bu eksiklerin giderilmesi adına ve uzman bir kişiden bilirkişi raporu temin edilmesini talep ediyorum”

Serkan Çakır

“İDDİA EDİLEN MESAJLARIN İÇERİKLERİNİ TALEP EDİYORUM”

Serkan Çakır da mahkemeden çok sayıda talepte bulunarak, “Bylock isimli gizli haberleşme programın sunucunun yurtdışında bulunması nedeniyle bu sunucudan temin edildiği bildirilen bilgilerin alınmasına ilişkin Adalet Bakanlığınca usulüne uygun başka ülke makamlarına yazılan yazıların dosyaya eklenmesini istiyorum. Bylock’a ait bilgilerin ülkenin Emniyet ve istihbarat kurumlarıyla paylaşıldığı bilinmektedir. Varsa buna ilişkin mahkeme kararının dosyaya konulmasını talep ediyorum. Temin edildiği bildirilen bylock’a ilişkin belgelerin alındığı bilişim ağı kapalı bir sistem mi olduğu, işlenmiş bilgilerin mi tarafımıza sunulduğu yoksa ham bilgilerin mahkemelerle paylaşıldığı, bilgilerin ne zaman ve ne şekilde ele geçirildiğinin de mahkemeye bildirilmesi gerektiğinidüşünüyorum. Veri bütünlük değerinin olup olmadığını da güvenilirliğini denetleme bakımından dosyaya eklenmesi gerektiği düşüncesindeyim. IP’nin başkaca bir program tarafından kullanılıp kullanılmadığının da BTK’dan sorulmasını talep ediyorum. ID tespit edildikten sonra program üzerinden yaptığım iddia edilen mesajların içerik olarak tarafıma bildirilmesini ve görüşmelerde üzerime atılı suçun oluştuğunu gösterecek ibare olup olmadığının da belirlenmesini talep ediyorum. Sunucudan alınan ham log bilgilerinin herhangi işleme tabi tutulmaksızın uzmana sunulması ve ona göre rapor tanzim edilmesi gerekmektedir. O yüzden ham log bilgilerinin mahkemeye sunulmasını talep ediyorum” diye konuştu.

Nadir Göksu

SANİYEDE 261 ERİŞİM YAPMIŞ

BTK raporunda ciddi hatalar yapıldığını belirten Nadir Göksu, “BTK kayıtları üzerinde yapılan bilirkişi raporlarında ciddi hatalar olduğunu görüyorum. Örneğin benim 03.11.2014 tarihinde bylock’a bağlandığım ve bir saniyede 261 erişim sağladığım söyleniyor. Bu hayatın olağan akışına aykırı bir durumdur. Ayrıca HTS kayıtları ile BTK’dan gelen kayıtlar bir biriyle örtüşmüyor. Örneğin 26 Eylül 2014 tarihinde yaptığım bir görüşmenin Harman Yeri’nde ki baz istasyonu vasıtasıyla olduğu söylenirken, bylock girişimin Yedigöller Kuruçay mevkisindeki baz istasyonu olduğu belirtilmiş. Bu çelişkinin kaynağının ortaya çıkarılması gerekiyor” dedi.

Tülay Özlü

BYLOCK İNDİRDİĞİNİ KABUL ETTİ

Daha önceki ifadelerin bylock isimli gizli haberleşme programını kullanmadığını belirten Tülay Özlü, “Ben daha önceki verdiği ifadelerimde bylock isimli programı kullanmadığımı söylemişti. Savunmamı da bunun üzerine kurmuştum. Ancak KOM Şube tarafından emniyete teslim ettiğim telefon cihazında bylock kalıntısının tespit edilmesi ve Play Store’den gelen yazı da bylok isimli programı indiriğim belirtilince ben de programı indirmiş olabileceğimi düşündüm. Ancak gelen raporlara bakılırsa benim programı 7 saat kullandığım belirtiliyor. Yani yanlışlıkla mesajlaşma programı sanıp indirmiş olabileceğimi ve işime yaramayınca silmiş olabileceğimi söylemek istiyorum. Aynı zaman da 07.10.2017 tarihinde yayınlanan bir haberde, örgüt üyelerinin bluetooth üzerinden yükledikleri programı kullandıkları, play storede yer alan ve benim indirdiğim belirtilen bylock programının örgüt üyeleri tarafından kullanılmadığı belirtiliyor. Bu durumun araştırılmasını istiyorum” dedi.

ARİF DURAN TAHLİYE EDİLDİ

Sanıkların bilirkişi raporları üzerine yaptıkları itirazlar sonrası mahkeme heyeti, bilirkişi raporlarında sanıkların yaptıkları bazı itirazların tekrar bilirkişiye sorulmasına, bazı sanık ve müdafilerin bilirkişilere yönelik red taleplerinin kabul edilmemesine, Arif Duran’ın tutuklu bulunduğu süre göz önünde tutularak Adli Kontrol Şartıyla tahliyesine ve mahkemenin 13 Kasım 2017 tarihinde devam etmesine karar verdi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit