• resmi ilanlar

BOLU'DA BU MESLEKLER REVAÇTA!

2017-10-20 11:00:06

İŞKUR Bolu'daki iş hayatını rakamlarla ortaya koydu. Bolu'da önümüzdeki yıllarda en fazla istihdam artışı beklenen sektörler imalat, inşaat ve konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri. Beden işçisi, inşaat işçisi, makineci (dikiş) mesleklerinde istihdam artışı beklenirken pişirici (ekmek), radyo ve televizyon yayın cihazları operatörü, pide ustası mesleklerinde istihdam azalışı bekleniyor.

İŞKUR 81 ilde 90 bin 749 işyerini ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit etti. Çalışma kapsamında Bolu ilinde 276 işyeri ziyaret edildi. Bu işyerlerinde 19 Bin çalışan tespit edildi. Bolu ilinde piyasanın önde gelen faaliyetleri İmalat ve Toptan ve Perakende Ticaret sektörlerinde yer alıyor.   

Bolu genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinin yüzde 25,8’inde 539 kişilik açık iş olduğu tespit edildi. Bolu genelinde açık iş oranı yüzde 2,8 olarak hesaplandı ve en yüksek açık iş oranına sahip sektör %17,4 ile Madencilik ve Taş Ocakçılığı oldu. Açık işi en çok olan işyerleri yüzde 58,2 oranı ile İmalat sektörü,  % 19,2 ile Toptan ve Perakende Ticaret sektörü. İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler Beden İşçisi (Genel), Piliç Kesim ve İşleme Elemanı ve Makineci (Dikiş). Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri fiziki ve bedensel yeterlilik, yeterli mesleki /teknik bilgi ve tecrübe, takım çalışması. İşverenler talep ettikleri açık işleri % 99,1 oranla İŞKUR aracılığı ile arıyorlar. 

Araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin %48,7’sinde 539 kişinin temininde güçlük çekiliyor. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler Makineci (Dikiş), Beden İşçisi, NC/CNC Tezgah Operatörü, Şoför-Yük Taşıma, İnşaat Kalıpçısı, Satış Danışmanı, Tır-Çekici Şoförü, Gaz Altı Kaynakçısı, Garson(Servis Elemanı)  meslekleri.  Bolu genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinde bin 118 kişilik istihdam artışı bekleniyor. İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 5,9 oranında artmasını öngörüyorlar. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler İmalat, İnşaat ve Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri. Beden İşçisi, İnşaat İşçisi, Makineci (Dikiş) mesleklerinde istihdam artışı beklenirken Pişirici (Ekmek), Radyo ve Televizyon Yayın Cihazları Operatörü, Pide Ustası mesleklerinde istihdam azalışı bekleniyor. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit