• resmi ilanlar

Mahkeme başkanı yalan söylüyorsunuz demedi

2017-10-12 11:00:10

‘SAMİMİYETSİZLİK' VAR DEDİ!

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’ne üye oldukları gerekçesiyle 71 kişi hakkında yapılan yargılamaya Karaçayır Nikah Salonu’nda devam ediliyor. Önündeki dosyada yer alan delillere rağmen akla ve mantığa sığmayan yalanlarla savunma yapan sanıkları sabırla dinleyen Bolu Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Seyfi Han, bir sanığın sosyal paylaşım sitesi üzerinden dershanelerin kapatılmasıyla ilgili yaptığı paylaşımı kabul etmesi üzerine kendisine teşekkür etti. Sanıklara elinden geldiğince sabırlı davranan Han, sanıkların yüzüne ‘Göz göre göre yalan söylüyorsunuz’ demek yerine, “Burada samimiyetsizlik var” demekle yetindi. Ancak Seyfi Han’ın ‘Söylediğiniz yalanların bir geçerliliği yok. Dosyanızda yer alan deliller elimde’ demek istemesine rağmen salonda bulunan sanıklar tarafından karşılık bulup bulmayacağı yargılamanın devamında belli olacak. Ayrıca savunmalar alınırken yaşanan elektrik kesintisi kısa süreli salonda hareketlenmeye neden oldu.

Haber: Hakan Aydın

FETÖ/*PDY Silahlı Terör Örgütü’nün üyesi oldukları iddiasıyla hakim karşısına çıkan 71 sanığın yargılanmasına Karaçayır’da oluşturulan Mahkeme Salonu’nda devam edildi. Yapılan yargılamada savunma yapan sanıklar şunları söyledi;

 

EMRULLAH ULUKAYA

KPPS HAZIRLANACAK İKEN DARBE GİRİŞİMİ OLMUŞ

Üzerime atılı terör örgütü suçlamasını kabul etmiyorum. Ben AİBÜ BESYO mezunuyum. Uzun süre kamuya atanmak için sınavlara girdim. Ancak kazanamadım. Bu dönemde üniversitede tanıştığım eşim ile evlendim. Ailemi geçindirmek için 1-2 özel okula başvurdum. O zaman ki adı Melih koleji olan okul, başvurumu kabul etti. Çalışmaya başladıktan bir yıl sonra çapraz bağlarım koptu. Çalışmamdan memnun kalan okul yönetimi bana müdür yardımcılığı teklif etti. Bende kabul ettim. İddianamede örgüte müzahir okulda çalıyor olmamın yanı sıra örgüte müzahir şirketlerde SGK kaydım olduğu belirtiliyor. Çalıştığım okul bu şirkete aittir. Yapılan bu tespitte bu nedenle oluşmuştur. Özel bir okulda ailemin geçimini temin etmek için çalışıyor olmamın suçlamaya dayanak yapılmasını kabul etmiyorum. 2016-2017 döneminde KPSS ye hazırlanmak için sözleşmemi yenilememiştim. Ancak malum darbe girişimi nedeniyle bunu hayata geçiremedim. Bu durumda göz ardı edilmemesini talep ediyorum.

HAREKETLİLİK ARABA SATIŞINDA VE ÖZEL DERSLERDEN KAYNAKLANMIŞ

Bank Asya da hesabımın bulunması maaşımın buraya yatmasından kaynaklanıyor. Olağan dışı mevduatım yoktur. Banka hesabımın şüphe sebebi sayılmasını kabul etmiyorum. Boş zamanlarımda araç alım satımı yaparak aile bütçeme katkı sağlıyordum. MASAK raporunda yer alan Ahmet Türkan, Fedai Özdemir ve Olgun Yıldız ile gerçekleşen para transferleri bu araç alım satım işleminden kaynaklanmıştır. Ayrıca okulumuzun spor salonu müsait olduğu için öğrenci ve velilerine özel dersler veriyordum. Verdiğim bu dersler nedeniyle Adem Topal, Mehmet Doğan, Erdoğan Yıldız ve Yılmaz Bakırcı isimli şahıslar tarafıma ders ücretlerini göndermişlerdir. MASAK raporunda şüpheli olduğu iddia edilen para transferleri bunlardır. Aksine olan iddiaları kabul etmiyorum.

DERGİ PROMOSYON OLARAK GELMİŞ

Sızıntı dergisine benim aboneliğim yoktur. Kolejde müdür yardımcısı olarak çalıştığım için bir takım dergiler promosyon olarak gelirdi. Bu şekilde okula gelmiş olabilir. Dosya da yer alan ekran çıktısı kayıt sözleşmesidir. Bilgilerimin Polat A.Ş.’den alınmış olabileceğini düşünüyorum. Suçlamaya delil olarak gösterilmesini kabul etmiyorum.

BYLOCK ÇOKLU KULLANIMDAN KAYNAKLANMIŞ

Bylock programını kullanmadım. Okulda bulunan internet sık sık kesiliyordu. Türk Telekom ile yaptığımız görüşmelere rağmen bu sorunu çözemedik. Bu nedenle ders notlarının sisteme işlenmesinde sıkıntılar yaşanıyordu. Sıkıntıları ortadan kaldırabilmek için sonu 48 14 ile biten telefonumun internet paket kapasitesini artırarak okulda paylaşıma açıyordum. Zaman zaman benim kotam yetmediği için eşimin kullandığı sonu 48 13 ile biten telefonu okula getirir, çoklu paylaşıma açtığım oluyordu. Ben bu programı kullanmadım, indirmedim. Buna rağmen Bylock tespiti yapılmış ise bunun sebebinin interneti çoklu kullanıma açmış olmamdan kaynaklandığını düşünüyorum. Aksine iddiaları kabul etmiyorum.

AİLE BİRLİKTELİĞİM BOZULMASIN

Uzun süredir tutukluyum. Eşimin ve kızım mağdur durumda engelli bir kardeşim ve şeker hastalığı nedeniyle görme zorluğu çeken annemin bakımını tutuklanmadan önce ben üstlenmiştim. Şu anda onlarda mağdur durumdalar. Ailemin birlik ve bütünlülüğünün korunması için tahliyemi istiyorum.

DÜŞÜNCELERİMİ PAYLAŞTIM

Emrah Ulukaya, eşinin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımları kendisinin yaptığını belirterek, "Aynı paylaşımlar benim sosyal medya hesabımda da var. Düşünce özgürlüğü olan bir ülkede yaşıyoruz. Orada düşüncelerimi söylemişim. Bu paylaşımlar bana aittir." dedi.

“BURADA BİR SAMİMİYETSİZLİK VAR”
Ulukaya'nın bu itirafına teşekkür eden mahkeme başkanı Seyfi Han, "Ben de sizden bunu istiyorum. Yaptıysanız yaptım deyin. Yıllardır bu mesleği yapıyorum. 
Batman'da da terör hakimliği görevinde bulundum. Binlerce PKK'lı, Hizbullahçı, DHKP/C'li, hatta DAEŞ'linin ifadesini aldım. Orada gördüğüm manzara ile şu anda yaşadığım manzara çok farklı. Onlar mahkemeyi tanımadıklarını söyleseler de 'eylemleri ben yaptım' derler. Ya da 'mahkemeyi tanımıyoruz. Bu nedenle ifade vermiyoruz' derler. Ama burada 500'den fazla insanı sorguladım. Siz onlar kadar bile olamıyorsunuz. Burada bir samimiyetsizlik var. Bu kadar açık kimse konuşmuyor." şeklinde konuştu.

FATİH ÖZDEMİR

OHAL BÜROSUNA BAŞVURUMU YAPTIM

Üzerime atılı terör örgütü suçlamasını kabul etmiyorum. Ben terörist değilim. Örgüt üyesi değilim. Görevime devam ederken KYK ile ihraç edildim. Ardan bir yıl geçmesine rağmen bu karar yasallaşmadı. KYK ile ihracıma ilişkin hukuki süreç devam ediyor. OHAL bürosuna gerekli başvurularımı yaptım. Kesinleşmeyen hukuki sürecin suçlamaya delil sayılmasını kabul etmiyorum.

ÖRGÜTSEL FAALİYET GÖRMEDİM

Benim örgüte müzahir şirkette SGK kaydımın olduğu iddianamede yer alıyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra çalışmam gerekti. KPSS’yi kazanamadığım için özel okullara başvuru yaptım. Melih koleji başvurumu kabul etti. Çalıştığım süre boyunca örgütsel faaliyet görmedim. Öğretmenlik görevimi yaptım. Karşılığında maaş aldım. 2011 yılında KPSS’den atamam yapıldı. Ben bu okuldan ayrıldım. SGK kaydımı suçlamaya delil sayılmasını kabul etmiyorum.

REVAÇTA OLAN BU OKULU TERCİH ETTİM

Kızım 2010 yılında malum yapıya müzahir okula gönderdiğim doğrudur. Kızımın iyi bir eğitim alması için revaçta olan bu okulu tercih ettim. Sınıf mevcutlarının az olması da bizi motive etti. Bu durumun aleyhime delil olarak kullanılmasını kabul etmiyorum.

TESPİTLERİN GÜVENİRLİLİĞİNE YÖNELİK ŞÜPHELER VAR

Bylock isimli gizli haberleştirme programını kullandığıma yönelik yapılan tespit doğru değildir. Ben böyle bir programı indirmedim ve kullanmadım. Bu programa yönelik yapılan tespitlerin güvenirliliğine yönelik şüpheler vardır. Bu sebep ile tespitin ve programın delil olarak aleyhime kullanılmasını doğru bulmuyorum. Zaman zaman telefonumda olan interneti çoklu kullanıma açardır. Eğer gerçekten kullanım varsa bu çok kullanımdan kaynaklanmış olabilir. 

TUTUKLULUK TEDBİRİ CEZAYA DÖNÜŞMÜŞTÜR

Adaletin suçluyu ve suçsuzu bir birinden ayırmaktan ziyade masumiyeti korumak olduğunu düşünüyorum. Hiçbir terör örgütün üyesi ve destekçisi olmadım. Hakkımdaki tutukluluk tedbiri cezaya dönüşmüştür. Mahkemenizden öncelikle tahliyemi ardından beratımı istiyorum.

 

FURKAN ÇAYAN

İDDİANAMEYİ GÖRÜNCE ŞAŞIRMIŞ

Üzerime atılı terör örgütü suçlamasını kabul etmiyorum. 9 aydır tutuklu olamama rağmen hakkımda iddianamede sadece 17 sayfalık açıklama görmek beni hayal kırıklığına uğrattı. İddianame benim masumiyetimi ortaya koyan belge niteliğindedir.

EKONOMİK VE SİYASİ ANLAMDA YÖNLENDİRMEDİM

Aleyhime beyanda bulunan Esra Özkan ve eşi ile eşim vasıtası ile tanıştık. Ben kimseyi ekonomik ve siyasi anlamda yönlendirmedim. Yokluğumda evimde yapılan aramayı da, aleyhimde beyanda bulunan Kadir Özkan’ın söz konusu aramaya katılmış olmasından dolayı kurgulanmış olarak değerlendiriyorum. Aleyhime beyanlarını kabul etmiyorum.  Benim ve eşimin kurban bağışı ve tavuk çiftliklerine giderek yardım topladığımız beyanlarda yer alıyor. İspattan yoksun bu beyanları kabul etmiyorum.

FETULLAH GÜLEN’E AİT METARYELİ YOKMUŞ

Evimde bulunan dökümanlar kitapçıların okullara satmak için getirdiği kitapların yanında verilen promosyon ürünleridir. Dosyada bu promosyon ürünleri aleyhime delil olarak kabul edilmiş. Ben öğretmen olduğum için her türlü kayaktan yararlanmaktayım. Evimde bulunan bu ürünler herhangi bir terör örgütünün üyesi olduğumu değil benim öğretmen olduğumu gösterir. Benim ve eşime ait evimizde Fetullah Gülen’e ait herhangi bir materyal yoktu. Bulunduğu belirtilen materyali kabul etmiyorum.

IP ÇAKIŞMASINDANDIR DİYOR

Bylock isimli programı kullanmadım. IP çakışması nedeniyle tespitin hatalı olarak yapılmış olabileceğini düşünüyorum Ben bu programı indirmedim. Kullanmadım. Türkiye Cumhuriyeti devletinin adaletini temsil eden heyetinizden öncelikle tahliyemi yargılama sonrasında beratımı istiyorum.

 

GÜLNAZ TALAY

HAKKIMDAKİ İNCELEME DEVAM EDİYOR

Üzerime atılı terör örgütü suçlamasını kabul etmiyorum. FETÖ üyesi değilim. Mesleğimden çıkarılmış olmam suçlamaya delil gösterilmiştir. 16 yıl boyunca icra ettiğim mesleğimden çocuğumdan okul kaydı öne sürülerek uzaklaştırıldım. Ardından da yayınlanan KYK ile ihraç edildim.  OHAL bürosuna gerekli başvuruları yaptım ve şuan hakkımdaki inceleme devam ediyor. Devam edan incelemenin ceza yargılamasına delil gösterilmesini kabul etmiyorum.

BANKADA BİRİKİM YAPMIŞ

Bank Asya da mevduattım bulunduğu doğrudur. Birikimlerimi faizsiz katılım bankalarında değerlendirdim. Diğer katılım bankalarında da hesabım vardır. Kızımın Fatih kolejine kaydını yaptırınca, okulun ödemeleri için bank Asya da hesap açtırdım. Bu hesap nedeniyle birikimlerimi bu hesaba aktardım. Yatırım amaçlı uzun süre arsa almak içim arayış içersine girdik. Bu arsayı da aldık. Bankada birikim yapmamızın nedeni budur. Bank Asya’ya para yatırmak için emir, talimat veya telkinde bulunan olmadı. Aksine olan iddiayı kabul etmiyorum.

FETÖ’CÜLERLE EŞİ GÖRÜŞMÜŞ

HTS kayıtlarında yer alan görüşmeler aleyhime delil olarak kabul edilmiş. Sonu 17 ile biten adıma kayıtlı telefonu eşim kullanırdı. Bu telefonla yaptığı görüşmelerin içeriğini bilmem mümkün değil. Sonu 07 ile biten telefon hattı bana aittir. Bu hattan yapmış olduğum Tülay Özdur isimli şahıs benim doktorumdur. Ancak benim Hattım ile yapılan ve genelde akademisyenlerle olan görüşmeleri eşim tarafından yapıldığını düşünüyorum. Bu nedenle içeriklerini bilmem mümkün değildir.

ÇOCUĞU DUYGUSAL OLDUĞU İÇİN OKULDAN ALAMAMIŞ

Kızım bir dönem Fatih kolejine gönderdiğim doğrudur. Duygusal bir çocuktur. Okul tam gün eğitim veriyordu. Okulun başarısı da herkesçe bilinen bir gerçektir. Bu nedenlerle kızımızı bu okula gönderdik. Bu olaylar patlayınca okuldan almak istedik. Ancak arkadaşlarından ayrılmak istemedi. bu nedenle alamadık. Benim örgüte müzahir şirketlerde SGK kaydım olduğu iddianamede yer alıyor. 16 yıl öncesinde geçimimi sağlamak için özel okullara başvurmuştum. Bu nedenle SGK kaydım çıkmaktadır. 16 Yıl önceki bu durumun şuanda soruşturmaya konu edilmesini doğru bulmuyorum.

EVİNDE SUÇ UNSURU BULUNMAMIŞ

Sendika, vakıf ve dernek üyeliğim yoktur. Himmet vermedim. Evimde yapılan aramada suç unsuruna rastlanmadı. Dolayısı ile hakkımda açılan davanın somut delillere dayanmadığını düşünüyorum. Mahkemenizden beratımı istiyorum

 

 

GÜLSÜM DALKILIÇ

ÖRGÜTÜN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRÜNCE KİTAPLARI ATMIŞ

Üzerime atılı terör örgütü suçlamasını kabul etmiyorum. Terör örgütü üyesi değilim. Ben öğretmende değilim, ev hanımıyım. Eşim dışında yargılananlardan kimseyi tanımıyorum. 15 Temmuz gecesi bu hain örgütün gerçek yüzünü gördük. O yüzden evimizdeki kitapları atmak istedik. Kitapları çöpe atmanın bile suç sayıldığı ortamda, kitapları uzağa atmak istedik. Kitapları atma yönündeki kararımın örgüte olan tepkimi gösterdiğini düşünüyorum.

KİTAPLAR HEDİYE EDİLMİŞ

Ben Düzce de dört yıl hafızlık. Bir sürede İstanbul da olmak üzere eğitim gördüm. Bu kitapları bu eğitimim sırasında edindim. Birçoğu bana hediye edildi. Kitapları bulundurmanın kusurlu karşılanmadığı dönemde edinmiştim. Suçlamaya delil sayılmasını kabul etmiyorum.

BANKADA CUZİ MİKTARDA PARASI VARMIŞ

Faizsiz bankacılık nedeniyle Bank Asya da hesap açtırdım. 50-100 TL gibi cüzi miktarda hesap hareketleri vardı.  Bu miktardaki para hareketleri bankayı kurtarmak için yapılmaz. Aksine olan suçlamayı kabul etmiyorum. 

“HAİN YAPIYA DESTEK OLMAK İSTEMEDİK”

Kızımı dershaneye gönderdiğim doğudur. Girdiği LYS sınavında derce yapan kızım karşılıksız burs kazanarak örgüte müzahir üniversiteye gitmiştir. Bu üniversite gitmesinin tek nedeni kazandığı burstur. Hain yapıya destek olmak istemedik. Bu durumun aleyhime kullanılmasını kabul etmiyorum.

SALONDA NE İŞİ VAR BİLMİYORMUŞ

Kendi halinde bir vatandaşım. Öğretmenlerin yargılandığı bu salonda ne işim var bilmiyorum. Çöpe atılan kitaplardan dolayı huzurunuza getirilmiş olmak beni üzüyor. Yargılama sonunda beratımı istiyorum.

*Yedigöller yoluna atığınız örgüte ait kitaplar kime aittir?

Kitapların birçoğu eşim(öğretmen) ve bana aittir. Eski tarihlerde alınmıştır. Bizim bu kitapları edindiğimiz dönemde haklarında herhangi bir toplatma kararı yoktur.

ELEKTRİKLER KESİLİNCE KISA SÜRELİ PANİK

Yargılamanın devam ettiği salonda saatler 18.07’i gösterdiğinde bir anda elektrikler kesildi. Elektrik kesintisi sonrasında salonda göz gözü görmez iken, salonda görevli jandarmalar kısa süreli panik yaşadı. Beklenmeyen kesinti sonrası tutuklu mahkumların etrafını saran salondaki güvenlik personeli, yaklaşık bir dakika içersinde elektriklerin gelmesi ile rahat bir nefes aldılar.

 

HACER ARSLANATA

DAVA VE İHRAÇ İŞLEMLERİ HATALIDIR

21 yıllık meslek hayatım boyunca devletime baplı olarak vatının ve milletini seven öğrenciler yetiştirmeye çalıştım. Çocuğumu örgüte müzahir bir okula gönderdiğim gerekçesi ile önce açığa ardından da meslekten ihraç edildim. Eğitim hayatım boyunca bu yapıya ait yurt ve evlerde kalmadım. Hakkımda açılan dava ve ihraç işlemleri hatalıdır. Üzerime atılı terör örgütü üyeliği suçlamasını kabul etmiyorum.

GRAM ALTIN BİRİKTİRMİŞ

2010 yılında Bank Asya da altın hesabı açtığım doğrudur. O tarihlerde diğer banklarda altın hesabı yoktu. Bankada bulunan hesabımda gram altın biriktirdim. Hesabımda yaşandığı belirtilen artışlar altının değer kazanması nedeniyledir. 17/25 Aralık sürecinden sonra birikimlerimi başka bankaya aktardım. Bu durumun aleyhime delil olarak kullanılmasını kabul etmiyorum.

AKTİF SEN’DEN İSTİFA ETMİŞ

Aktif eğitim sen üyeliğim yalnızca üç aydır Aralık 2013 de başlayan üyeliğimi Mart 2014 de istifa ile sonlandırdım. Daha sonrasında başka bir sendikaya üye oldum. Bu durumun mahkemenizce lehime değerlendirilmesini talep ediyorum.  Aksine olan iddiayı kabul etmiyorum.

TEK ÇOCUĞUNUN İYİ BİR EĞİTİM ALMASINI İSTEMİŞ

Çocuğumu Düzce Özel Fahit Anadolu lisesine gönderdiğim doğrudur. Tek çocuğumun iyi bir eğitim almasını amaçladım. Erken kayıt nedeniyle ödemeyi bir yıl önceden yaptığım için okulu değiştiremedim. Bu durumun aleyhime delil olarak kullanılmasını kabul etmiyorum.

İÇERİKLERİNİ BİLMİYORUM

Sonu 20 14 ile biten bana ait telefon hattını eşim kullanırdı. Bu telefonla yapıldığı belirtilen İbrahim Sarıdoğan, Erhan Uyman ve Yusuf Ataoğlu isimli şahısları tanımam. Eşim tarafından yapılan bu görüşmelerinde içeriğini bilmiyorum. Aleyhime kullanılmasını kabul etmiyorum.

ALÇAK VE HAİN BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

 

Terör örgütü ile bir alakam yoktur. FETÖ yapılanması alçak ve hain bir terör örgütüdür. Ben bu hainlerin yaptığı planlar nedeniyle mağdur oldum. Mahkemenizden beratımı talep ediyorum. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit