• resmi ilanlar

ÖRGÜT ÜYELERİNE MADDİ DESTEK Mİ GELİYOR!

2017-10-10 11:00:12

Dernek isminin özel bir anlamı yokmuş!

Bolu’da FETO/PDY soruşturmaları kapsamında 38’i tutuklu toplam 71 öğretmenin yargılanmasına devam ediliyor. 1’inci celsenin öğleden sonra görülen duruşmasında Esra Çayan, Niyazi Küçük, Ali Kemal Paş, Alper Tunga Bilen, Ayşe Albuz, Ayşegül Korkmaz ve Aziz Bahadır Fazlıoğlu savunma yaptı.

Savunmalarda Esra Çayan evinde bulunan Fethullah Gülen’e ait kitabı daha önce hiç görmediğini, Niyazi Küçük Cihan Medya’dan hesabına yapılan 9000 bin liralık işlemin maaşına ait olduğunu, Ayşe Albuz kurmak istediği Koza Eğitimciler Derneği’nin ismini rast gele seçtiklerini, Ayşe Korkmaz ise örgüt üyeliği nedeniyle hakkında dava açılan Şeyma Tosun’un evinde ele geçirilen not kağıdında yazan ‘Ayşegül 500’ ibaresinin, tersine himmet olmadığını belirttiler.

 

Haber: Hakan Aydın

 

71 sanığın yargılandığı FEÖT/PDY Silahlı Terör Örgütü’ne üye oldukları iddiasıyla öğretmenlere yönelik hazırlanan iddianamenin yargılanması devam ediyor. Pazartesi günü öğleden sonra savunma yapan sanıkların savunmaları şu şekilde;

ESRA ÇAYAN ( adli kontrol şartı)

MESLEĞİME GERİ DÖNDÜm

Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Öncelikle iddianamedeki yanlışlığı düzeltmek istiyorum. İddianamede örgüt ile olan bağlantım nedeniyle KYK ile meslekten ihraç edildiğim belirtilse de bu doğru değildir.  Darbe teşebbüsü sonrası bir süre açığa alındığım doğrudur. Ancak yapılan inceleme sonrası mesleğime geri döndüm. Şu anda da Tosya da Fen Bilgisi öğretmeni olarak çalışmaya devam ediyorum.

ALTIN HESABIDIR
Bank Asya da hesabım olduğu doğrudur. Bu hasep nakit hesabı değil, düğünde takılan ziynet eşyalarımı muhafaza etmek için açılan altın hesabıdır. Bunu da eşim açmıştır ve eşim ilgilenmiştir. 2015 Temmuz ayında da hesabı kapattım. Bu hesabın hakkımdaki suçlamaya dayanak yapılmasını kabul etmiyorum.

FETULLAH GÜLEN’E AİT KİTABI DAHA ÖNCE HİÇ GÖRMEDİM

Evimizde yapılan aramada ele geçirilen atlas eşim ve benim mesleği ile alakalıdır. Tanıttım ürünüdür.  Evde bulunan not defteri de tanıtım ürünüdür. Evimizde bulunduğu belirtilen Fetullah Gülen’e ait kitabı daha önce hiç görmedim. Emniyet güçleri tarafından yapılan aramanın usulüne uygun olmadığını düşünüyorum. Dökümanı kabul etmiyorum.

KENDİLERİNİ GİZLEMEK AMACI…

Aleyhime beyanda bulunan Kadir Özkan’ın eşinin SGK kayıtları çıkartılırsa ne demek istediğim ortaya çıkacaktır. Kendilerini gizlemek amacı ile aleyhime beyan verdiklerini düşünüyorum.  Nurcan Çetinkaya annemdir. Annem adına düzenlenen gazete aboneliğinin aleyhime delil sayılamaz.  Ben Aktif Sen değil, Eğitim Sen üyesiyim. Hakkımdaki idari tahkikat sonrası örgüt üyesi olmadığım için görevime döndüm. Yargılama sonrasında beratımı talep ediyorum.

 

Niyazi Küçük  ( Adli kontrol şartı )

BOLU’YA GELEREK TESLİM OLDUM

Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Darbe girişimine kalkışan şahsızları lanetliyorum. Hakkımda çıkartılan gözaltı kararının kayın pederimin Kırıkkale’deki evindeyken öğrendim. Hemen Bolu’ya gelerek teslim oldum. Bylock kullanıcısı odluğum iddiası ile 01.09.2016 tarihinde tutuklandım. Ancak 07.03.2017 tarihinde Bylock kullanıcısı olmadığım tespit edilince serbest bırakıldım. Bu nedenle mağduriyet yaşadım.

KAMUYA ATANAMAYINCA DERSHANEDE İŞE GİRMİŞ

İddianamede dershanede çalışmış olmam aleyhime delil olarak kabul edilmiş. Üniversite sonrası pedagojik formasyon almadığım için kamuya atanamadım. Bu nedenle dershanelerde çalışmak zorunda kaldım. Gerede de bulunan Arkut isimli dershanede görev yaptım.  Benim örgüt ile alakam yoktur. Burada çalışmış olmamın suçlamaya dayanak olmasını kabul etmiyorum.

MAAŞ HESABIYMIŞ

Bank Asya da hesabım olduğu doğrudur. Bu hesap çalıştığım Arkut dershanesinin bu banka ile anlaşması olmasından ve maaşımın bu bankaya yatmasından kaynaklıdır. Hesap hareketleri incelendiğinde olağan üstü bir hareketlilik görülmeyecektir.

KURUMLARDA ÇALIŞMIŞ AMA ORGANİK BAĞI YOKMUŞ

İddianamede SGK kayıtlarım aleyhime delil olarak kabul edilmiş.  Dershane nedeniyle bu kaydın çıkması normaldir. Üniversitede okurken okulum bir dönem uzadı. Bu neden ile zaman gazetesinin dağıtımını yapan Cihan medyada dağıtımcılık yapmıştım. 4-5 ay gibi bir süre dağıtıcılık yaptım. Ancak örgüt ile organik bir ilişkim olmadı.

*MASAK raporunda Cihan Medya’dan 2 ayrı işlemde 9 bin lira hesabınıza para transferi gözüküyor. Bunun maaş ödemesi olma ihtimali yok. Öğretmenler bile bu maaşı alamıyor. Ne diyeceksiniz?

MASAK raporunda yer alan bu havaleyi bende gördüm. Dediğim gibi 4 -5 ay burada dağıtıcı olarak çalışmıştım. Bu paranın da maaş olarak hesabıma yatırıldığını düşünüyorum.

*Eskişehirlisin, Gerede’deki dershaneyi nasıl buldun?

Ben AİBÜ mezunuyum. Zaman gazetesinde dağıtıcı olarak çalışırken Gerede’deki dershane için öğretmen arandığından bahsedildiğini duydum. Bunun üzerine başvuru yaptım. Gerede ile her hangi bir bağlantım yoktur.

 

ALİ KEMAL PAŞ

 

BİR GECE DE ÇIKARTILAN KYK İLE GEÇMİŞİM SİLİNDİ

Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Ben 2002 yılında herkesin terör nedeniyle gitmeye çekindiği Şırnak’ta öğretmen olarak mesleğime başladım. Öğrencileri mi vatanına ve milletine bağlı bireyler olarak yetiştirmeye çalıştım. 2004 yılında Bolu’ya atandım. Bolu da çalışmaya devam ettim. Meslek hayatım boyunca yaşanan darbelerin ülkemize verdiği zararları öğrencilerime aktardım. Bir gece de çıkartılan KYK ile geçmişim silindi.

FAİZSİZ BANKACILIK NEDENİYLE HESABI AÇTI

Bank Asya da bulunan hesabımı 2009 yılında açtırdım. Devletin kontrolü altındaki bir bankaya mevduat yatırdım. Faizsiz bankacılık nedeniyle bu hesabı açtım. Yine faizsiz bankacılık yapan bir başka bankada da hesabım vardır. Hesap hareketlerim incelendiğinde ciddi bir hareketin olmadığı görülecektir. Maaş promosyonunu buraya yatırdım. Sıradan bir mevduat işlemini aleyhime delil olarak kabul edilmesini kabul etmiyorum.

DERNEĞİN FAALİYETLERİNE KATILMADIM

Bolu Eğitim Severler Derneğine 2010 yılında üye oldum. Yasal olarak kurulan bir derneğe üye olmanın suç sayılmasını kabul etmiyorum. Dernek 15 Temmuz sonrası kapatıldı. Devlet bu tarihe kadar derneği örgüte müzahir bir oluşum olduğunu bilmezken benim bilmemin beklenmesi kabul edilemez. Kaldı ki ben bu derneğin faaliyetlerine katılmadım. Yönetim kurullarında görev almadım.  Kâğıt üzerinde bir üyeliktir.

İLLEGAL BİR FAALİYET BANA SÖYLENMEDİ

Aktif Eğitim Sen ’e üye olduğum doğrudur. Söz konusu sendika milli eğitim müdürlüğü, valilik ve bakanlık tarafından denetlenmekteydi. KYK ile kapatılana kadar illegal bir faaliyet bana söylenmedi. Ben sendikal hakkımı kullandım. İllegal faaliyet varsa devlet bana bunu bildirmeliydi. Üyeliğimin suçlamaya dayanak yapılmasını kabul etmiyorum.

BEN BU DERGİYE ABONE OLAMADIM

Sızıntı dergisine aboneliğim yoktur. Bir süre yanımda kalan yeğenimin LYS sınavlarına hazırlanırken Zaman Gazetesi’nin test kitaplarından faydalanması için abone olmuştum. Bu abonelik nedeniyle adres ve telefon bilgilerini kendilerine vermiştim. Adıma oluşturulduğu belirtilen dergi aboneliğinin gazete aboneliği için verdiğim bilgiler kullanılarak oluşturulduğunu düşünüyorum. Ben bu dergiye abone olamadım. Adresime o dergi gelmedi. Bilgim dışında oluşturulan aboneliğin aleyhime delil sayılmasını kabul etmiyorum.

BYLOCK KULLANMADIM

Bylock isimli programı ben kullanmadım. Bu hususta ki savunmamı mahkemenin yapacağı teknik incelemeden sonra ileteceğim. Bu güne kadar tek silahım kalemdir. Bir yıldır tutukluyum öncelikle tahliyemi ardından beratımı istiyorum.

 

*Dosya içersinde yer alan sosyal medyada @alikemalpas54 kullanıcı ismi ile yer alan twitter hesabı size mi aittir? Bu hesaptan 15 Aralık 2003 tarihli yapılan paylaşımda ‘#ThyBulekyiTemizle  ömründe sevginden, muhabbetten, barıştan başka bir şey düşünmeyen kanat önderine bu çirkin sözleri söyleyeni kınıyorum” paylaşımını siz mi yaptınız?’

@alikemalpas54 isimli twitter adresi bana ait değildir.

 

 

Alper Tunga Bilen

 

SENDİKANIN ÖRGÜT İLE BAĞLANTISINI BİLMİYORDUM

Aktif Sen üyeliğim olduğu iddianamede bahsedilse de ben üye olurken sendika hakkında olumsuz bir görüş yoktu. Sendika haklarımı korumak için üye oldum. Faaliyetlerine katılmadım. Sendikanın örgüt ile bağlantısını bilmiyordum. Aleyhime delil olarak kabul edilmesini doğru bulmuyorum

KREDİ KARTI ALMAK İÇİN AÇTIRMIŞTIM

Bank Asya’daki hesabımı 2008 yılında kredi kartı almak için açtırmıştım. Hesap hareketleri incelendiğinde doğru söylediğim görülecektir. Bu bankaya talimat ile para yatırmadım. Ocak 2014 tarihinde hesabıma yatırdığım 1400 lira cuzi bir rakamdır. Bir ay sonrada çekilmiştir. Suçlamaya delil yapılmasını doğru bulmuyorum.

ADRESİME BÖYLE BİR DERGİ GELMEMİŞTİR

Zaman ve sızıntı dergisine hiç abone olmadım. Dosyada yer alan dergi aboneliği nereden kaynaklandı bilemiyorum. Adres ve telefon bilgileri bana aittir. Ama adresime böyle bir dergi gelmemiştir. Ben 15 yıllık meslek hayatımda vatanını ve milletini seven öğrenciler yetiştirmeye çalıştım. Yargılama sonrasında beratımı istiyorum.

 

AYŞE ALBUZ

 

KARAKOLUN YOLUNU DAHİ BİLMEZDİM

Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Ben 2003 yılında Bolu’ya geldim. 13 yıldır kimya öğretmeni olarak görev yapıyordum. Hakkımdaki suçlamalardan dolayı üzüntü duyuyorum. Karakolun yolunu dahi bilmezdim. Ben bir öğretmenim, disiplin soruşturması dahi geçirmedim.

DÖRT AYRI SENDİKAYA ÜYE OLDUM

Aktif Eğitim Sen isimli sendikanın üyesi olduğum doğrudur. Ben meslek hayatımda dört ayrı sendikaya üye oldum. Hepsine üyeliğimin gerekçesi vardı. Eğitim Sen’in o dönemki temsilcisi arkadaşımdı. Bolu’ya geldiğimde Türk Eğitim Sen’e üye oldum. Ardından ev almak için Eğitim Bir Sen’e ardından özel hastanelerle olan anlaşmaları nedeniyle Aktif Eğitim Sen’e üye oldum. Üyeliğimin örgütsel bir yönü yoktur.

ÇOCUĞUMUN UYUM SORUNU VARDI

Çocuğumu Fatih Kolejine gönderdim. Uyum problemi yaşıyordu. Bu nedenle özel okul terciğimi Fatih Kolejinden yana kullandım.

TALİMAT İLE PARA YATIRMADIĞIM GÖRÜLECEKTİR

Bank Asya’daki hesabım mevduat hesabıdır. Hesap hareketleri incelendiğinde talimat ile para yatırmadığım görülecektir. Suçlamaya dayanak gösterilmesini kabul etmiyorum.

SADECE İSİM BENZERLİĞİ VARDIR

Dosya içersinde yer alan paylaşımlar bana ait değildir. Paylaşımların yapıldığı facebook hesabının kapak fotoğrafına bakıldığında benim olmadığım anlaşılacaktır. Sadece isim benzerliği vardır.

SUÇSUZLUĞUMUN ORTAYA ÇIKARILACAĞINA İNANIYORUM

15 Temmuz darbe girişimi bana ve aileme yapılmıştır. Önce eşim sonra ben tutuklandım. Bir gün gerçeğin ortaya çıkacağına olan inancım sayesinde bu duruma dayanabiliyorum. Önce ilahi adalete sonrada onun temsilcisi mahkemeniz tarafından suçsuzluğumun ortaya çıkarılacağına inanıyorum. Öncelikle tahliyemi ardından da beratımı istiyorum.

*Koza Eğitimciler Derneği’nde bahseder misiniz?

Söz konusu derneği altı arkadaşımla kurmak için girişimlere başladık. Amacımız resim ile uğraşan Şeyma Tosun’un çalışmalarını desteklemekti. Ancak hazırladığımız dernek tüzüğünde bazı maddelerin Dernekler Müdürlüğü tarafından değiştirilmesi istendi. Bu sebep ile kuruluş aşaması uzayınca derneği faaliyete geçirmekten vazgeçtik.

*Neden koza? ‘Hizmet’ gibi kirlenmiş bir isim. Sanatsal bir dernek için bu ismin seçilmesi garip. Niye başka bir isim seçmediniz?

 Derneğin isminin koza olması herhangi bir tercihten değildir. Dernek ismi üzerinde de işin aslı çok düşünmedik.

 

AYŞE GÜL KORKMAZ

EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUM

Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Ben dokuz yıllık meslek hayatımda yalnızca devlete ve millete yararlı insanlar yetiştirmek istedim. Devlete karşı herhangi bir faaliyetim olmadı. 15 Temmuz’u gerçekleştirenlerin en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum.

YASA DIŞI FAALİYETİNİ GÖRMEDİM

Aktif Eğitim Sen’e üyeliğim tamamen mesleki haklarımın korunmasına yöneliktir. Ben kuran kursu eğiticiliği yaparken başka bir sendikaya üyeydim. Öğretmenliğe geçince Aktif Sen’e üye oldum. Üyelik süresince sendikanın yasa dışı faaliyetini görmedim.

İDDİALAR 2016 ÖNCESİNE AİT

Sendika üyeliği, çocuğumu gönderdiği okul, şüpheli kargo kayıtları ve telefon görüşmeleri 2016 yılı öncesine aittir. Bu hususların suçlamaya dayanak yapılmasını kabul emiyorum. Mahkemenizden beratımı istiyorum.

*Dosya kapsamanda yargılanan Şeyma Tosun’un evinde bulunan not kağıdında FÖTÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye oldukları gerekçesi ile mesleklerinden ihraç edilen bazı sanıkların karşılarında para miktarını andıran ibareler olduğu görülmüştür. Bahse konu kağıtta ‘ Ayşegül  500’ ibaresi yer almaktadır. Örgütün açığa veya ihraç edilen mensuplarına maddi destek sağladığı bir gerçektir. Bu not hakkında bilginiz var mıdır?

Şeyma Tosun’un eşi ile İnkılâp okulunda beraber çalışıyorduk. İhraç edildiğimiz dönemde maddi durumunun iyi olduğunu bize borç verebileceğini söyledi. Biz böyle bir talepte bulunmadık. Bunun için not almış olabilir. Söz konusu notun tersine himmet ile bir alakası yoktur.

 

AZİZ BAHADIR FAZLIOĞLU

SEMPATİZANI VE ÜYESİ OLMADIM

Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. 17 yıllık meslek, 41 yıllık yaşamımda sicilimi kirletecek eylem içinde olmadım.  Devletin kontrolünde olmayan herhangi bir işlemim olmadı. Bilerek veya bilmeyerek herhangi bir örgütün sempatizanı ve üyesi olmadım.

KATILIM BANKALARI İLE ÇALIŞTIM

Bank Asya hesabım olduğu doğrudur. Ben bütün bankacılık işlemlerimi hür irademle yaptım. Bir örgüte destek olmak için işlem yapmadım. Dini hassasiyetim gereği faizsiz bankacılık yapan kuruluşları tercih ettim. Diğer katılım bankaları ile de çalıştım.  Yönlendirme veya telkinle hesap açtırmadım.

DEVLET DESTEĞİ İLE GÖNDERDİM

Çocuğumu 2015 yılında örgüte müzahir olduğu iddia edilen Birinci Temel Lisesine gönderdiğim doğrudur. Devletin onayı ile açılan bir okuldu. O dönem birçok özel okula devlet desteği verilmezken bu okula devlet desteği verilmişti. Bu destekten yararlanınca bende çocuğumu okula gönderdim. Başkaca bir amacım yoktu. Aleyhime kullanılmasını kabul etmiyorum.

DEVLETİN KONTROLÜNDEKİ STK’LARA ÜYE OLDUM

Hukuk devletinde meşru bir hakkın kullanılması suç sayılamaz. Dernek ve sendika üyeliği suç sayılmasını kabul etmiyorum. Devletin kontrolündeki STK’lara üye oldum. Suçlamaya delil sayılması doğru değildir. 11 aydır tutukluyum. Öncelikle tahliyemi yargılama sonrasında beratımı talep ediyorum.

 

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün öğretmenlere yönelik yapılan yargılanmanın ilk günü sonunda Aziz Bahadır Fazlıoğlu’nun tutuksuz yargılanmasına karar verildi. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit