• resmi ilanlar

71 ÖĞRETMEN HAKİM KARŞISINDA

2017-10-09 11:00:12

Öğretmenler Neler Anlatıyor (1)

Bolu’da FETO/PDY soruşturmaları kapsamında 39’u tutuklu toplam 71 öğretmenin yargılanmasına başlanıldı. Son değerlendirme ile Figen Turhan, İsmail Bağcı, Mehmet Akif Tekin ve Şeyma Tosun’un da adli kontrol ile serbest bırakılması sonucu tutuklu 39 öğretmen cezaevinden getirildi. Sanıkların yakınları yargılamanın yapıldığı Nikah Salonu’nu doldururken, tutuklu sanıklar yakınlarını Jandarma eşliğinde görebildi.

 

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Bolu’da FETO/PDY soruşturmaları kapsamında iddianame hazırlanan 71 sanıklı öğretmenler davası başladı. Belediye Nikah Salonu’nda yapılan duruşmada 39’u tutuklu 32’si adli kontrol şartıyla serbest 71 öğretmen hakim karşısına çıkarıldı. İlk aşamada tutuklanan öğretmenlerden Figen Turhan, İsmail Bağcı, Mehmet Akif Tekin ve Şeyma Tosun da adli kontrol ile serbest bırakılarak tutuksuz olarak yargılanmaya başladılar.

İddianame kapsamında tutuklu yargılanan öğretmenler: (39)

Abdurrahman Emen, Ali Kemal Paş, Ayşe Albuz, Aziz Bahadır, Bilal Altındaş, Bilgin Çelik, Cemil Tuna Özmercan, Çetin Özer, Dursun Yalçın, Emrullah Ulukay, Esin Abak, Faruk Turhan, Fatih Özdemir, Fatih Yaman, Furkan Çayan, Halil İbrahim Atilla, Hidayet Tosun, İlhan Akman, İlkan Demirbaş, İrfan Çalışır, İsmail Tiryaki, Kadir Özkan Gül, Mehmet Fatih Yıldırım, Mehmet Sadi Karayel, Murat Mansur, Mustafa Güneş,  Mustafa Türkoğlu, Nadir Akdemir, Necittin Dalkılıç, Oğuz Demirer, Ramazan Asiltürk, Recep Batur, Saim Altındaş, Salih Ay, Taner Temiz, Ünver Saha, Yusuf Sefil, Yusuf Yüzden ve Zeki Yıldıran

Tutuksuz Öğretmenler (32)

Alper Tunga Bilen, Ayşegül Korkmaz, Derya Eren, Dilek Eker, Durmuş Köse, Elif Sarisinoğlu, Emine Hatun Ulukaya, Ercan İnalkaç, Esma Demirer, Esra Çayan, Figen Turhan, Gülhanım Çalışır, Gülnaz Talay, Gülsüm Dalkılıç, Hacer Arslanata, Halil Hazar, Hasan Salbaş, Hayriye Erdoğan, İsmail Bağcı, Keziban Köse, Leman Temiz, Mehmet Akif Tekin, Melek Gelir, Mustafa Daştan, Mustafa Kahveci, Niyazi Küçük, Nuri Yıldız, Sami Kuçer, Serdar Korkmaz, Süleyman Yazıcı, Şeyma Tosun ve Ülkü Hasçelik.

Bylock Kullanıcısı Öğretmenler (39)

Abdurrahman Emen, Ali Kemal Paş, Ayşe Albuz, Bilgin Çelik, Çetin Özer, Dursun Yalçın, Emine Hatun Ulukaya, Emrullah Ulukaya, Esin Abak, Faruk Turhan, Fatih Özdemir, Fatih Yaman, Figen Turhan, Furkan Çayan, Halil Hazar, Halil İbrahim Atilla, Hasan Salbaş,  Hayriye Erdoğan, Hidayet Tosun, İrfan Çalışır, Kadir Özkan Gül, Leman Temiz, Mehmet FATİH Yıldırım, Mehmet Sadi Karayel, Melek Gelir, Murat Mansur, Mustafa Daştan, Mustafa Güneş, Mustafa Türkoğlu, Nadir Akdemir, Nur Yıldız, Oğuz Demirer, Recep Batur, Saim Altındaş, Şeyma Tosun, Taner Temiz, Ünver Saha, Yusuf Sefil ve Yusuf Yüzden

Sanıkların kimlik tespitinin ardından ifadelerinin alınmasına başlandı. İlk olarak Bylock nedeniyle tutuklu durumda bulunan Abdurrahman Emen savunmasını gerçekleştirdi.

ABDURRAHMAN EMEN

“Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Cuntacı vatan hainlerinin demokrasimize kast etmesi nedeniyle görevimden uzaklaştırılıp tutuklandım. Vatanını seven birisi olarak örgüt üyeliği ile suçlanmak ölümden ağır gelmektedir. Hayatımda ilk defa bir eylem nedeniyle soruşturma geçirmekteyim. Bugüne kadar Disiplin soruşturması dahi geçirmedim. Hakkımdaki delileri nedeniyle ihraç kararı verilmedi. Tutukluluğum devam ettiği için görevime dönemediğim kanaatindeyim. Suçlamaya konu olan delillerin sahsım için geçerli olmadığını düşünüyorum.

“MADDİ OLANAKSIZLIK NEDENİYLE POLAT A.Ş.’DE ÇALIŞTIM”

Polat A.Ş.’de SGK kaydımın bulunduğu doğrudur. Ancak sebebi tamamen maddi olanaksızlıklardır. Ben 2008’de AİBÜ ilköğretim matematik bölümünden mezun oldum. Her sene KPSS’ye girdim. 2011 yılına kadar kazanamadım. 2011’de atanmak için yeterli puanı aldım fakat ilk atamalarda sıra bana gelmedi. İkinci atama 2012 başında olacaktı. Bu dönemde evlilik hazırlıkları yapmaktaydım. Bu nedenle birkaç dershaneye cv bırakarak iş başvurusunda bulundum. Adı geçen şirketin dershanesi bana iş başvurumun kabul edildiğini söyledi. Bu nedenle adı gecen şirkette çalışmam söz konusudur. 2012 Şubatta da Van Erciş’e atamam yapıldı. Dershane herkes tarafından başarılarıyla tanınan ve bilinen bir dershaneydi.  Bu nedenle çalışmakta sıkıntı görmedim. Öğretmenlik dışında dershanede başka faaliyetim olmadı.  Bu tamamen bir tercihti. Bu durumun aleyhime delil olarak kullanılmasını kabul etmiyorum.

“BANKASYA HESABIMI 2014’TE KAPATTIM”

Bankasya hesabım 2008’de açıldı. 1 Ağustos 2014’te kapattım. İddianamede 17-25 Aralık sürecinden sonra banka hesap hareketlerimdeki olağandışı artışların dikkate alındığı belirtilmiş olmasına rağmen ve hesabın bu tarihten çok önce kapatılmasına rağmen, banka hesabının suçlamaya dayanak yapılmasını kabul etmiyorum. Bankanın sağladığı ücretsiz kredi kartı, temassız kredi kartının toplu taşımada kullanılması nedeniyle kullandım. Ve belirttiğim tarihte de hesabımı kapattım. Bu davranışın hakkımdaki suçlama bakımından delil olamayacağını düşünüyorum. Son bir yıl içinde sadece kredi kartı ekstresi olduğu görülecektir. Aleyhime olan isnat ve iddiaları kabul etmiyorum.

“KARDEŞİMLE OLAN PARA TRANSFERİ NEDEN ŞÜPHELİ OLSUN Kİ?”

Masak raporunda yen alan şüpheli olarak görülen havale işleminin muhatabı Ertuğrul E.’dir. Ertuğrul E. benim soyadını mahkeme kararıyla değiştiren kardeşimdir. İki kardeşin arasındaki para transferinin suçlamaya konu olması doğru değildir. Van’a atanmadan önce düğün yapmıştım. Van Erciş’e giderken düğün takılarını babama emanet vermiştik. Oradayken araç almak istedik. Babam düğün takılarını nakite çevirdi ve kardeşim de Ziraat Bankasından bana havale etti. Şüpheli havale işlemi bundan ibarettir. Havale miktarına banka kredisi ekleyerek bir araç satın aldım. Araç alım işlemlerine ilişkin evrakları mahkemeye sunuyorum. Hakkımda yer verilen bu iddiayı kabul etmiyorum.

“TİRAJ KAYGISIYLA SIZINTIYA ABONE YAPILMIŞIM”

Sızıntı dergisine herhangi bir aboneliğim yoktur. Abonelik parası da ödemedim ve bana gelen bir dergi de mevcut değildir. Nasıl abonelik yapıldı bilemiyorum. İsim ve adres bilgilerimi elde ederek tiraj kaygısıyla abonelik yapılmış olabileceğini düşünüyorum. Adres ve telefon bilgileri bana aittir fakat dergiye abone olduğuma yönelik iddiayı kabul etmiyorum.

“BYLOCK TESPİTİ YANLIŞ”

 

Bylock isimli gizli haberleşme programını kullandığıma yönelik iddia ve isnatları kabul etmiyorum.  Söz konusu programın varlığını tutuklanmadan önce basından öğrendim. Söz konusu tespitin delil niteliği bulunup bulunmadığını bilmiyorum. Bu durumla çok da ilgilenmiyorum. Söz konusu programı kullanmadığımı biliyorum. Bu hususun açıklığa kavuşturulmasını talep ediyorum. Tespitin yanlış olduğu kanaatindeyim. Ben programı kullandığım için değil listede adım bulunduğu için 14 aydır tutukluyum. Tespitte imei numaramın eklenmediği görülecektir. Tabir-i caizse imei numarası telefonun kimliğidir. Böyle bir tespit olmaksızın programın kullanıldığı bilgisine ulaşmanın olanaklı olmadığını düşünüyorum. Mahkemenin gerekli araştırmayı yaparak mağduriyetimi bu yanılgıdan kaynaklandığını ortaya çıkaracağını düşünüyorum. Eşim ve iki çocuğum mağdurdur. Kaçma şüphem bulunmamaktadır. Yargılamamın tutuksuz olarak yapılmasını engelleyecek herhangi bir husus da bulunmamaktadır. Önce tahliyemi ve devamında beraatimi talep ediyorum. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit