• resmi ilanlar

GEREDELİ DERİCİYE SAHTE ÇEK ŞOKU

2017-10-06 11:00:11

Bolu'nun Gerede İlçesinde Ahmet B. isimli şahsa yaklaşık 40 bin TL civarında ayakkabılık işlenmiş deri satan ve karşılığında 10 tane çek alan Orhan Karaarslan, çeklerin sahte çıkmasıyla dolandırıldığını anladı. Sahte çek ve dolandırıcılık suçundan yargılanan Ahmet B.'nin toplam 3 yıl 14 ay hapis cezası ve 13 bin 200 TL tazminat ile cezalandırılmasına karar verildi.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Bolu’nun Gerede ilçesinde deri işi yapan Orhan Karaarslan, deri satışı karşılığında aldığı tüm çeklerin sahte olduğunu öğrenince soluğu mahkemede aldı. Yaklaşık 40 bin TL civarında ayakkabılık işlenmiş deriyi çok sayıda çek karşılığında Ahmet B.’ye sattığını, ancak günü geldiğinde çeklerin sahte olduğunu öğrenince dünyasının başına yıkıldığını söyleyen Orhan Karaarslan, kendisini dolandıran şahıstan şikayetçi oldu.

Ahmet B. dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik suçlamasıyla tutuklanarak, tutulu olarak Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başladı. Ahmet B,  kendisinin kesinlikle Orhan Karaarslan’dan mal almadığını, yalnızca iki paket mal karşılığı 1600 TL nakit para verdiğini söyledi. Ahmet B., Orhan Karaarslan’a çek verdiğini kabul eden ancak karşılığında hiç mal almadığını ifade ederek, daha sonra çekleri geri istediğinde alamadığını söyleyerek kendini savundu.

Orhan Karaarslan ise bir ortak arkadaşı vasıtasıyla Ahmet B.’nin kendisine ulaştığını söyleyerek, “Yaklaşık 40 bin TL’lik işlenmiş ayakkabılık deri karşılığında bana çok sayıda çek vermeyi teklif etti. Ben de çekleri bankaya götürdüm. Bankadaki görevli, çeklerde şimdilik bir sıkıntı görünmediğini söyledi. Ben de inanıp 1600 TL nakit ile birlikte çekleri aldım. Günü geldiğinde ise hepsinin sahte olduğunu öğrendim. 10 tane çek olmasına rağmen hiçbirini tahsil edemedim” dedi.

 

Mahkeme sonunda sanık Ahmet B.’nin sahte çek vermek suçundan 1 yıl 8 ay ve dolandırıcılık suçundan da 2 yıl 6 ay olmak üzere, toplam 3 yıl 14 ay hapis cezası ve 13 bin 200 TL tazminat ile cezalandırılmasına karar verildi. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit