• resmi ilanlar

İDDİANAMENİN DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI

2017-09-17 11:00:12

Hangi isimler ne ile suçlanıyor?

Bolu Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanarak Bolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne yönelik iddianamenin detayları ortaya çıktı. İddianame kapsamında 14 kişi hakkında FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü üyeliği suçlamasıyla işlem yapılması istenirken, bu kişilerden 6’sı hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanması talep edildi. İddianamede dikkat çeken isimler yer alıyor.

Özel Haber: Hakan Aydın

Bolu Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanarak 3 Eylül 2017 tarihinde Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan 30 sayfalık iddianame, mahkeme tarafından kabul edildi. 14 kişinin FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü üyeliği iddiasıyla Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde 18 Aralık 2017 tarihinde yargılanmasına başlanılacak.

 

14 KİŞİ İDDİANAMEDE YER ALIYOR

Bolu Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan mahkeme sunulan iddianamede Ahsen Naci Yıldız, Ali Murat Ünsal, Ergün Rüzgar, Gökhan Alemdar, Hasan Hüseyin Doğaner, İnan Kalaycı, İsmail Hakan Özkan, Kahraman Usta, Mehmet Doğan, Necati Durukan, Sadi Yıldız, Savaş Yıldız, Yılmaz Bakırcı ve Yüksel Ak isimleri yer alıyor.

 

6 KİŞİ İÇİN ETKİN PİŞMANLIK

Bolu Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 8 sanığın FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle cezalandırılması istenirken, 6 sanığın terör örgütü üyesi olmakla birlikte soruşturma kapsamında verdiği bilgiler nedeniyle TCK’nın 21. Maddesi’nde Etkin Pişmanlık Hükümlerinden yararlandırılması talep ediliyor.

 

4 TUTUKLU

Dosya kapsamında Ahsen Naci Yıldız, Kahraman Usta, Sadi Yıldızve Yüksel Ak tutuklu bulunuyor.

 

8 ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST

İddianame kapsamında haklarında dava açılan Ali Murat Ünsal, Ergün Rüzgar, Gökhan Alemdar, İnan Kalaycı, İsmail Hakan Özkan, Mehmet Doğan, Necati Durukan ve Savaş Yıldız Adli Kontrol Şartı hükümleriyle serbest bulunuyor.

 

2 SANIK TUTUKSUZ

Dosya kapsamında Hasan Hüseyin Doğaner ve Yılmaz Bakırcı yer alıyor.

 

2 BYLOCK, 1 KAKAO TALK KULLANICISI VAR

Dosya kapsamında örgüt üyeliğinden cezalandırılması istenen Ahsen Naci Yıldız ve Kahraman Usta’nın Bylock, Yüksel Ak’ın ise Kakao Talk isimli programın kullanıcısı olduğu ve ses kayıtlarının dosyaya girdiği belirtiliyor.  

 

 

5 İLE 10 YIL ARASI CEZA İSTENİYOR

Şüphelilerin genel olarak FETÖ/PDY ile organik bağları doğrultusunda ‘örgüte müzahir kişilerin bir arada tutulması ve istihtam edilmesi, kadrolaşma, yeni insan kaynağı devşirme, himmet toplama, örgütün dinamik tutulmaya çalışıldığı ve talimatların aktarıldığı dini sohbet adı verilen toplantılara iştirak etme, örgütün amaç ve faaliyetleri doğrultusundaki organizasyonlara katılma, örgüt yöneticileri tarafından verilen talimatlar doğrultusunda çalışmalar yapma vs’ şeklindeki eylemleri sergiledikleri belirtiliyor. Ayrıca iddianamede şüphelilerin geçmişten gelen organik bağını ve irtibatını devam ettirmesi, örgütün amaç ve faaliyetleri ile talimatları doğrultusunda çalışmalar yaparak toplantı ve organizasyonlara katılması, örgüt ile irtibatlı dernekler ve şirketler ile bağlantılarının olması, Bank Asya’ya destek olmak için çalışmalar yapmaları,  örgüt ile irtibatlı dökümanların tespit edildiği bilgisine de yer veriliyor. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede 8 sanık hakkında FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle TCK’nın 314/2 maddesi kapsamında 5 ile 10 yıl arasında cezaya çarptırılmaları isteniyor.

 

14 SANIK HAKKINDA Kİ O İDDİALAR

 

AHSEN NACİ YILDIZ(TUTUKLU)

Şüpheli hakkında kullandığı 0545 477 ** ** numaralı hattı üzerinde Bylock tespitinin yapıldığı, bu hattın data hat olarak bilinen ve internet kullanımına tahsis edilen bir hat olduğu ve hat ile herhangi bir görüşmenin yapılamadığının belirlendiği, yapılan aramalarda örgüte müzahir Fethullah Gülen'e ait belgesel ve CD’lerin ele geçirildiği, İstanbul ilinde FEM Dersanelerinin kantinini işlettiği ve bu dönemde örgüte müzahir yayın organlarında aboneliğinin olduğu, geçmiş yıllarda farklı dosyalarda da işlem gören kişilerle yurt dışına giderek örgüte müzahir eğitim kurumlarını ziyaret ettiği, bu nedenlerle FETÖ/PDY terör örgütünün üyesi olduğunun kabulünün gerektiği belirtiliyor.

 

ALİ MURAT ÜNSAL(ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST)

Şüpheli hakkında aktif Bank Asya hesabının bulunduğu, örgüt ile iltisaklı BOSİAD üyeliğinin olduğu, çocuğunun örgüte müzahir eğitim kurumlarında kaydının bulunduğu, örgüt ile iltisaklı Zaman/Sızıntı yayın organlarında aboneliğinin bulunup almaya devam ettiği, haklarında diğer dosyalarda işlem yapılan 56 şahıs ile irtibatının bulunduğu, dini sohbet adı verilen toplantılara katılımının olduğu gibi himmet de verdiği,  bu nedenle FETÖ/PDY terör örgütünün üyesi olduğunun kabulünün gerektiği, ifadesinde belirttiği hususlar itibariyle TCK’nın 221. maddesindeki etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmasının gerektiği belirtiliyor.

 

ERGÜN RÜZGAR(ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST)

Şüpheli hakkında aktif Bank Asya hesabının bulunduğu, örgüt ile iltisaklı BOSİAD ve Kimse Yok mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğinde üyeliklerinin olduğu, dini sohbet adı verilen toplantılara katıldığı, İl İmamı Cuma Kartal'ın örgüt adına lale motifli tablo hediye ettiği, haklarında diğer dosyalarda işlem yapılan 56 şahıs ile irtibatının bulunduğu, örgüt ile iltisaklı Zaman/Sızıntı yayın organlarında aboneliğinin bulunduğu ve bu nedenlerle FETÖ/PDY terör örgütünün üyesi olduğunun kabulünün gerektiği belirtiliyor.

 

GÖKHAN ALEMDAR (ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST)

Şüpheli hakkında örgüt ile irtibatı ve bağlantısına ilişkin M.T., S.Y.'nin aleyhe beyanlarının yer aldığı,  Bank Asya’da işlem yapılamayan hesabının açık olduğu, STV grubu kanalların 2015 yılı Ekim ayında dijital platformlardan çıkarılması sonrası 09/10/2015 tarihinde örgüt talimatlarına uygun olarak aboneliğini sonlandırdığı ve buna ilişkin görüşme dökümünün dosya arasında yer aldığı, örgüt üyelerinin katıldığı dini sohbet adı altındaki toplantılara katılımının olduğu, çocuğunu örgüt ile iltisaklı eğitim kurumlarına gönderdiği ve bu nedenlerle FETÖ/PDY terör örgütünün üyesi olduğunun kabulünün gerektiği belirtiliyor.

 

HASAN HÜSEYİN DOĞANER(TUTUKSUZ)

Şüpheli hakkında örgüt ile irtibatı ve bağlantısına ilişkin İ.K., S.Y. ve S.Y.'nin aleyhe beyanlarının yer aldığı,  Bank Asya’da 2014 yılı sonrasında da yüklü meblağlarla işlem yapılan hesabının olduğu gibi katılım hesaplarının bulunduğu, haklarında diğer dosyalarda işlem yapılan 244 şahıs ile irtibatının bulunduğu, örgüt ile iltisaklı Zaman/Sızıntı yayın organlarında aboneliğinin bulunduğu ve bu nedenlerle FETÖ/PDY terör örgütünün  üyesi olduğunun kabulünün gerektiği belirtiliyor.

 

İNAN KALAYCI(ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST)

Şüpheli hakkında aktif Bankasya hesabının olduğu, Amerika' da yaşadığı dönemlerde örgüte müzahir kişilerle irtibatının olduğu gibi Bolu' ya dönmesi ile birlikte de aynı yapıya müzahir kişilerle temasa geçerek dini sohbet adı verilen toplantılara ve himmet faaliyetlerine katılımının olduğu, örgüt ile iltisaklı BOSİAD’da üyeliğinin olduğu, diğer dosyalarda işlem yapılan 56 şahıs ile irtibatının bulunduğu, yapılan aramalarda örgüt ile irtibatlandırılabilecek yayınların ele geçirildiği, bu nedenle FETÖ/PDY terör örgütünün üyesi olduğunun kabulünün gerektiği, ifadesinde belirttiği hususlar itibariyle TCK’nın 221. maddesindeki etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmasının gerektiği belirtiliyor.

 

İSMAİL HAKAN ÖZKAN(ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST)

Şüpheli hakkında örgüt ile irtibatı ve bağlantısına ilişkin M.T. ve N.D.’nin aleyhe beyanlarının yer aldığı, Bank Asya’da işlem yapılamayan hesabının açık olduğu, örgüt ile iltisaklı BOSİAD ile Bolu Bir Umut Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğinde üyeliğinin olduğu, STV grubu kanalların 2015 yılı Ekim ayında dijital platformlardan çıkarılması sonrası 03/11/2015 tarihinde örgüt talimatlarına uygun olarak aboneliğini sonlandırdığı,  diğer dosyalarda işlem yapılan 56 şahıs ile irtibatının bulunduğu,  örgütün organize ettiği 10-12.01.2014 tarihindeki Kızılcahamam Asya Termal Oteldeki  strateji toplantısına iştirak ettiği, bu nedenle FETÖ/PDY terör örgütünün üyesi olduğu, ifadesinde belirttiği hususlar itibariyle TCK’nın 221. maddesindeki etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmasının gerektiği belirtiliyor.

 

KAHRAMAN USTA(TUTUKLU)

Şüpheli hakkında örgütün haberleşmeye tahsis ederek kullandığı Bylock isimli programın şüpheliye ait 0553 585 ** ** ve 0539 244 ** ** numaralı hatları üzerinde tespit edildiği, örgüt ile irtibatı ve bağlantısına ilişkin İ.K., Ş.Ç., T.A. ve S.Ö.'nün  aleyhe beyanlarının yer aldığı,  aktif Bank Asya hesabı bulunduğu gibi 2013 yılı Aralık ayında hesabında para yok iken 2014 yılı başından itibaren para yatırmaya başladığı,  diğer dosyalarda işlem yapılan 99 şahıs ile irtibatının bulunduğu, dini sohbet adı verilen toplantılara katılımının olduğu gibi zaman zaman bu sohbetlerde anlatıcı olarak bulunduğu, örgütün organize ettiği 10-12.01.2014 tarihindeki Kızılcahamam Asya Termal Oteldeki  strateji toplantısına iştirak ettiği, örgüte müzahir Polat A.Ş’de ve sonrasında da BOSİAD’da SGK kayıtlarının yer aldığı ve bu nedenle FETÖ/PDY terör örgütünün üyesi olduğunun kabulünün gerektiği belirtiliyor.

 

MEHMET DOĞAN(ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST)

Şüpheli hakkında örgüt ile irtibatı ve bağlantısına ilişkin İ.K., F.G. ve S.Ö.'nün aleyhe beyanlarının yer aldığı, aktif Bank Asya hesabı bulunduğu gibi bankaya destek olmak amacıyla 2014 yılı başından itibaren çok sayıda katılım hesabı açtırarak para yatırmaya başladığı, çocuklarının örgüte müzahir eğitim kurumlarında kayıtlarının olduğu, örgüt ile iltisaklı Zaman/Sızıntı yayın organlarında aboneliğinin bulunduğu ve bu nedenlerle FETÖ/PDY terör örgütünün üyesi olduğunun kabulünün gerektiği belirtiliyor.

 

NECATİ DURUKAN(ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST)

Şüpheli hakkında örgüt ile irtibatı ve bağlantısına ilişkin S.Y., İ.K., S.Y. ve S. Ö.'nün aleyhe beyanlarının yer aldığı,  aktif Bank Asya hesabının olduğu, örgütün kontrolündeki ve faaliyetlerin merkezi olarak kullanılan Highway’de uzun yıllar yöneticilik yaptığı,  dini sohbet adı verilen toplantılara ve himmet faaliyetlerine katılımının olduğu, örgüt ile iltisaklı Kimse Yok mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ile Highway Bolu Dağı Spor Eğitim ve Turizm Derneğinde üyeliğinin olduğu, çocuğunun örgüte müzahir eğitim kurumlarında kaydı olduğu, diğer dosyalarda işlem yapılan 111 şahıs ile irtibatının bulunduğu, örgüt ile iltisaklı Zaman/Sızıntı yayın organlarında aboneliğinin bulunduğu, örgütün düzenlediği bir kısım yurt içi ve dışı gezilere iştirak ettiği, bu nedenle FETÖ/PDY terör örgütünün üyesi olduğunun kabulünün gerektiği ve ifadesinde belirttiği hususlar itibariyle TCK’nın 221. maddesindeki etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmasının gerektiği belirtiliyor.

 

SADİ YILDIZ(TUTUKLU)

Şüpheli hakkında örgüt ile irtibatı ve bağlantısına ilişkin A.M.Ü., İ.K., S. Y. ve S. Y.'nin aleyhe beyanlarının yer aldığı,  aktif Bank Asya hesabının olduğu gibi örgütün talimatları sonrası bankaya destek olmak amacıyla 2014 yılı Şubat ayında bankada ki mevduatını 40 bin TL’ye kadar yükselttiği,  özellikle geçmiş yıllarda örgüt içerisinde aktif olarak yer alıp çalışan ve bir çok faaliyetine katılan şüphelinin, gerek Bolu'daki yerel organizasyon içerisinde çalışmalar yapar iken bir yandan da örgütün yurt dışındaki çalışmalarını da takip etmek üzere 20’ye yakın  ülkeye yurt dışı ziyaretlerinde bulunduğu, örgüt ile bağını kestiği yönünde ifadeleri olan şüphelinin 2014 yılı sonrasında da bağını kesmediği ve ilk olarak  örgütün organize ettiği 10-12.01.2014 tarihindeki Kızılcahamam Asya Termal Oteldeki  strateji toplantısına iştirak ettiği, 2014 yılı sonrasında diğer dosyalarda işlem yapılan 38 şahıs ile irtibatının bulunduğu, yapılan aramalarda örgüt ve liderine ait çok sayıda kasetlerin ele geçirildiği, bu haliyle şüphelinin 2014 yılı öncesi irtibatını kesmediği ve sadece eskisi kadar aktif olarak örgütün içerisinde yer almadığının değerlendirildiği, bu nedenle FETÖ/PDY terör örgütünün üyesi olduğunun kabulünün gerektiği ve ifadesinde belirttiği hususlar itibariyle TCK’nın 221. maddesindeki etkin pişmanlık hükümlerinden uygulanmasının Mahkemece değerlendirilmesinin gerektiği belirtiliyor.

 

SAVAŞ YILDIZ(ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST)

Şüpheli hakkında örgüt ile irtibatı ve bağlantısına ilişkin İ.K., S.Y., G.A.'nın aleyhe beyanlarının yer aldığı,  aktif Bank Asya hesabının olduğu, dini sohbet adı verilen toplantılara katılımının olduğu gibi örgüte müzahir yayın organlarında da aboneliğinin bulunduğu, örgüt ile iltisaklı yukarıda açıklanan BOSİAD’da üyeliğinin olduğu, diğer dosyalarda işlem yapılan 2 şahıs ile irtibatının bulunduğu, bu nedenle FETÖ/PDY terör örgütünün üyesi olduğunun kabulünün gerektiği ve ifadesinde belirttiği hususlar itibariyle TCK’nın 221. maddesindeki etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmasının gerektiği belirtiliyor.

 

YILMAZ BAKIRCI(TUTUKSUZ)

Şüpheli hakkında örgüt ile irtibatı ve bağlantısına ilişkin E.R.’nin aleyhe beyanlarının yer aldığı, aktif Bank Asya hesabının olduğu, dini sohbet adı verilen toplantılara katılımının olduğu, örgüt ile iltisaklı BOSİAD, Kimse Yok mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğinde üyeliğinin olduğu, çocuklarının örgüte müzahir eğitim kurumlarında kayıtlarının olduğu, diğer dosyalarda işlem yapılan 36 şahıs ile irtibatının bulunduğu ve bu nedenlerle  FETÖ/PDY terör örgütünün üyesi olduğunun kabulünün gerektiği belirtiliyor.

 

YÜKSEL AK(TUTUKLU)

 

Şüpheli hakkında örgüt ile irtibatı ve bağlantısına ilişkin S. Y., N. D., S. Y., S. Ö.'nün aleyhe beyanlarının yer aldığı, şüphelinin telefonunda Kakao Talk isimli programın olduğu gibi yapılan incelemelerde bir kısım ses dosyalarının olduğu ve bu görüşmelerde ‘örgütü savunur ve içinde olduğuna dair konuşmaların yer aldığı, dini sohbet adı verilen toplantılara katılımının olduğu gibi himmet çalışmalarına da katıldığı, örgüte müzahir yayın organlarında da aboneliğinin bulunduğu, örgüt ile iltisaklı BOSİAD ile Kimse Yok Mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğinde  üyeliğinin olduğu, diğer dosyalarda işlem yapılan 76 şahıs ile irtibatının bulunduğu, yapılan aramalarda örgüt ile bağdaştırılan Lale motifli dökümanın ele geçirildiği ve bu nedenle FETÖ/PDY terör örgütünün üyesi olduğunun kabulünün gerektiği belirtiliyor. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit