• resmi ilanlar

AİBÜ REKTÖRÜ'NE KAVUŞTU!

2017-08-29 11:00:11

AİBÜ yeni rektörünü tanıyalım

Hayri Coşkun’un istifası sonrası boşalan AİBÜ Rektörlüğüne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Mustafa Alişarlı atandı.

 

Haber: Hakan Aydın

Abant İzzet Baysal Üniversitesi yeni rektörüne kavuştu. Hayri Coşkun’un istifası sonrası AİBÜ vekaleten Süleyman Mollaibrahimoğlu tarafından yürütülüyordu. YÖK’e yapılan rektörlük başvuruları arasından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’yı seçti.

PROF. DR. MUSTAFA ALİŞARLI KİMDİR?

05.07.1968 yılında Samsun Terme’de doğdu.

1989 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu.

1991 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalına Araştırma Görevlisi oldu.

1997 yılında İSVİÇRE Zürih Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Güvenliği Enstitüsü’nde doktora eğitimini tamamlayarak “Veteriner Hekimliği Doktoru” unvanı aldı.

1998 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalına Yardımcı Doçent olarak atandı.

2003 yılında TÜBİTAK Bilim Adamı Yetiştirme Grubu’nca Deutsche Forschungsgemeinschaft’tan aldığı bursla Almanya Berlin Hür Üniversitesi Gıda Hijyeni Enstitüsü’nde misafir araştırmacı olarak bulundu.

2004 yılında Doçent unvanı ve yetkisi verildi.

2006 yılında “Toplumda Sürdürülebilir Sağlık Bilinci Oluşturulması” projesi kapsamında yürüttüğü faaliyetler sebebiyle “Veteriner  Gıda Hijyeni” alanındaki   yüksek katkılarından dolayı Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği’nin 2007 DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ ÖDÜLLERİ programında “ÖĞRETİM ÜYESİ” kategorisinde yılın “Veteriner Gıda Hijyenisti” ödülünü aldı.

2008 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca bir süre Ulusal Gıda Referans Laboratuvarı kurucu Müdürü olarak görevlendirildi.

2009 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalına Profesör Doktor olarak atandı.

2010-2013 yıllarında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanlığı görevi yanı sıra, Fakülte Kurulu Üyeliği, Üniversite Yönetim Kurulu Üyeliği ve Senatörlüğü ve aynı sırada Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı ve Bölüm Başkanı görevlerini yürüttü.

19 Mart 2014 tarihinden itibaren TÜBİTAK Tarım Ormancılık ve Veterinerlik Araştırma Grubu Yürütme Komitesi Sekreteri görevini yürütmektedir.

TÜBİTAK (VHAG, TOGTAG, VAP, TARP, BİDEB, BMBF-INTENC (Almanya) Ortak Çağrı),

Yüzüncü Yıl ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Başkanlığınca,

Sağlık Bakanlığı Strateji Daire Başkanlığınca, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünce, Samsun İl Özel İdaresi Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanlığınca desteklenmiş toplam 22 projede yürütücü, yardımcı araştırmacı veya proje danışmanı olarak görev almıştır.

Ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayımlanan 53 bilimsel makale ve bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan 45 bildiride yer almaktadır.

Kitaplar: 1.Gıda Zehirlenmeleri ve Korunma Yolları  2.Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy

Yönetim/Danışma/Kurul Üyelikleri:

-Üniversitelerarası Kurul Doçentlik Sınavı Üst Kurul Üyesi 2011-2015

- Üniversitelerarası Kurul Tıp/Sağlık Konseyi Üyesi 2010-2013

-Doğa Ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Hayvan Deneyleri Merkezi Etik Kurulu 2014-

-Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Evcil Hayvan Gen Kaynakları Koruma Ulusal Komite Üyesi 2014-

-TAGEM Tarımsal Danışma Kurulu Üyesi 2014-

-Veteriner Hekimliği Eğitim Kurumları ve Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (VEDEK) Yönetim Kurulu Üyesi 2012-2013

Prof. Dr. Mustafa ALİŞARLI, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit