• resmi ilanlar

SAVCI TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINI İSTEDİ!

2017-08-24 11:00:10

Eski Polisler neler anlatıyor!

Bolu'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) emniyet yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 73 sanığın savunmaları Çarşamba günü itibariyle sona erdi. Savunmaları dinleyen Savcı, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devam etmesini istedi. Cuma sabahı sanık avukatlarının yapacakları savunma sonrası Bolu Ağır Ceza Mahkemesi ara kararını açıklayacak.

Haber: Hakan Aydın

YALÇIN DURAN

BENİM BU YAPI İLE HERHANGİ BİR BAĞLANTIM YOKTUR

Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum.  15 Temmuz darbe girişimini lanetliyorum. Ben Milli Görüş çizgisinde dünya görüşü olan biriyim. Yetiştirilme şeklim ve sosyal çevrem sabittir. 1996 yılında Kayseri'de göreve başladım. 6 yıl görev yaptıktan sonra 2002 yılında Sivas’a atandım. Burada görevime devam ederken, komiser yardımcılığı sınavlarına girdim. Bu sınavı kazandım. Ancak mülakatta elendim.  2010 yılında tayin istedim.  En son tercihim olan Bolu'ya atandım. Benim bu yapı ile herhangi bir bağlantım yoktur. 2004-2010 yılları arasında adı geçen yapıya karşı mücadele sergiledim. 2010’dan sonrası sessiz kalarak bu yapıya karşı herhangi bir girişimim olmadı. Bu nedenle yapıyla ilişkilendirilmiş olabilirim.

TESPİTLER ŞÜPHELİDİR

Sonu 27 58 ile biten hattımda bylock kullandığım iddia edilmiş. Net bir şekilde söyleyeyim; bu programı kullanmadım. Aksini kabul etmiyorum. Tespitler şüphelidir.

 BU PARAYI ÇEKMEZDİM

Dini hassasiyetlerim sebebiyle meslek hayatımın ilk 6 yılı herhangi bir bankada hesap açtırmadım. Ancak kooperatif üyeliğim sonrası ödemelerimi yapmak amacı ile hesap açtırdım. 2010 yılında Bolu'ya atanınca Dıt kart nedeniyle Bank Asya’dan kredi kartı aldım. Kooperatif üyeliğine ilişkin ödemeler ne ara ödemelerini bu banka vasıtasıyla yaptım. Ben bankaya talimat üzerine destek olmak amacıyla herhangi bir para yatırmadım. Bankaya destek olunduğu dönemde yani 2014 yılı içersinde 5 ayrı işlemde 30 bin TEL hesabımdan çekerek ödemelerimi yaptım. Eğer ben bankaya destek olmak isteseydim bu parayı çekmezdim. Ben banka hesabımı bireysel bankacılık amacıyla kullandım. Suçlamaya delil sayılmasını kabul etmiyorum.

ALEYHİME OLAN BEYANLARI KABUL ETMİYORUM

Necmi Aydın, Mustafa Yıldız ve Cemalettin Küçük'ün aleyhime beyanları vardır. Necmi Aydın, Bolu'da beraber çalıştığım bir kişidir. Bolu'ya tayin olunca ailesiyle bize geldi. bir süre sonra bizde ailecek kendisini ziyaret ettik. Bu görüşmeler yine sohbet toplantısı amaçlı değildi. niye böyle bir anlam çıkardığını bilemiyorum. aksine olan iddiayı kabul etmiyorum. Mustafa Yıldız isimli şahsı tanımam, aleyhime olan beyanlarını kabul etmiyorum. Cemalettin küçüK’ün Aleyhime olan beyanları vardır. Bu şahısla 2011 yılında da olay yeri şubesinde çalışmıştık ve mesleki anlamda toplantılar düzenleniyordu. bu toplantılarda yaptığımız herhangi bir beyan sonrası benim de alakalı açıklamada bulunduğunu düşünüyorum. Aleyhime olan beyanları kabul etmiyorum.

BERAATIMI TALEP EDİYORUM

12 Ağustos 1996 yılında göreve başladım. Tam 20 yıl sonra gözaltına alındım. 1 yıldır tutukluyum. Yaptığım savunmanın göz önüne alınarak öncelikle tahliyemi ve ardından yargılama sonunda beraatımı talep ediyorum.

 YUNUS KILIÇ

YASAK AĞACIN MEYVESİ DE YASAKTIR

Bylock kullandığıma yönelik dosyamda bir tespit yer alıyor. Ben bu programı kullanmadım. Tarafsız bir bilirkişi tarafından kullanıcı olup olmadığımın incelenmesini istiyorum. Bu programın Tespitine yönelik çalışmayı MİT yapmıştır. Yasak delildir. Yasak ağacın meyvesi de yasaktır.

HAKKIMI HELAL ETMİYORUM

Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. 20 yıl boyunca emniyette çalışmış, müdürlük yapmış pek çok taltif ve ödül almış birisiyim. Bana bu iftirayı atanları ve bu darbeyi yapanlara hakkımı helal etmiyorum. Öncelikle tahliyemi ve yargılama sonunda beraatımı talep ediyorum.

 Veysi GÜMÜŞ

FETÖ’YÜ LANETLİYORUM!

Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. 15 Temmuz, hain darbe girişimini ve FETÖ’yü lanetliyorum. Hayatımın hiçbir döneminde herhangi bir örgütle bağlantım olmadı. Adı geçen yapının hiçbir faaliyetine katılmadım. Bu yapının okuluna dershanesine gitmedim. Üniversite öncesi ve sonrası evlerinde kalmadım. Yayın organlarına abone olmadım. Yapıyla irtibatlı Bank Asya'da hesabım yoktur, Ben 2014 yılının mayıs ayında oturduğum ev için kredi çektim. 115 bin lirayı Kuveyt Türk'ten aldım. Ama benim bu krediyi çektiğim tarih bankaya talimatla para yatırıldığı döneme denk geliyor.

BENİ MAĞDUR EDEN ÖGÜTÜN ÜYESİ DEĞİLİM

2010 yılında referans olmaksızın polisliğe başladım. 2009 yılında üniversiteden mezun olunca öğretmen olmak için KPSS’ye girdim. Bu yapının sınav sorularını çalması sonrası 183 doğru yapmama rağmen düşük puan aldım. Atanamadım. 2011 yılında girdiğim KPSS’de bir önceki yıldan daha az bir doğru yapmama rağmen daha yüksek puan aldım. Ancak polis okulundan mezun olduğum için sevdiğim öğretmenlik mesleğini yapamadım. Şimdi ise 2010 yılında beni mağdur eden örgütün üyesi olmak suçlamasıyla yargılanmak bana da dokunuyor.

SOHBET ORTAMINI GÖRÜNCE BİR DAHA KATILMADIM

Yargılanmamın sebebi, 2011 yılının kasım ayında Bolu'da göreve başlamam. 2012 yılının ramazan ayında çalışma arkadaşlarımdan Fatih Kalaylı beni iftara çağırdı. Ben bu davete katıldım. Bu davette şubedeki arkadaşlarım dışında kimse katılmadı. Sohbet olmadı ve tanışma amaçlı idi. Bir veya iki ay sonra aynı arkadaşlarım tarafından davet edildiğim davette dışarıdan gelen misafirlerin olduğunu gördüm. Sohbet ortamı yaşanmadı. Ancak sonraki süreçte katıldığım misafirlikte sohbet ortamı olduğunu fark edince bir daha toplantılarına katılmadım. Beni tekrar davet ettiler ancak ben bu tür misafirliklere katılmayacağıma kendilerine ilettim.

DİNÇER SAPMAZ’A GÖRDÜKLERİMİ ANLATTIM

 17 / 25 Aralık sürecinden sonra İstihbarat Şube Müdürü Dinçer Sapmaz tarafından ev ziyaretleri BANA SORULDU. Ben orada gördüğüm her şeyi Dinçer Sapmaz’a anlattım.

MİSAFİRLİKLERE GİTTİĞİM İÇİN HUZURUNUZDAYIM

Arkadaşlarımın yaptığı davet üzerine katıldığım 1-2 ziyaret nedeniyle huzurunuzdayım. 2012 yılında yaptığım bu misafirlikler nedeniyle üzerime atılan suçlamayı kabul etmiyorum. savunmam çerçevesinde beraatımı istiyorum.

Fatih Kalaylı sizden kurban istemiş. Anlatır mısınız?

Bahse konu davetlere beni çağıran kişi Fatih Kalaylı idi. Murat Soysal’da bu evde kalıyordu. 2012 yılında düğün borçları nedeniyle kurban kesemeyecektim. Fatih Kalay’lı tüm şubedeki arkadaşlarımla beraber bana da  Afrika'ya gönderilmek üzere kurban bağışı yapıp yapmayacağımızı sordu. Bende Afrika'ya gideceğini düşünerek elden bir miktar para verdim. Ancak bu kurbanın kesilip kesilmediğine dair bana her hangi bir belge verilmedi. O dönem Türkiye'de bir kurban hissesi 500 lira iken, Afrika'da bedeli 150 TL’idi. Düşük fiyat nedeniyle bu kurban bağışını yaptım.

Katıldığınız ettiğiniz sohbetlerde neler olurdu?

Benim katıldığım sohbet ortamında sadece Kuran okunup mealine ilişkin açıklama yapıldı. Başkaca bir faaliyete şahit olmadım.

Sohbet toplantılarında konuşmaları kim yapardı?

Bu sohbeti ismini Muhsin olduğunu söyleyen ve Düzce'den geldiği belirtilen şahıs yaptı. Bu şahsın daha sonra emniyette bana gösterilen fotoğraflardan Murat Açar olduğunu belirttim.

YASEMİN YURTTAŞ

DUYGU SÖMÜRÜSÜ DEVREDE

Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Milli değerlere bağlı bir ailenin çocuğu olarak yetiştirildim. Darbe girişiminden sonra 2,5 yaşında çocuğum varken tutuklandım. 8 ay çocuğumdan uzak kaldım.

NE POLİS TANIYOR NE POLİS EŞİ(!)

Ayşe Çalışkan isimli şahsın aleyhime beyanları vardır. Ben bu şahsı tanımıyorum. Ben polis ve polis eşi olan kimseyi tanımıyorum. Kendi sıkıntılarından kurtulmak için bana iftira atıyor. O dönemde sorunlu hamilelik yaşıyordum. Bu şahıs ifadesinde sohbet ablalarının kod isim kullandığını söylüyor. Oysa beni kendi ismimle biliyorum. Çelişki vardır. Ayşe Çalışkan isimli şahıs verdiği ifadede katıldığı toplantılardan birinde benim ‘Arkadaşlar bu numaramı değiştireceğim. Numaramı silin’ dediğimi belirtiyor. Oysa beyanlarında sohbet düzenleyen ablanın numarasının bir kişi de olduğunu ve bu kişi üzerinden bağlantı kurduklarını söylemiş. O zaman ben niye herkesten numaramın silinmesini isteyeyim. Bu beyanların aleyhime değerlendirmesini kabul etmiyorum.

ÜYELİĞİ SAKINCALI GÖRMEMİŞ

Küresel Doktorlar Derneğine eşimin tavsiyesiyle üye oldum. Devlet tarafından verilen izinle kurulan derneğe üye olmayı sakıncalı görmedim. Bu derneğin herhangi bir faaliyetine katılmadım. 1 yıldır aşımdan ve işimden oldum. Mağdurum. Somut delil olmaması nedeniyle üzerine atılı suçtan beraatımı istiyorum.

ZÜLFİKAR ULUTÜRK

SİLAHLI VE SİLAHSIZ DARBE GİRİŞİMİNİ LANETLİYORUM

Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. 15 Temmuz gecesi meydana gelen Kerbela vari, demokratik düzeni yok etmeye yönelik her türlü silahlı ve silahsız darbe girişimini lanetliyorum. Bylock kullanıcısı olduğum ve Bank Asya'ya destek olmak amacıyla mevduat tuttuğum iddia ediliyor. Bylock isimli programı indirmedim, yüklemedim  ve kullanmadım. 2015 yılında programı basından duymuştum. Adı geçen yapıya destek olmak amacıyla hesap açtırmadım. 2012 yılında Bank Asya'nın altın hesabı reklamlarından etkilenerek, İstanbul'da görev yaparken, bahse konu hesabı açtırdım. 2013 yılında Elazığ'a tayinim çıkınca katkı payı hesabına dönüştürdüm. 2014 Haziran ayı gibi, Bolu'ya tayin olunca kirada oturmamak için ev almak istedim. Halen oturduğumuz evi Bank Asya'daki birikimimle birlikte başka bir bankadan kredi çekerek satın aldım. Kredi ödemelerim hala devam ediyor. Niyet okumacılığı yapılarak, aleyhime delil olarak kullanılmasını kabul etmiyorum. Soruşturmanın temelinin, sakat olduğunu düşünüyorum. Legal olan her bankaya para yatırılabilir yine legal olan her program telefona kurulabilir. Yapmış olduğum savunma sonrası söylemek isterim ki benim bu herhangi bir terör örgütüyle ilişkim yoktur. Bu nedenle mahkemenizden beraatımı istiyorum. Yargılanmanın tutuksuz olarak sürmesini talep ediyorum.

Sanıkların savunmlarının tamamlanmasının ardından Bolu Ağır Ceza Mahkeme Başkanı, İddia makamına son sözünü sordu. Bunun üzerine kısa bir müteala veren Savcılık, “Sanık beyanlarına diyeceğimiz yoktur. Dijital materyallerin çözümlerinin beklenmesini, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini mahkemenizden istiyoruz” dedi.

 

Bolu Ağır Ceza Mahkeme Başkanı sanık avukatlarının Cuma günü savunmalarını yazılı olarak vermelerini istedi. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit